ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7153 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Guns N’Roses: Dvě alba Use Your Illusion vydali v jeden den před dvaceti lety

0 Redakce 20.9.2011

Dalším důkazem toho, že přelom léta a podzimu roku 1991 znamenal pro vývoj a historii rockové hudby více než posledních deset let, přináší již třetí připomenutí dvacátého výročí vydání slavného díla. 17. září toho roku se na trhu objevila náramná alba americké formace Guns N'Roses nazvaná Use Your Illusion I & II.

Nebyl to žádný blesk z čistého nebe, jako tomu bylo v tom roce v případě debutu Pearl Jam (Ten) či dvojky Nirvany (Nevermind). Již od prvního alba Guns N'Roses nazvaného Appetite For Destruction (1987) bylo jasné, že se na scéně objevila kapela s budoucností. Parta z Los Angeles navíc přinášela „přidanou hodnotu“, neboť zpěvák William Axl Rose, kytarista Slash, baskytarista Duff McKagan a další členové důsledně ctili heslo „sex, drogy, rock'n'roll“. S druhým elementem klasického rockového sloganu ovšem měli trochu trable. Bubeník Steven Adler dokonce takové, že si s ním nedokázal poradit a v červenci roku 1990 musel sestavu opustit.

Jeho kolegové ztratili trpělivost v okamžiku, kdy ve studiu pracovali na písničce Civil War, jež nakonec otevřela Use Your Illusion II. Kvůli narkovýletům Adlera se museli k mixážnímu pultu vracet rovnou třicetkrát, což reálně hrozilo i dalším písním. Vzhledem k tomu, že cílem kapely bylo nahrát ambiciózní album, nezbývalo jí nic jiného, než Adlera vyrazit. Na jeho místo přibyl Matt Sorum, jenž předtím mimo jiné hrával v The Cult.

Tato změna se nicméně ukázala být pozitivní, neboť to byl právě Sorum, jenž svou osobností a nadšením pomohl k tomu, aby se Guns N'Roses kvůli Adlerovu problému nerozsypali ještě předtím, než ono ambiciózní album vydají. Tvrdí to alespoň zpěvák Axl, který dodává, že devadesátý rok patřil v jeho partě k velice složitým. O pár měsíců později přišel do sestavy i klávesista Dizzy Reed.

„Nikdy jsme nechtěli být vzorem pro mládež. Jsme sami za sebe. Jestli je nějaké dítě tak hloupé, že se chová jako my, nemáme za to odpovědnost. Styl života, pro jaký jsme se rozhodli, nám přinesl ovoce. Měli jsme ale i štěstí. Mohlo a může to klidně dopadnout tak, že se jednoho rána neprobudíme,“ řekl v jednadevadesátém roce v rozhovoru pro časopis Metal Hammer Duff McKagan.

Než kapela ve studiu Use Your Illusion dokončila, vydala se na turné. „Poslední písničky vznikly na něm, mezi koncerty,“ vzpomíná kytarista Slash. I proto byla premiéra kolekce posunuta z dubna na září, i proto bylo rozhodnuto, že namísto jedné desky vyjdou rovnou dvě. Skupina měla k dispozici třicet písniček a byla přesvědčena, že jedna je lepší než druhá. Obě alba nakonec vyšla v jeden den. V hudební historii neměl takový počin obdoby.

Slash to v magazínu Metal Hammer vysvětlil: „Chtěli jsme vydat všechny písničky, které jsme měli připravené. Kdybychom tak učinili na dvojalbu v jednom balení, bylo by to zbytečně pompézní a asi by to bylo finančně neúnosné pro naše fanoušky. Proto jsme vydali alba dvě a oni se mohou rozhodnout, které si zakoupí. Podívejte, dvojalbum by stálo pětadvacet až třicet dolarů. Mladý kluk by si ho těžko mohl dovolit. Takhle si může koupit jednu desku a druhou si koupí jeho kámoš, takže budou mít komplet. Kromě toho pro nás bylo výzvou udělat to takhle. Znáte nás, rádi zkoušíme pitomosti, které předtím ještě nikdo nevyzkoušel.

Jakmile alba vyšla, srovnala se za sebou na prvních dvou místech americké prodejní hitparády Billboard. Lépe dopadla „dvojka“, té se v prvním týdnu prodalo 770 tisíc kusů. „Jedničku“ si koupilo 685 tisíc lidí. Hitparádový úspěch těchto alb vyrovnal až v roce 2004 Nelly kolekcemi Sweat a Suit. I ty se srovnaly na prvních dvou pozicích žebříčku Billboardu. Dodnes pak bylo celosvětově prodáno více než 35 milionů kusů Use Your Illusion I & II.

Svědčí to o tom, že alba, ze kterých pocházejí pecky Don't Cry (je na obou, vždy s trochu jiným textem), November Rain, Civil War, You Could Be Mine, coververze Dylanovy Knocking On Heaven's Door, McCartneyova Live And Let Die nebo Axlova výpověď My World, během dvaceti let na své váze neztratila zhola nic.

Jaroslav Špulák