ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29944 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Saints Row IV: Prezident superhrdinou

0 Honza Švelch 30.8.2013

Když už gangsterům nestačí vládnout nad jedním městem, dají se na celostátní politiku. Prezidentský post ale s sebou nese povinnosti – musíte zachránit Zemi před mimozemskou invazí.

Série Saints Row si svým druhým dílem v roce 2008 vydobyla pozici lehkovážnější a šílenější alternativy ke Grand Theft Auto. Příběh z prostředí organizovaného zločinu se odehrával na velké otevřené mapě s mnoha vedlejšími úkoly: mohli jste střílet, loupit, řídit nebo se obnažovat na veřejnosti. Novinka se rámcově drží žánru, hlavním dopravním prostředkem už není automobil, ale sám hlavní hrdina, který získal speciální atletické schopnosti a dokáže přeskočit i mrakodrap. Způsobem pohybu po městě se tak hra podobá titulům jako Prototype nebo Infamous.

Saints Row IV překračuje hranu parodie a sprostého vykrádání cizích nápadů. Začátek děje působí svěže a trefně si utahuje z morálních rozhodnutí z Mass Effectu. Obrana Bílého domu před mimozemským útokem ale bohužel končí scenáristickým úskokem. Místo toho, abyste bojovali proti cizácké nadvládě, jste vhozeni do simulace města ze Saints Row: The Third, kterou po stylu Matrixu musíte rozebrat zevnitř.

Prostředí simulace umožňuje zajímavé zvraty a změny vizuálního ztvárnění od pseudorealistického města, ke sci-fi krajinám jak z Tronu nebo osmibitovým textovkám. Na druhou stranu Saints Row IV tematicky přesně kopíruje Matrix a hlavní dějová linka ničím neoslní, přestože jí je věnováno nečekaně mnoho prostoru. Struktura hry okatě připomíná Mass Effect 2, v němž se důležité vedlejší mise točí okolo jednotlivých členů vašeho týmu. V Saints Row IV své parťáky nejdříve musíte ze simulace osvobodit a pak si dalším úkolem zajistíte jejich loajalitou, jež je zásadním předpokladem pro úspěšné splnění finální mise.

Vývojáři z Volition vlastními nápady neoplývají, jejich pokusy o parodii navíc vyvolávají nostalgii po zesměšňovaných hrách. Kvalitní dialogy výsledný dojem částečně zachraňují, především pokud si pro svého hrdinu vyberete hlas Nolana Northa (Nathan Drake z Uncharted nebo Deadpool).

Samotné herní mechaniky ničím nepřekvapí, ale v základu fungují velmi dobře. Vedlejší úkoly specializující se na jednu určitou činnost běží jak po másle, ať už jde o skákání, telekinezi nebo kaskadérské pády. Hlavní mise ale bohužel selhávají při snaze kombinovat všechny mechaniky dohromady – výsledný zmatek vždy sklouzne do nudných přestřelek, kterým nepomáhají ani vtipné zbraně jako dubstepová puška.

Saints Row IV chybí vize. Není to ani klasická gangsterka ve stylu GTA, ani superhrdinská simulace jako Prototype. Nedočkáte se kvalitních přestřelek, ani propracovaných speciálních schopností. Máte sice na výběr z mnoha možností, ani v jednom směru ale hra neexceluje. Se Saints Row IV si ale shovívavý hráč může užít zábavu, na kterou by si jinak musel pořídit tři různé hry.

Hlavním negativem je technická stránka hry. Testovaná verze na PS3 byla nestabilní, trápil ji kolísající počet snímků, trhání obrazu i totální seknutí, které vás kvůli zmatenému systému automatického ukládání obere i o půl hodinu hraní. Grafické zpracování působí zastarale, postavy postrádají detaily, které by jim dodaly osobitost.

Saints Row IV původně vznikal jako datadisk, až během vývoje se z něj stal plnohodnotný díl. I kvůli tomu je výsledná hra směsicí nesourodých nápadů, které by mnohem lépe fungovaly odděleně.

SAINTS ROW IV
Výrobce: Volition, Inc.
Vydavatel: Deep Silver/Cenega
Platforma: PS3 (testovaná), PC, Xbox 360
Jazyk: anglicky
6,8/10
Honza Švelch