ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28237 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Neklid prosím, na scénu vstupuje Seaboard!

0 Rémy Martin 10.12.2014

Tentokrát jsem ve světě hudby zabrousil na pole inovativních technologií. A velice mě zaujala informace o nástroji zvaném Seaboard, který nejenže svým designem připomíná mořské pobřeží, ale především významně rozšiřuje možnosti tradičního hudebního nástroje, v tomto případě piana. Tento jako „z budoucnosti“ vystřižený nástroj vzešel ze studia ROLI, resp. z pera jeho dvorního vynálezce, designéra a hudebníka v jedné osobě Rolanda Lamba.

Jedná se o koncept futuristického piana, které díky své trojdimenziální, souvisle vlnovité a supercitlivé klaviatuře umožňuje zcela intuitivní pohyb prstů, čímž dochází k naprosto plynulému promíchávání jednotlivých not. Ty se tak na sebe přirozeně a jakoby nepozorovaně vrství, jedna přechází druhou a výsledkem je mnohovrstevnatá, ale kompaktní melodie.

K přemýšlení o nástroji typu Seaboard přivedla Rolanda Lamba vlastně závist. Jako jazzový pianista totiž čím dál tím víc toužil po tom užívat si takových zvukových možností či ohýbání not, jaké si mohli dovolit jeho kolegové kytaristé či saxonofisté.

Tato frustrace, ale také touha napodobit svůj dětský sen – jazzového pianistu Thelonia Monka, který o sobě prohlašoval, že hraje „jakoby mezi klávesami“, dovedla Lamba k navýsost náročnému a čtyři roky trvajícímu vývoji, jehož výsledkem je designové piano budoucnosti, které do hudebního světa přináší zcela nečekané možnosti hry.

Však se také na jeho adresu pozitivně vyjadřuje již celá řada uznávaných hudebníků, mezi jinými např. bývalý člen skupiny The Jesus and Mary Chain John Moore, který prohlásil, že „ve správných rukou s ním lze vytvořit něco skutečně mimořádného“, a slavný jazz-popový interpret a skladatel Jamie Cullum si ze hry na něj odnesl takový smyslový zážitek, který podle vlastních slov nikdy předtím nezažil, a vážně uvažuje o jeho využití ve své tvorbě.

Milí fanoušci, poslechnout si Seaboard v akci určitě stojí za to. Učinit tak můžete např. zde bit.ly/seaboardplay. Dejte mi, prosím, na mém blogu či FB profilu vědět, zda si tento nástroj umíte představit jako součást klasicko-hudebního tělesa, nebo jestli má podle vás tento nástroj budoucnost?
Děkuji.

Váš Rémy Martin

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 18:00 si vychutnejte pořad Vybrané tóny Rémy Martina na Rádiu Classic Praha.