ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 23774 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Americká klavírní legenda Claude Frank odešla navždy

0 Rémy Martin 30.12.2014

Dovolte mi alespoň krátce vzpomenout na amerického klavírního mistra Clauda Franka, který zesnul v sobotu 27. prosince, pouhé tři dny po svých devětaosmdesátých narozeninách. Frank proslul zejména jako interpret skladeb Ludwiga van Beethovena, Franze Schuberta či Johannese Brahmse.
Claude Frank se narodil v Norimberku a poté, co se k moci dostala Hitlerova NSDAP, která rozpoutala židovské čistky, byla jeho rodina nucena utéct, nejdříve do Španělska a Portugalska a později až do USA.
Za oceánem Claude vystudoval klavír a v roce 1947 zde debutoval. Za vrchol jeho kariéry lze považovat především sedmdesátá léta minulého století, kdy jako sólista vystupoval s Berlínskou filharmonií či Sanfranciským symfonickým orchestrem. V roce 1970 například při sérii koncertů zahrál kompletní cyklus dvaatřiceti Beethovenových klavírních sonát.
Frankovou manželkou byla pianistka Lilian Kallir, která se v roce 1931 narodila rakouským rodičům v Praze a stejně jako Frank Evropu opustila v roce 1940. Jejich dcera Pamela je aktivní houslistka a také profesorka hry na housle.

Zde zanechávám malou ukázku mistrovy hry

Vážení fanoušci, napište mi na můj blog nebo FB profil, jak vás Frankův hudební projev oslovuje nebo co pro vás znamená, když odcházejí hudební velikáni.
Děkuji a přeji vám i v tom novém roce o oktávu výraznější zážitky.

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 18:00 si vychutnejte pořad Vybrané tóny Rémy Martina na Rádiu Classic Praha.