ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9701 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Největší přestup historie na klasicko-hudebním poli

0 Rémy Martin 17.3.2015

Londýnští milovníci klasické hudby měli v minulém týdnu po dlouhé době pořádný důvod ke vzrušení. Vyvolalo ho oznámení největší dirigentské hvězdy současnosti, sira Simona Rattlea, že od podzimu 2017 povede místní symfonický orchestr. Manžel mezzosopranistky Magdaleny Kožené sem přijde po ukončení angažmá u Berlínské filharmonie, kde působí již od roku 2002. Sportovní hantýrkou bychom mohli mluvit o největším přestupu historie na poli klasické hudby.
Více do povědomí vešel Simon Rattle, když byl v roce 1980 jmenován šéfdirigentem Birminghamského symfonického orchestru a později se stal jeho hudebním ředitelem. Dramatickým způsobem pozdvihl profil orchestru, vedl hudebníky k více ambicióznímu repertoáru a zaštítil kampaň, která měla přilákat mladé lidi k vážné hudbě. V této době mu byl také udělen rytířský titul. Mezi umělecky nejvýraznější počiny lze počítat sérii koncertů s hudbou 20. století nazvanou Towards the Millenium, která u publika dosáhla značného uznání a současně upozornila na Rattleův vizionářský přístup k hudbě.
V Berlíně stál před ještě náročnějším úkolem. Musel obnovit a citlivě reorganizovat orchestr známý pro svůj brilantní „německý zvuk“, který byl zvyklý na diktátorské metody zavedené legendárním Herbertem von Karajanem. Opět toho dosáhl nastudováním nového, neoposlouchaného repertoáru. Prioritou se ale stala také přístupnost. Součástí prvního koncertu bylo dílo mladého britského skladatele Thomase Adèse. Po počátečním skepticismu si horkokrevný Brit s rozevlátými vlasy naplno získal jak publikum, tak i samotný orchestr. Jeho členové mu také jasnou volbou v roce 2008 prodloužili smlouvu, a on jim na oplátku gáži.
Sir Simon bude i nadále v Berlíně, kde žije jeho žena mezzosopranistka Magdalena Kožená s jejich třemi dětmi, trávit hodně času. V Británii se ovšem stane hlavní osobností kampaně, jež by po poklesu, který způsobily škrty v rozpočtech, měla přivést opět více posluchačů a také více rozmanitého publika.
Milí čtenáři, napište mi, prosím, na můj blog či FB profil něco o tom, co si myslíte o tomto fenomenálním klasicko-hudebním přestupu. Jak se siru Simonovi Rattleovi v jeho domovině povede? Pozvedne laťku vnímání klasické hudby ze strany svých krajanů. Domníváte se, že i v Británii platí okřídlené rčení, že doma není nikdo dobrým prorokem?
Děkuji a přeji vám o oktávu výraznější kulturní zážitky.
Váš Rémy Martin

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 18:00 si vychutnejte pořad Vybrané tóny Rémy Martina na Rádiu Classic Praha.