ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11368 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Lollipop Chainsaw: Juliet, roztleskávačka zombíků

0 Petr Hašek 25.6.2012

Střední škola je peklo. Juliet si to dřív nemyslela ‒ vedla družstvo roztleskávaček, randila se spolužákem Nickem ‒ všechno šlo tak, jak mělo.

Jenže pak se prolomily brány „Hnijícího světa“ a z většiny studentů se stali zombíci. Juliet si teď musí motorovou pilou proklestit cestu ke strůjci apokalypsy.

Lollipop Chainsaw hned od začátku vzdává čest legendám zombie žánru. Městečko zachvácené zombifikací si půjčilo jméno od režiséra George A. Romera. Hlavní hrdinka Juliet Sterling je v jádru zas variací na přemožitelku upírů Buffy. Japonsko-americké tvůrčí duo, herní designér Goichi Suda a americký režisér a scenárista James Gunn, vytvořilo bizarní splácaninu v duchu těch nejbéčkovějších filmů. Lollipop Chainsaw se vyžívá v krvavých záběrech, sprostých vtípcích, absurdních dějových zvratech a řízném punkrockovém soundtracku.

Za fasádou šíleného zombie masakru se skrývá překvapivě střídmý a konzervativní bojový systém – Juliet se sice ohání motorovou pilou a roztleskávačskými bambulemi, jinak se ale ovládá jako většina jejích kolegů z jiných akčních her. Stereotyp bojů se zombíky narušují minihry (např. zombie baseball nebo jízda kombajnem) a především nápadité bitvy s finálními bossy. Bossové procházejí mnoha proměnami, a vy tak musíte mnohokrát změnit taktiku a odhalit jejich nové slabiny.

Grasshopper Manufacture vytvořili návykovou jízdu, která končí překvapivě brzo – přibližně po šesti hodinách. Krátkou hrací dobu ale vyvažuje vynikající systém odměn, bonusů a trofejí. Klidně se tak může stát, že Lollipop Chainsaw dohrajete i třikrát, jen abyste vyzkoušeli všechny Julietiny kostýmy, našli celou kolekci lízátek a dekapitovali i toho posledního zombíka. Lollipop Chainsaw není vůbec těžké zdolat, abyste ale vše odemkli, musíte se, podobně jako třeba ve střílečce Bulletstorm, naučit zabíjet nepřátele se stylem. Pokud jedním švihem motorové pily dokážete setnout alespoň tři hlavy najednou, budete odměněni. I takový jednoduchý mechanismus dokáže změnit celý pocit ze hry. Při druhém hraní už nebojujete o pouhé přežití, ale naháníte zombíky do chumlů, abyste nasbírali co nejvíce bodů.

Hlavní hrdinka Juliet nestojí proti apokalypse sama, společnost jí dělá amputovaná hlava jejího přítele Nicka, která byla to jediné, co se dalo zachránit po jeho částečné zombifikaci. Juliet občas vypomůže i zbytek její rodiny, která má lovení nadpřirozených bytostí v krvi. Dialogy v Lollipop Chainsaw nejsou tak bezduché, jak by se na první pohled zdálo. Některé vtipy sice působí až příliš nuceně, vztah i chování ústřední dvojice se ale zajímavě vyvíjí. Sympaťák Nick zažije svou slabou chvilku a otravná Juliet vám přiroste k srdci.

Goichi Suda, James Gunn a spol. vytvořili skvělý akční zážitek, který zajímavě kombinuje japonské a americké vlivy. Lollipop Chainsaw nebude sbírat žádná ocenění za hru roku, pokud se ale chcete zasmát a pobavit při hromadném vyvražďování zombíků, nezklame vás.

8,3/10

LOLLIPOP CHAINSAW
Výrobce: Grasshopper Manufacture
Vydavatel: Warner Bros./CENEGA
Platforma: PS3 (testovaná), XBOX 360
Jazyk: anglicky

Honza Švelch