ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 24876 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jak bude znít symfonická hudba v podání rockového mága?

0 Rémy Martin 26.3.2015

Tohle mi přijde jako originální prostup do světa klasické hudby. Rocker tělem i duší, ale také nesporně jeden z nejlepších českých kytaristů a invenčních hudebních skladatelů současnosti, Michal Pavlíček, si zahraje se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu.
Představitelé zdánlivě protichůdných hudebních oblastí se sejdou na pódiu Smetanovy síně Obecního domu 20. dubna, v rámci abonentního cyklu „Nové horizonty“, který od počátku láká na nezvyklé kombinace a kontrasty.
Co čekat od tohoto nezvyklého hudebního rozhovoru? V úvodu zazní Bachova Toccata a fuga d moll v geniální úpravě dirigenta Leopolda Stokowského, aby večeru udala onen prvotní silný impuls. Pak přijde ke slovu premiéra Koncertu pro elektrickou kytaru a orchestr od Petra Wajsara. A zatímco zde bude Michal Pavlíček „pouhým“ interpretem, svůj kompoziční potenciál uplatní ve druhé části večera, kterou otevře půvabné Adagietto z 5. symfonie Gustava Mahlera, na které Pavlíček naváže svými třemi novými skladbami, k nimž ho inspiroval právě Mahler. Prostor dostane také hudba, která k Pavlíčkovi již neodmyslitelně patří.
Přesto, že má tento večer jasné kontury, stále tu zůstává velký potenciál pro překvapení, tvorbu, improvizaci i mnohá nečekaná vyznění. Jsem přesvědčen, že k nim také dojde. Pádný důvod k úvahám tohoto typu zakládá již samotná Pavlíčkova filozofie, v níž říká, že „živé hraní je jako čistá droga, která vás naprosto odtrhne od reality.“
Milí čtenáři, napište mi na můj blog www.remy-martin.cz nebo FB profil, co na takovýto hudební počin říkáte, co od něj očekáváte a budu rád za další tipy takovýchto hudebních prostupů.
Děkuji a přeji vám alespoň o oktávu výraznější hudební zážitky.
Váš Rémy Martin

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 18:00 si vychutnejte pořad Vybrané tóny Rémy Martina na Rádiu Classic Praha.