ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6955 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vinylové retro, které nestárne

2 Rémy Martin 8.8.2014

Jistě se najdou mnozí, kteří považují vinylové desky za pouhý módní výstřelek, jiní zase za přežitek pro staromilce. Opak je však pravdou. Zatímco příchod moderních technologií prakticky zruinoval prodej cédéček, zájem o vinyly oproti tomu stále roste. Čím je tento trend způsoben?
​V době internetu, který nám zprostředkovává permanentní přístup k veškeré hudbě světa, se skutečná hodnota hudební tvorby začala vytrácet. Nahradily jí shluky imaginárních dat, jež můžeme stahovat a zase mazat dle vlastní libosti, aniž bychom věnovali valnou pozornost tomu, co vlastně posloucháme. Není pak divu, že se mnozí z nás vrací zpátky v čase a možná i jen z čiré nostalgie kupují vinylové desky. Pustit si gramofon s LP oblíbeného interpreta, sednout si s dobrým vínem a odpočinout si po náročném dni je totiž úplně jiný požitek.
​Vinyly však nejsou pouhou módní záležitostí. Svůj velký comeback ohlásily zhruba před pěti lety a od té doby jejich popularita ještě vzrostla. Stále více interpretů vydává svá alba i na LP formátu, zvyšuje se počet sběratelů a o slovo se opět hlásí také vinylové burzy a bazary. Česká republika, a sice konkrétně vesnice Loděnice, si navíc v této oblasti drží své prvenství. Loděnická továrna na gramofonové desky je totiž jejich největší světovou výrobnou. Původní stroje ze 70. let zde každodenně vyrábí LP nejslavnějších zahraničních hudebníků, která následně putují do celého světa, hlavně tedy do USA.
​Mnohými zavrhovaný retro-trend tak v konečném důsledku výrazně ovlivňuje světový trh s hudbou a pravděpodobně ještě nějaký čas bude. Ve velkém se totiž prodávají nejen desky současných interpretů, ale především pak starých hudebních legend. Ať už jsou to Led Zeppelin, Pink Floyd, Beatles či Johnny Cash. Zkrátka není retro jako retro.

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 19:00 si vychutnejte pořad Vybrané tóny Rémy Martina na Rádiu Classic FM.