ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 19937 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hry roku 2013

1 Honza Švelch 19.12.2013

Nikdy jindy v roce není tolik času na hraní jako o Vánocích. Abyste věděli, co si přát pod stromeček, dát ostatním nebo nadělit přímo sami sobě, sestavili jsme seznam nejlepších her roku 2013. Po vzrušených debatách jsme zvolili tři nejlepší hry roku, a navíc jsme přidali tipy na sedm menších alternativních her, které by neměly ve vánočním shonu zapadnout.

1. BIOSHOCK INFINITE
Trofej: Metafyzická cesta do oblak
Výrobce: Irrational Games
Vydavatel: 2K/Cenega
Platforma: PS3, PC (testované), Xbox 360
Jazyk: anglicky, české titulky na PC

Návštěva ve vzdušném městě Columbia nás okouzlila svou atmosférou. Nebeské scenérie doplňoval soundtrack, který převedl populární hity do aranžmá počátku 20. století. Metafyzický příběh o konstantách a proměnných přesně zapadal do osobního dramatu muže, který musí smazat svůj dluh a najít dívku. A to vše se dělo na pozadí třídního boje mezi továrníky a jejich nespokojenými dělníky.

BioShock Infinte dokázal, že celek je více než suma částí. Vývojáři z Irrational Games stvořili průměrnou střílečku s tradičním lineárním designem. Obklopili ji ale bohatým fikčním světem, a dokázali tak svou strukturní slabinu přetavit v pointu celého děje. Otázkou ale zůstává, zda velkolepé finále nezabilo vyhlídky dalších her ze světa BioShocku a neřeklo až příliš moc.

2. RAYMAN LEGENDS
Trofej: Nejlákavější plošinky
Výrobce: Ubisoft Montpellier
Vydavatel: Ubisoft
Platforma: PC, PS VITA (testované), Xbox 360, Wii U, PS4, Xbox One
Jazyk: anglicky

Vítejte ve skákacím nebi. Všechno je tu krásně roztomilé a vy nemůžete odolat všem těm plošinkám a radosti, která plyne z jejich zdolání. Studio Ubisoft Montpellier zdokonalilo svou formuli už tak geniálních Rayman Origins, přidalo dotykové ovládání (na PS VITA a Wii U) a spektakulární hudební levely. V nich za doprovodu známého hudebního motivu v Raymanově aranžmá rytmicky skáčete a sledujete bombastické scény, které zastíní i mistra filmových explozí Michaela Baye.

Rayman Legends přetékají obsahem – kdyby vám nestačily desítky nových levelů, můžete si zopakovat i ty z předchozího dílu Origins. A pokud ani to není dost, máte možnost utkat se s komunitou o titul nejlepšího plošinkáře v denních a týdenních soutěžích. Skákání nebylo nikdy tak rozmanité, plnohodnotné a osvobozující, a to si vývojáři vystačí jen s šipkami (joystickem) a třemi tlačítky. Kdo neskáče…

3. DEAD SPACE 3
Trofej: Bílý strach
Výrobce: Visceral Games
Vydavatel: EA
Platforma: PS3, PC (testované), Xbox 360
Jazyk: anglicky

Tmy už bylo dost. Visceral Games dosáhli vrcholu temného hororu v prvních dvou dílech série Dead Space a v novince se pustili na nebezpečnou půdu inovace. Klaustrofobické pasáže z vesmírných lodí ve hře sice nechybí, upozadila je ale zamrzlá planeta Tau Volantis, na níž se nebezpečí skrývá ve sněžné vánici. V záplavě bílé barvy na vás číhají nemrtví nekromorfové a snaží se vás zabít.

Dead Space 3 ztratil trochu na své děsivosti, ale zase se může chlubit polootevřeným světem a skvělým kooperačním módem pro dva, který exceluje v asymetrických situacích, v nichž jeden hrdina halucinuje a druhý jej musí chránit. Mysteriózní vyvrcholení se inspirovalo u hororového spisovatele H. P. Lovecrafta a v monumentálním měřítku vykreslilo boj muže proti vesmíru.

Alternativní tipy
DEVICE 6
Výrobce a vydavatel: Simogo
Platforma: iOS (testovaná)
Jazyk: anglicky

Device 6 vlastně ani není hra, ale příklad dlouho slibované a nikdy pořádně nerealizované interaktivní literatury. Je to tajuplná novela doprovázená promyšlenými hádankami. Stránky před vámi ožívají, záhadní muži z magnetofonových pásek vám dávají instrukce a vy, totiž slečna Anna, odkrýváte tajemství opuštěného ostrova plného vycpaných medvědů, raketových sil a jiných libůstek. Nečekejte však barvotiskový Myst ani béčkové CGI ve stylu 7th Guest. Švédové ze Simogo vědí, že ty nejfantasknější obrazy vznikají ve vaší hlavě.

