ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5642 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Purple Sabbath a ti všichni ostatní

0 Petr Hašek 12.6.2012

Dlouho jsem váhal, zda mám psát o Black Sabbath po Ozzym (už se mi nechtělo i do Mob Rules). Nechtěl jsem zastírat, že se mi další desky Black Sabbath nelíbí a zároveň jsem nechtěl Sabbatům, resp. hlavně Iommimu křivdit.

Nuže poslouchal jsem, poslouchal a byl bych Iommimu křivdil, kdybych o dalších deskách nic nenapsal.

Tak tedy. Kapela se po Live Evil opět nachází bez dvou členů. Několik koncertů tak odzpívá Dave Donato a do kapely se vrací abstinující Bill Ward. Jakousi souhrou roztodivných událostí, kdosi tvrdí, že u toho byl chlast a hospodské slovo dalo slovo, a do kapely zabloudí Ian Gillan, který si je charakteristiky „Purple“ Sabbath plně vědom: „Bylo to fantastický. Byly to skvělý časy. Neuvěřitelný. Byl jsem nejhorší zpěvák Black Sabbath. Bylo to totálně nekompatibilní s jakoukoliv muzikou, kterou jsem předtím dělal. Nenosil jsem kůži. Moje image byla mimo. Kluky z kapely jsem miloval. Byl to dobrý rok. Fanoušci ale museli být totálně zmatení.“

Pojďme si poslechnout, co pánové Iommi, Geezer, Ward a Gillan vyplodili:

No. 11 – Born Again
Thrashed. Solidní úvod ve stylu svižných věcí z desky Heaven And Hell. Deska pokračuje klávesovým předělem Stonehenge. Kapela původně měla pódiovou dekoraci podobnou Stonehenge, ale údajně byla tak těžká, že navždycky zůstala naložená na lodi v přístavu prakticky bez použití. Disturbing The Priest – po podivném začátku ji považuji za výbornější věc z desky. Následující mezihra The Dark plynně přechází v Zero The Hero, která je pro mě jednoznačně nejlepší z desky. Taková Sabbatovská. Digital Bitch je pěkná skočná, ale hrozivým způsobem mi lezou na nervy slova refrénu. Ploužák Born Again s pár pěknými momenty neurazí a občas i potěší. Hot Line je skočná. Nic víc, nic míň. To samé platí pro Keep It Warm, ta jen není tak skočná a je možná trochu dlouhá.

Deska, která zněla jako od Deep Purple, se umístila na čtvrtém místě v britském žebříčku. Sabbati poté absolvovali turné. Ovšem bez Warda, který začal opět pít: „Odcházel jsem s ostudou, protože jsem zase začal chlastat,“ říká Bill. Tony pak smutně dodává. “Jel jsem za Billem domů. Už půl roku nepil a já mu nechal vyrobit takový diplom – Gratuluju Bille, už půl roku nepiješ. Přijedu k němu a on se válí na zemi ožralý. Bylo to smutný.“ Za bicí tedy usedl Bev Bevan, kamarád z Birminghamu a bubeník nejen Electric Light Orchestra.

Gillan odchází zpět do Deep Purple za účelem obnovení nejsilnější sestavy a Iommim (občas by se chtělo říci firmou) udržovaní Black Sabbath postupně ztrácí u publika kredit, k čemuž přispívají i neustálé změny v sestavě. Hovoří se o znovuobnovení sestavy s Ozzym, ale mimo řečí a koncertu na Live Aid 13.6.1985 se nic v tomto směru nestalo. Ale i tak to byl úctyhodný výkon. Obzvlášť Ozzy s Iommim se dost nesnášeli a pravděpodobně nejen Ozzy dělal naschvály.

No. 12 – Seventh Star
In For The Kill je na desce nejlepší. Následuje ji sice nudný, nicméně dobře zpracovaný a napsaný ploužák No Stranger To Love (Iommi je v klipu zachycen s jinou kytarou než Gibsonem SG, možná Kramer, holt každý se sem tam podřídí davu). Zbytek desky dostatečně šlape v intencích let 80-tých, i když Iommi je slyšet z každého tónu.

