ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5299 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Category Archives: Sonar

Sonar/Echo 9: Psychedelie žije! (Tame Impala a Electric Prunes)

0 Redakce 24.5.2010

V psychedelické éře šedesátých let najednou nebylo důležité nahrát ve studiu všechno „správně“, ale naopak, najít zajímavé způsoby, jak to nahrát „špatně“. Poté, co Beatles psychedelii naťukli na Revolveru, se čím dál víc mladých amerických kapel a jejich mazaných producentů snažilo zachytit nový zvuk revoluce, která, jak zpívali Thunderclap Newman, byla cítit ve vzduchu. Zvukové experimenty dostávaly ve spojení s narychlo spíchnutými a naivními písničkami svébytnou poetiku, kterou se dodnes leckdo snaží napodobit, včetně takových veličin jako Flaming Lips. Přední australští psychedelici Tame Impala dokazují, že psychedelický rock nemusí být jenom bezzubá nostalgie. Navíc jsou na cestě vzhůru, což dokládá i jejich společné turné se zatraceně úspěšnými MGMT, kteří se na své poslední desce taky obrátili na psychedelickou víru.

Sonar/Echo 8: Woods se pasou ze sklizně Neila Younga

0 Redakce 17.5.2010

Kvůli sklonům k patosu a lásce k feedbacku býval Neil Young považován za kmotra grunge – a tak byl taky vykreslený v (přehnaně) psychedelickém dokumentu Rok koně od Jima Jarmusche, sestávajícím především z nenasytného vazbení. Grunge sice vyšel z módy, ale teď se mladí indie muzikanti, co pravidelně pořádají nájezdy do historie, inspirovali jiným stylem, který Young pomáhal budovat. Po indie folku se začíná dostávat do módy country rock a jižanský rock. Crosby, Stills, Nash & Young, Allman Brothers Band a spol. Woods sice nepocházejí z Jihu ani z Kalifornie (žijí nudně v Brooklynu), ale od začátku hráli na rurální notu. Do povědomí se dostali díky MySpace a prvnímu skvělému singlu Don't Pass On Me, postaveného na jednoduché kytarové melodii a youngovsky skřípavém vokálu. Nestali se kapelou jednoho hitu a na třetí desce si zase hrají s dědictvím country rocku. Neortodoxně; tak jak to máme rádi.

Sonar/Echo 7: Nina Nastasia, Suzanne Vega a New York v ženském rodě

0 Redakce 10.5.2010

I když Suzanne Vega byla tou ženou, která na konci osmdesátých let přesvědčila lidi z hudebního byznysu, že ženy s kytarami mají právo na život, dlouho předlouho čekala na následnici, která by se jí vyrovnala smyslem pro lyrický detail a zvláštní schopností, podávat velké příběhy pěkně potichu. Ninu Nastasia, také hrdá Newyorčanka, taková je. I když má plnější hlas a jiné muzikantské zázemí (produkuje ji Steve Albini, nahrává s členy Tortoise). Ninu objevil a neúnavně propagoval věhlasný britský DJ John Peel a dnes je už bezesporu jednou z nejproslulejších indie písničkářek. Byla to jedna z posledních vizitek jednoho z posledních lidí, kteří měli moc určovat vkus – a on to navíc dělal zatraceně dobře.

Sonar 35: Mínus jeden medvěd, plus jeden mamut

0 Redakce 3.5.2010

Není nad groove a nad pravidelný rytmus. My jedeme ve čtyřčtvrťovém taktu. Po třech lehkých dobách spojujících novinky s dědictvím uplynulých dekád přichází těžká doba nabušená pěti pozoruhodnými nahrávkami, které se nám právě dostaly do nenechavých rukou. Hned dvě z nich jsou příkladem sofistikovaného, takřka matematického popu, který v USA vyprodává sály, ale u nás se ne a ne ujmout. Minus the Bear už jsou něco jako klasici tohohle zvláštního podžánru a Medications se jimi asi brzy stanou. Italští psychedelici Ufomammut vyprávějí příběh o Evě a hadovi skrz burácení zesilovačů Orange. Laura Marling a Trentalange pak ukazují dva možné vztahy ženy a ďábla. První před ním varuje a druhá ho láká k tanci. Nakonec mu ale za oběť padl… mínus jeden medvěd.

