ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 25800 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Před 30 lety posbíral Amadeus 8 Oscarů

0 Rémy Martin 31.3.2015

Píše se rok 1781 a ke dvoru císaře Josefa II. přijíždí Mozart. Dosavadní dvorní skladatel, Antonio Salieri, si s hrůzou uvědomuje, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. A tak dohnán žárlivostí až k zuřivosti organizuje nejrůznější intriky s cílem Mozarta zničit…
Ano, tentokrát mě klasika zaujala z trochu jiného úhlu pohledu, než obvykle. Konkrétně z úhlu filmového. Vždyť 25. března uplynulo celých 30 let od doby, kdy film Miloše Formana o geniálním hudebním skladateli „Amadeus“ posbíral, i v dnešním měřítku, neuvěřitelných 8 Oscarů a jasně se tak zařadil mezi nejúspěšnější snímky světové kinematografie.
Miloš Forman Amadea natočil podle scénáře anglického dramatika Petera Shaffera, který ho vytvořil na motivy své původní divadelní hry z roku 1979. Film ale na svět nepřicházel bez porodních bolestí. Forman totiž zpočátku nebyl vůbec nadšen z toho, že by měl točit suchopárný film podle divadelní hry o skladateli klasické hudby. Svůj pohled ovšem diametrálně změnil poté, co Shafferovu divadelní hru shlédl na vlastní oči.
Další překážkou bylo místo natáčení. Volba Miloše Formana, jenž od roku 1968 žije v USA, padla na jeho rodiště. Zde samozřejmě narážel na odpor ze strany představitelů komunistického režimu. Ti mu nakonec souhlas dali, a tak obří mezinárodní filmový štáb mohl celý půlrok „okupovat“ tehdejší Československo. Natáčelo se především v Praze, ale i na zámku v Kroměříži a na dalších místech naší republiky, přičemž klíčové scény vznikly v pražském Stavovském divadle, kde Mozart roku 1787 dirigoval premiéru Dona Giovanniho. Amadeus byl nominován na třináct Oscarů, přičemž jich získal osm včetně ceny za nejlepší film, režiséra, scénář a herce v hlavní roli (F. Murray Abraham jako Salieri). Zlatou sošku získali také Karel Černý za výpravu a za kostýmy pak Theodor Pištěk.
V době vzniku tohoto článku proběhla médii smutná zpráva, která sem tématicky patří. V neděli 29. března zemřel ve věku 80 let nejúspěšnější český kameraman Miroslav Ondříček, který s Milošem Formanem natočil celou řadu snímků a podílel se právě i na Amadeovi.
Milí čtenáři, napište mi na můj blog či FB profil o tom, co pro vás film Amadeus znamená, zda se domníváte, že toto dílo některý z českých filmových tvůrců překoná či zda by si klasicko-hudební obor zasloužil další takto úspěšný velkofilm.
Děkuji a přeji vám o oktávu výraznější kulturní zážitky.
Váš Rémy Martin

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 18:00 si vychutnejte pořad Vybrané tóny Rémy Martina na Rádiu Classic Praha.