Kytaristé zbystří cca při 1:43 u Turn To Stone – jedno ze zřídkavých použití efektu Tonym Iommim. Deska dál pokračuje na vysoké úrovni až do konce. Sphinx. Seventh Star obsahuje jeden z nejčastějších riffů. Zkuste přijít na to, který. Danger Zone. Heart Like A Wheel – tady dobře vynikne Hughes – zpěvák se silným bluesovým cítěním. Angry Heart. In Memory. Poslední věci spíše zapadnou a nepřekvapí, nicméně se jedná o lepší desku v intencích doby než například Mob Rules nebo Born Again.

O téhle desce jsem si myslel, znaje jen ploužák No Stranger To Love, že bude nejhorší, ale naštěstí jsem se zmílil. Na desce zpívá Glenn Hughes a desku nahráli Black Sabbath, kteří si jako „hosta“ pozvali Tony Iommiho. Alespoň tak se tváří název kapely. Původně chtěl Iommi nahrát sólovou desku, ale na nátlak firmy vyšel materiál pod hlavičkou BS. Materiál na desku napsali Iommi a klávesák Geoff Nichols. Basu nahrál Dave Spitz a bicí obsloužil Eric Singer (třeba taky Kiss). Vzhledem k tomu, že mělo jít o Iommiho sólový počin, měli desku nazpívat tři zpěváci: Hughes, Rob Halford a Dio. Vše bylo dopadeno jinak (viz výše příkaz firmy).

Nutno poznamenat, že Hughes vlastně na nahrávání kývl protože to měl být Iommiho sólový projekt: „Chtěl jsem se v osmdesátých letech zbavit heavymetalové, takové té temné nálepky a pomyšlení, že by Hughes měl být členem Black Sabbath mi nedělalo moc dobře. To je jako kdyby s Metallicou zpíval James Brown“ Zajímavé je také poslechnout si, co říká Glenn Hughes o Ozzym: „Ozzy byl „postavička“. Byli jsme kámoši. Párkrát jsem u nich byl na návštěvě na statku, ještě když byl s první ženou. Potkávali jsme se na koncertech a docela kecali. Taky jsem si o něj chtěl koupit auto. Jaguára. Jednou, když jsem jel k nim, Ozzy vyjížděl jiným autem z pozemku a našil to do mě. Přišlo mi to hrozně legrační.“

A Tony Iommi? Ten nahrávání prý spíše protrpěl rozvodem a začal chodit s Litou Ford z Runaways. S tou se pak i zasnoubil.

Za šest týdnů po natočení alba byl pryč i Glenn Hughes: „Zpívat Diovi věci nebylo tak těžké, ale bylo kurva náročné zpívat písničky Ozzyho Osbournea, protože nikdo nezpívá jako Ozzy. Ozzy zpívá velice monotónně, ale tak to u něj má být. Jenom nikdo jiný tak neumí. A Glenn Hughes zpívající War Pigs, to je zločin. Kapela zkoušela pět dní v týdnu, pět nebo šest hodin denně a můj hlas byl v kurva dobrý formě, ale Tony nebyl pořád nějak spokojený.“

Nakonec po pár veřejných zkouškách pro tisk byl nešťastnou náhodou Glenn Hughes při jedné rozepři indisponován: “John (Downing – manažer a Glennův kamarád) se do mě tvrdě pustil, já ho odstrčil a on mě praštil. Dal mi takovou ránu, že mi roztříštil kus lebky pod okem a úlomky mi vrazil zprava do nosu. Čtyři dny před prvním koncertem.“ Vlivem zranění kapala zpěvákovi do krku krev, kterou neustále vykašlával. První koncert ani nedokončil a byl bez omluvy nahrazen Rayem Gillenem na koncertech a na dalším albu Tony Martinem.

A blondýna z klipu No Stranger To Love? Ta pak hrála ve Star Treku.

Jacques