DRAGON’S CROWN
Výrobce: Vanillaware
Vydavatel: Atlus
Platforma: PS VITA (testovaná), PS3
Jazyk: anglicky

Zavzpomínejte na doby, kdy hrdinové byli svalnatí, v rukou třímali nerealisticky velké meče a bez rozmyslu se vrhali zachraňovat cizí princezny. Japonská hra Dragon’s Crown vzývá ducha mírně pokleslého fantasy, ale umí se zároveň zasmát své patetičnosti. Solidní herní mechaniky připomínající Diablo ve 2D doprovází krásná ručně malovaná grafika, která vás ohromí svou detailností a zvláštním mixem japonských, fantasy a barokních motivů. Jednoznačná volba pro všechny fanoušky Conana, Rudé Soni a dvojrozměrných mlátiček.

STEAMWORLD DIG: A FISTFUL OF DIRT
Výrobce a vydavatel: Image&Form
Platforma: Nintendo 3DS (testovaná), PC
Jazyk: anglicky

Hlavní hrdina téhle hry, antropomorfický parní robot jménem Rusty, je tím nejvýkonnějším horníkem v dějinách počítačových her, a překonává tak i vysloužilého Willyho ze hry Manic Miner. V jeho kůži (nebo spíš plechu) budete kopat stovky metrů pod zem, sbírat cenné nerosty a hledat pozůstatky podzemních civilizací. A je to daleko větší legrace, než byste si mohli myslet. Steamworld Dig kombinuje plošinovku, roguelikes a jeskynní exploraci známou ze Spelunky či Minecraftu. Není to laciný pokus přiživit se na aktuálních trendech, ale elegantní, návyková a řemeslně dokonalá indie hra.

DON’T STARVE
Výrobce a vydavatel: Klei Entertainment
Platforma: PC (testovaná), Mac, Linux, PS4
Jazyk: anglicky

V tomto groteskním, ale o to kouzelnějším sandboxu se musíte postarat nejen o obživu, ale také o světlo a duševní zdraví jedné z mnoha hratelných postav. Sbíráte, stavíte, objevujete, zabíjíte… a především umíráte. A to často. Don’t Starve vás nebude vodit za ručičku, sami musíte zjistit co a jak. Zároveň tak ale máte hodně prostoru pro fantazii a vlastní řešení problémů. Je jen na vás, jak se s nekompromisním herním světem poperete. Don’t Starve vás učaruje a nepustí.

CARD HUNTER
Výrobce a vydavatel: Blue Manchu
Platforma: PC (testovaná)
Jazyk: anglicky

Chybí vám spoluhráči na vaši oblíbenou stolní hru? Nezoufejte a pusťte si flashovku Card Hunter. Nezávislá hříčka od bývalých vývojářů z Irrational Games v sobě spojuje to nejzajímavější hned ze tří žánrů nedigitálních her: RPG prvky z Dungeons & Dragons, pohyb po šachovnici a stavbu balíčků ze sběratelských karetních her typu Magic: the Gathering. To vše je zabaleno do příběhu brýlatého nerda Garryho, který se snaží stát „Pánem jeskyně“, a vyrovnat se tak svému staršímu bratrovi. Card Hunter si můžete zahrát zadarmo v prohlížeči, netrpěliví hráči si mohou připlatit za více pokladů. Kdybyste prahli po lidském kontaktu, stačí si pustit kompetitivní mód pro dva hráče.

FIRE EMBLEM AWAKENING
Výrobce: Intelligent Systems
Vydavatel: Nintendo
Platforma: Nintendo 3DS (testovaná)
Jazyk: anglicky

Tahle strategická telenovela ukrývá bohatý fantasy příběh, desítky hodin zábavy, desítky výtečně napsaných postav a kustomizaci všeho, na co si vzpomenete (včetně názvů zbraní). Jádrem série Fire Emblem jsou tahové bitvy, jež nabízejí obrovské množství kombinací, postupů a taktik, ale zároveň jsou dostatečně dramatické, zajímavé a zvládnutelné i pro strategiemi nepolíbené hráče. Další vrstvou hry je ovšem simulace vztahů mezi jednotlivými postavami, a to jak na bojišti, tak na cvičišti. Zanedlouho se o ně budete starat jako o vlastní. Celá hra je seřízená s hodinářskou pečlivostí a svou systematičností a epičností připomíná klasická RPG pro PC jako Baldur’s Gate nebo Dragon’s Age.

REUS
Výrobce a vydavatel: Abbey Games
Platforma: PC (testovaná)
Jazyk: anglicky

Hra na boha nebyla od vydání Black and White před dvanácti lety tak zábavná. V Reus formujete povrch dvourozměrné planety za pomoci čtveřice obřích elementálů – hloubíte moře, vztyčujete hory, sázíte lesy, budujete vesnice a chováte lidi. Ano, přesně tak. Planetka je vaše kulaté pískoviště a její obyvatelé vás uctívají. Ale pozor, lidé bývají vrtkaví. Dejte jim příliš málo a zřeknou se vás. Dejte jim příliš mnoho a budou sami chtít vládnout světu, přičemž zbytek života na planetě vyhladí. Reus odměňuje trpělivost a cvik a ponouká hráče k procvičování mozkových závitů.


Připravili: ŠVELCH BROS a Pavel Charbuský