ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15988 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zapomenuté klenoty: Rolling Stones – Tatoo You

0 Redakce 13.1.2009

Rolling Stones se v roce 1978 nečekaně probrali z komatu (díky omezení heroinové konzumace Keitha Richardse, punkové a disco facce a inspirativní dočasné rezidenci v New Yorku) a vydali po všech směrech skvělé album Some Girls, které jim opět dodalo uměleckou kredibilitu.

Následoval katastrofický propad do podprůměrnosti s Emocional Rescue. V roce 1981 padlo rozhodnutí vyrazit na zatím největší a nejlukrativnější americké turné. K tomu by se více než hodilo nové album. Vzhledem k tomu, že není moc času na psaní, Glimmer Twins se rozhodnou prohrabat archívy a najít perly, které ještě dodatečně dobrousí. Stones pocházejí z časů, kdy se vždy skládalo a nahrávalo víc než se vejde na desku, takže solventního materiálu je více než dost.


The Rolling Stones: Start Me Up

Album otevírá ohromný hit Start Me Up. Archetypální godzillí riff Keitha, který se stane stejně jak Jumpin' Jack Flash nebo Brown Sugar jeho nezaměnitelným podpisem. Jagger plný sexuální horečky se vyznává, že "zralého muže rozbrečíš, mrtvého uděláš". Song pochází původně z Mnichovských seancí roku 1975. Prvních 50 verzí bylo  čisté reggea, které se zahodilo protože to Keithovi "něco připomínalo – něco,  co slyšel v rádiu". Vše se zrockovalo, předělali se vokály a text. Perfektní rozjezd, který bohužel zdegeneraloval v buranskou pořvávačku během sportovních událostí. Tempo nepolevuje s následným Hang Fire. Rychlá, nervní vypalovačka se surfovou kytarou a satirickým textem ztrefující se do ekonomické regrese Anglie. Jagger uvádí postavu nezaměstnaného, který jde raději sázet na koně než, aby se oženil s bohatou nevěstou. Původně nahráno v Paříži v roce 1978. Slave je standardní bluesový, lehce do funku jam, který původně sloužil k testování kytaristů co měli zaujmout místo po Micku Taylorovi. Existuje pirátská verze se zuřícím Jeffem Beckem. Zde je jen Pete Townshed ve sborech, sólo saxofonisty Sonnyho Rollinse a piáno Billyho Persona.


The Rolling Stones: Hang Fire

Na scénu přichází Richards se svým nářezem Little T&A. Typický klouzavý chuckberryovský riff udajně inspirovaný rockabilly a toxicky nakřáplý hlas Keitha. Ten vysvětluje: "Je to o těch fajn chvílích, který máš s někým, kterýho jsi potkal jen na jednu, dvě noci a už ho nikdy neuvidíš. A taky o trablech co přijdou, když se zapleteš do scény o které nic nevíš. Zbalíš holku a ztrávíš s ní noc v tanku. Chápeš?" Další číslo je těžké, svižnější oldschoolové blues Black Limousine s krvavými stříkanci slidu a nervní harmonikou. I když Keith tvrdí, že je to o tom jak se zjemnil jejich vztah k ženám, text sám o sobě je dost pochmurný a strašidelný. Jagger si stěžuje na stáří ("podívej se na svou tvář, baby/A teď se podívej na mou"), konec hvězdných časů nevinosti a znepokojivě pozoruje dění za kouřovýni skly své černé limuzíny. "Hrozně se bojím/Jen, když tě vidím na ulici/Jsou to zombie/Jste všichni stejní, nikdy nemluvíte/Je z tebe troska". Následuje výřvaná rychlovka Neighbours, kde Sonny Rollins dodává R&B vibe. Tato píseň (jedna ze dvou) byla speciálně napsaná pro toto album a popisuje nelehké soužití sousedů s Keithem Richardsem z jehož bytu non-stop řve muzika a podivné individua a vyzývavé děvy si podávají dveře. Zábavné.


The Rolling Stones: Neighbors/Black Limousine

Worried About You je soulová balada s kopákem vepředu,  co se nevešla na Black&Blue. Jagger si dělá starosti, že ho jeho milá už nehce, ale chlapácky slibuje, že vše překoná, půjde ven pařit a všechno bude v pořádku, ale teď nějak ne a ne najít svou cestu. Tops je prastará vykopávka (na kytaru je dokonce ještě Mick Taylor) opět ve falsettu a ve velmi philly soul stylu. Album bylo konceptuálně rozděleno na dvě strany. Rockovou a baladickou. Takový "Elvis For Everybody". Problém je, že druhé straně nenápadně dochází dech. Heaven a No Use For Crying jsou v pořádku, ale chybí jim více osobnosti a jedinečnosti. Ženy jsou zde lakomé, úspěchem posedlé (Tops), chtějí kontrolovat (Slave) a když vás eroticky nenastratují (Start Me Up), tak jen trápí (Worried About You). Naštěstí tu jsou kamarádi (kapela), se kterými můžete dát vše dohromady. O tom je nádherná Waiting For A Friend s nečekaně sentimentálním Jaggerem uzavírající desku. Úplná óda na přátelství, osobní růst s lehce latinským piánem, perkusemi, skvělou melodií a krásným solem Sonnyho Rollinse. Původně byly základy nahrány už v roce 1972 na Jamajce.


The Rolling Stones: Worried About You

Pro spoustu neúprosných afficionados Stones je tohle poslední opravdové, grandiozní a poslední čislo 1 v USA před tím, než začali stárnout a chtě-nechtě se parodovat. Nevím. Svého času legendární kritik Lester Bangs tvrdil, že Stones to měli zabalit po Satisfaction. Řekněme, že toto album velmi dobře zestárlo, obsahuje vynikající materiál. Tím jak Tatoo You vzniklo, jde více o album definitivně končící 70. léta. Osmdesátky jsou zde opravdu daleko. Pak bude následovat studená válka mezi Jaggerem a Richardsem, pár zbytečných alb a stadionové turné. To je  ale jiný příběh…

TOM KOMÁREK