is it safe for cats to take ivermectin buy ivermectin for dogs uk ivermectin dispersible 12 mg tablet uses in hindi ivermectina hipertensão que efectos secundarios tiene la ivermectina en humanos what is mectizan tablet ivexterm precio 4 tabletas san pablo quanto tempo demora para o ivermectina faz efeito
ahead – 1220×100, 1200×100, 320×50
ahead – merici 1220×200

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 32890 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Před 30 lety posbíral Amadeus 8 Oscarů

0 Rémy Martin 31.3.2015

Píše se rok 1781 a ke dvoru císaře Josefa II. přijíždí Mozart. Dosavadní dvorní skladatel, Antonio Salieri, si s hrůzou uvědomuje, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. A tak dohnán žárlivostí až k zuřivosti organizuje nejrůznější intriky s cílem Mozarta zničit…
Ano, tentokrát mě klasika zaujala z trochu jiného úhlu pohledu, než obvykle. Konkrétně z úhlu filmového. Vždyť 25. března uplynulo celých 30 let od doby, kdy film Miloše Formana o geniálním hudebním skladateli „Amadeus“ posbíral, i v dnešním měřítku, neuvěřitelných 8 Oscarů a jasně se tak zařadil mezi nejúspěšnější snímky světové kinematografie.
Miloš Forman Amadea natočil podle scénáře anglického dramatika Petera Shaffera, který ho vytvořil na motivy své původní divadelní hry z roku 1979. Film ale na svět nepřicházel bez porodních bolestí. Forman totiž zpočátku nebyl vůbec nadšen z toho, že by měl točit suchopárný film podle divadelní hry o skladateli klasické hudby. Svůj pohled ovšem diametrálně změnil poté, co Shafferovu divadelní hru shlédl na vlastní oči.
Další překážkou bylo místo natáčení. Volba Miloše Formana, jenž od roku 1968 žije v USA, padla na jeho rodiště. Zde samozřejmě narážel na odpor ze strany představitelů komunistického režimu. Ti mu nakonec souhlas dali, a tak obří mezinárodní filmový štáb mohl celý půlrok „okupovat“ tehdejší Československo. Natáčelo se především v Praze, ale i na zámku v Kroměříži a na dalších místech naší republiky, přičemž klíčové scény vznikly v pražském Stavovském divadle, kde Mozart roku 1787 dirigoval premiéru Dona Giovanniho. Amadeus byl nominován na třináct Oscarů, přičemž jich získal osm včetně ceny za nejlepší film, režiséra, scénář a herce v hlavní roli (F. Murray Abraham jako Salieri). Zlatou sošku získali také Karel Černý za výpravu a za kostýmy pak Theodor Pištěk.
V době vzniku tohoto článku proběhla médii smutná zpráva, která sem tématicky patří. V neděli 29. března zemřel ve věku 80 let nejúspěšnější český kameraman Miroslav Ondříček, který s Milošem Formanem natočil celou řadu snímků a podílel se právě i na Amadeovi.
Milí čtenáři, napište mi na můj blog či FB profil o tom, co pro vás film Amadeus znamená, zda se domníváte, že toto dílo některý z českých filmových tvůrců překoná či zda by si klasicko-hudební obor zasloužil další takto úspěšný velkofilm.
Děkuji a přeji vám o oktávu výraznější kulturní zážitky.
Váš Rémy Martin

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 18:00 si vychutnejte pořad Vybrané tóny Rémy Martina na Rádiu Classic Praha.