ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18629 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Přepišme historii?

0 Rémy Martin 31.10.2014

Na základě vlastní životní zkušenosti mohu s čistým svědomím prohlásit, že téměř vždy, když něco považuji za fakt, za něco absolutně neměnné, tu se objeví nový „nezvratný“ argument, který můj stávající status quo řádně nabourá.

Podobně se cítím při vstřebávání informace, že Anna Magdalena, druhá manželka Johanna Sebastiana Bacha, je snad údajně autorkou několika mistrových děl, a ne pouhou zapisovatelkou, jak se doposud soudilo. Tuto tezi přinášejí výsledky forenzní analýzy použitého inkoustu a rukopisu zaznamenaného v Bachových partiturách, kterou nechal provést Martin Jarvis, profesor hudby na Univerzitě Charlese Darwina. A nejedná se o díla jen tak ledacjaká, ale přímo ta nejvíce oceňovaná, jakými jsou kompozice Dobře temperovaný klavír, Golbergovy variace (Kniha 1) a Suity pro cello.

Tuto hypotézu potvrzuje i analytička Heidi Harralsonová, která se na výzkumu přímo podílela. Podle jejích slov výzkum podává poměrně vysokou vědeckou jistotu, že Anna Magdalena byla spíše autorkou těchto děl. Vědecký tým pod vedením profesora Jarvise tak soudí z povahy zápisu partitur, ale i z následně provedených oprav, nejrůznějších záznamů a poznámek. Jejich zjištění vypovídají o tom, že byly napsány přirozenou, dynamickou a „lehkou rukou“, zatímco při pouhém přepisování bychom byli svědky rukopisu spíše pomalejšího a těžkopádnějšího.

Co je na tom všem pro mě zajímavé, je škála témat, která se tímto před námi otevírá. Samozřejmě že mě ihned napadá otázka, zda podobná zjištění mohou dopadnout i na další věhlasné skladatele? Co si o tom myslíte vy? A věříte, že Bachova druhá manželka je autorkou některých z jeho věhlasných děl?

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 18:00 si vychutnejte pořad Vybrané tóny Rémy Martina na Rádiu Classic Praha.