ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5248 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Sonar/Echo 6: She & Him a zapomenutá hrdinka šedesátých let

0 Redakce 26.4.2010

Kdy má retro největší smysl? Nejspíš když vytahuje na povrch něco, co už podle všeho zahučelo ve výlevce hudebních dějin. Anebo se stalo neživotným artefaktem, zalitým do jantaru a předváděným jenom v soundtracích k dobovým filmům. Takový mohl být i příklad crossoveru mezi country, popem a rock'n'rollem, který zažíval jedno ze svých nejzajímavějších období kolem poloviny šedesátých let (a o který se několik let později částečně pokoušel i v Čechách Jiří Brabec a jeho parta v Semaforu). Není to žádný prázdný bubblegum – vznikaly zdánlivě banální, ale ve skutečnosti promyšlené písně s originálními aranžemi a neodbytnými melodiemi. O ty šlo Skeeter Davis před pětačtyřiceti lety a o ty jde i Zooey Deschanel a M. Wardovi (dohromady She & Him) dnes.

Rok 1964

Kdy The Beatles poprvé vystoupili v USA, vzniklo první pirátské rádio ve Velké Británii, Malawi vyhlásilo nezávislost, do čela Sovětského svazu se dostal Leonid Iljič Brežněv, Martin Luther King získal Nobelovu cenu míru, narodil se Eddie Vedder a Sagvan Tofi.

Skeeter Davis – Let Me Close To You
(RCA Victor)

Klíčová slova: Nashville, holka z Kentucky, křehké!, crossover

„Zvládala jsem to, než jsem tě poznala, zvládnu to i potom. Najdu si někoho dvakrát hezčího, a stejně ses mi nelíbil.“

Mary Frances Penick, lépe známá pod pseudonymem Skeeter Davis, byla první zpěvačkou, které se podařilo z nashvillského mikrokosmu country prorazit do popových žebříčků. Prosekala cestu Patsy Cline a Lorettě Lynn a proslula křišťálovým hlasem, ve kterém se mísila elegance s rozverností prosté country girl z Kentucky. Když se ovšem v letech 1963 až 1965 dostala na výsluní (na kterém dlouho nevydržela), už jí bylo přes třicet a měla za sebou i solidní skladatelskou kariéru.

Jako ženě jí byl po většinu kariéry vyhrazen rajón sentimentálních milostných písniček, obvykle jim ovšem dodala osobitý, upřímný a bezelstný půvab. Krásně je to slyšet v End Of The World z roku 1963. Hned o rok později Skeeter natočila definitivní verzi písničky Gotta Get Along Without You Now od Miltona Kellema. Úžasný zpěv, skvělé aranže s pro country v té době nepřípustným elektrickým pianem, atmosféra nové naděje po milostném zklamání. Není divu, že právě tohle podání se stalo i základem pro novou verzi She & Him. Písnička vyšla v roce 1964 na albu Let Me Get Close To You společně s dalším silným, takřka rock'n'rollovým singlem Can't Get Mad At You a nadprůměrně kvalitní vatou kolem. Nejlepším začátkem je ovšem systematická kompilace z roku 1996 nazvaná The Essential Skeeter Davis. A jak to s pěnicí dopadlo? Natáčela až do devadesátých let, a to včetně alba s jednou z nejbizarnějších kapel amerického rock'n'rollu, nevyzpytatelnými pomatenci NRBQ. I když se už do zájmu mainstreamu nikdy nevrátila, mohlo ji těšit stálé angažmá v Nashvillu a aspoň (opožděný) respekt kritiků a umělců jako třeba Michaela Stipea z R.E.M.. A jen pár let po její smrti v roce 2004 se objevila zpěvačka s až podezřele podobným hlasem: Zooey Deschanel.

Rok 2010

She & Him – Volume Two
(Merge)

Klíčová slova: zpívající herečka, retro, holka, kluk, kosti, šaty, M. Ward

„…stará láska je ještě ve mně a nová se pomalu krade do mého srdce a já se cítím provinile.“

Nebojíte se zpívajících hereček a hrajících zpěvaček? Zooey Deschanel byla nejdřív zpívající herečkou, ale po druhém albu She & Him ji možná už víc lidí bude znát jako zpěvačku. Zooey pochází z filmařské rodiny, její otec Caleb kromě několika filmů režíroval i tři díly Lynchova seriálu Twin Peaks, kde hrála jeho manželka a Zooeyina matka. Její sestra Emily zas hraje v seriálu Sběratelé kostí.

Zooey asi neměla na výběr, na střední škole sice zpívala a plánovala kariéru v muzikálech, nakonec se ale rozhodla pro herectví. Hrála v menších filmech, ale i třeba v hitu Vánoční skřítek nebo v povedené romantické komedii 500 dní se Summer. Zpátky k hudbě se dostala až v roce 2007, možná i kvůli tomu, že kvůli přípravě na roli Janis Joplin brala pěvecké lekce, film se nakonec netočil, trénink ale nepřišel nazmar. O rok později vydala společně s písničkářem M. Wardem debut nazvaný jednoduše Volume One. Vznikli She & Him: ona skládá, hraje na klavír, banjo, ukulele a tamburínu, nosí roztomilé šaty a usmívá se; on produkuje, aranžuje, brnká na kytaru a tváří se potměšile.

Novinka Volume Two je přinejmenším stejně dobrá jako její předchůdkyně. Zasněný popově countryový zvuk je tak nadčasový, že dvě předělávky mezi třinácti písněmi poznáte jenom podle bookletu. Zooey zpívá zase výborně, její hlas je plný a příjemný, ani moc vysoký, ani moc hluboký a dokáže vykouzlit rozvernou i truchlivou atmosféru stejně přesvědčivě. U první Thieves si možná trochu popláčete, u singlu In The Sun si poskočíte, a u třetí Don’t Look Back si rovnou zatancujete. She & Him vystřídají ještě další různé nálady a nakonec vás uloží ke spánku ukolébavkou If You Can’t Sleep. Takovýhle servis vám zajistí jenom Zooey Deschanel a M. Ward. Lepší popovou kapelu teď nenajdete.

HONZA A JARDA ŠVELCHOVI