ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4933 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Deadpool: Superhrdina herním designérem

0 Honza Švelch 25.7.2013

Když necháte schizofrenního, egomaniackého komiksové antihrdinu navrhnout jeho vlastní hru, nemůžete čekat, že se bude držet pravidel herního designu. Deadpool je rozpustilá kritika herních klišé.

Deadpool, žoldák s prořízlou pusou, není typický komiksový hrdina. Svými schopnostmi se sice vyrovná největším esům z nakladatelství Marvel, jeho vyšinutá mysl z něj ale dělá postavičku pro zasmání, která se často obrací přímo na čtenáře. Hra od High Moon Studios se nese ve stejném duchu, na pozadí klasické akční mlátičky si utahuje z postupů herních vývojářů.

Po mechanické stránce se Deadpool nejvíce podobá Lollipop Chainsaw: na nižší obtížnost není problém hru dohrát, ale projít jí se stylem a posbírat všechny trofeje vyžaduje umění a trpělivost. Slušný bojový systém kombinuje zbraně na blízko s pistolemi, samopaly a brokovnicemi. Stereotyp nabourávají legrační minihry – kámen, nůžky, papír, střelnice na lodičce, 2D skákačka – a elegantní quick time eventy (aneb zmáčkni tlačítko, které svítí na obrazovce), které paradoxně nikam nespěchají a vaše vyčkávání odmění komickými průpovídkami.

Prostředí svou tuctovost skrývají za kritiku designérských konvencí, ale dvě hodiny ve stokách nejsou o nic zábavnější, přestože jde o parodii. Klonovaní nepřátelé sice trefně vystihují lenost mnoha vývojářů, souboje ale kvůli tomu trpí repetitivností. Vizuální provedení pokulhává za současným standardem, částečně to však vyvažují kreslené komiksové sekvence, které představují vedlejší postavy.

Samotný děj je parodií na hrdinské příběhy. Deadpool trpí poruchou pozornosti, odmítá číst scénář své vlastní hry a jen tak se potlouká a pobíjí záporňáky, dokud ho nějaký zásah shůry neposune dál. Absenci smysluplné dějové linky suplují komické scénky. Deadpoolův humor je dětinský, mírně oplzlý a fixovaný na prsaté fanynky v bikinách. Ne vždy se zasmějete, ale fanoušci původních komiksů ocení integritu a věrnost počítačové adaptace, o kterou se postaral scenárista Daniel Way. Dabingu se výborně zhostil veterán Nolan North (Nathan Drake ze série Uncharted), který ukazuje svůj hlasový rozsah ve všech třech Deadpoolových rozpolcených osobnostech – pisklavém přiblblém já, hlubokém pseudointelektuálním já a středním dominantním já. Ve vedlejších rolích pak potkáte členy mutantského týmu X-Menů: Wolverinea, Rogue, Psylocke nebo Cablea.

Přestože jedno dohrání nezabere více než sedm hodin, dobře navržené trofeje a masochistická nejtěžší obtížnost vám zajistí minimálně dvojnásobek hrací doby. Přídavné challenge sice ničím nevynikají, kompetitivní hráči se však díky nim mohou porovnávat v online žebříčcích.

Deadpool často doplácí na to, co sám kritizuje. Trpí podobnými neduhy jako většina herní produkce, sice se nebojí na ně poukázat a zesměšnit i sám sebe, ale nenabízí žádné řešení. I tak si zaslouží vaši pozornost jako otevřený dopis o současných herních konvencích.

DEADPOOL
Výrobce: High Moon Studios
Vydavatel: Activision/ABC Data
Platforma: PS3 (testovaná), PC, Xbox 360
Jazyk: anglicky
7,3/10
Honza Švelch
Tagy: