ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14145 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Slavme hudbu hudbou. Autenticky a stylově!

0 Rémy Martin 12.3.2015

V minulém týdnu mě zaujala akce mužského pěveckého sboru Láska opravdová z Brna, jehož členové se vydali do pražských ulic, aby oslavili svátek a současně narozeniny našeho velikána Bedřicha Smetany. A jak jinak než mistrovou tvorbou psanou pro sbory, která je podle jejich názoru neprávem opomíjená.

Vše bylo perfektně zorganizováno a efektně provedeno. Neostýchal bych se tvrdit, že tato akce by směle snesla srovnání s prémiovým koňakem té nejvyšší kvality. 

Efektní byl již samotný příjezd sboru z Brna vlakem pojmenovaným Bedřich Smetana, jehož celý vagon byl rezervovaný pouze pro sboristy a jejich přátele. Hlavním bodem programu byl ovšem průvod Prahou se zastávkami vyplněnými autentickým provedením sborových skladeb. Ať už ve Fantově kavárně na Hlavním nádraží, kde zazněl Smetanův sbor Věno, či u sochy sv. Václava, kde sbor provedl hymnu Zachovej nám, Hospodine! Průvod pochopitelně nemohl minout Muzeum Bedřicha Smetany na Novotného lávce, kde zazněla Píseň česká v neznámé první verzi pro mužský sbor. Vrcholem programu byl však koncert v zaplněné dvoraně Českého muzea hudby, kde zazněla kompletní Smetanova sborová tvorba, která svou originalitou uchvátila všechny přítomné diváky.

Co mě na celé akci zaujalo nejvíce, je ona zvolená forma oslavy a zviditelnění dosud opomíjené mistrovy tvorby. Až si říkám, zda by si i další naši slavní autoři nezasloužili podobné pochody městem doprovázené autentickým provedením vybraných skladeb. Tím by města, a to nejen naše hlavní, získala zajímavý a vítaný kulturní impulz, který přece jenom v ulicích a veřejných prostorách našich měst stále chybí.

Vážení příznivci klasické hudby, napište mi na můj blog či FB profil, zda byste uvítali takovéto hudební „happeningy“ ve městech po celé České republice a také to, jaký program by se v jejich rámci měl odehrávat.

Děkuji a přeji vám o oktávu výraznější zážitky.

Váš Rémy Martin.

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 18:00 si vychutnejte pořad Vybrané tóny Rémy Martina na Rádiu Classic Praha.