Sonar/Echo 6: She & Him a zapomenutá hrdinka šedesátých let

0 Redakce 26.4.2010

Kdy má retro největší smysl? Nejspíš když vytahuje na povrch něco, co už podle všeho zahučelo ve výlevce hudebních dějin. Anebo se stalo neživotným artefaktem, zalitým do jantaru a předváděným jenom v soundtracích k dobovým filmům. Takový mohl být i příklad crossoveru mezi country, popem a rock'n'rollem, který zažíval jedno ze svých nejzajímavějších období kolem poloviny šedesátých let (a o který se několik let později částečně pokoušel i v Čechách Jiří Brabec a jeho parta v Semaforu). Není to žádný prázdný bubblegum – vznikaly zdánlivě banální, ale ve skutečnosti promyšlené písně s originálními aranžemi a neodbytnými melodiemi. O ty šlo Skeeter Davis před pětačtyřiceti lety a o ty jde i Zooey Deschanel a M. Wardovi (dohromady She & Him) dnes.

Sonar/Echo 5: Co Murder By Death zdědili po Johnnym Cashovi

0 Redakce 19.4.2010

V našem rodném městě po večerech bloumal starší podivínský chlapík, který (kromě jiných absurdit a dezinformací) s lehce hysterickým smutkem v hlase říkával: „Johnny Cash umřel!“ A to ještě dlouho před tím, než se to skutečně stalo. Už tehdy ale bylo jasné, že Cash se stal mytologickou figurou, hrdinou, na jehož legendě už smrt nemůže zhola nic změnit. Kdo by neměl rád Johnnyho Cashe. Díky albům s Rickem Rubinem se dostal do povědomí generací, co o jeho pražském koncertě ve třiaosmdesátém slyšeli jenom z vyprávění starců.

Sonar/Echo 4: Dillinger Escape Plan = Faith No More na n-tou

0 Redakce 12.4.2010

Dillinger Escape Plan jsou na hlavu. Místo mozků mají počítače z NASA, místo rukou kybernetické implantáty, místo srdcí miniaturizované vulkány. Stáli u zrodu žánru, kterému se říká math core, a postupně svůj nadzvukový neuroatak doplňovali melodramatickými melodiemi do podoby schizofrenických soundtracků ke každodenním katastrofám. To drama, eklektičnost i zpěv přecházející od kantilény k plivání síry si půjčili od Faith No More.

Sonar/Echo 3: Chceme hrát jako Sleater-Kinney

0 Redakce 29.3.2010

Jedna z nejlepších kapel posledních dvaceti let se ozvala. Geniální trojice – Carrie Brownstein, Corin Tucker a Janet Weiss – působila jedenáct let (1995–2006) pod jménem Sleater-Kinney a letos začíná, zatím ale odděleně, znovu tvořit. Janet kromě Quasi (o jejichž nové desce jsme v Sonaru nedávno psali) nahrála s bývalou kolegyní Carrie několik písniček k dokumentárnímu filmu. A Corin je právě ve studiu a natáčí svou první sólovou desku.

Sonar/Echo 2: Beach Boys a Apples In Stereo surfují ve vesmíru

0 Redakce 22.3.2010

Na první pohled to vypadá podivně: Beach Boys prosluli bezproblémovými písničkami o surfování, teenagerských láskách a slunci, co nikdy nezapadá. Potřásli si rukama s Ronaldem (Reaganem) a Nancy, nosili havajsé košile a na pódiu se nehnuli z fleku. Co můžou mít společného se současným alternativním rockem?