ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5707 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Skupina Oceán nahrála album pod dohledem dobrých duchů

0 jsk 6.6.2016

Skupina Oceán vydala v pátek nové album. Jmenuje se Ve smíru a vyšlo pětadvacet let po posledním studiovém počinu kapely.  Novinku nahrála v sestavě Jirka Charvátová (zpěv), Petr Kučera (klávesy), Petr Hons (baskytara, texty) a Jan Vozáry (bicí).

„Jsme rádi, že nastal magický okamžik, kdy Oceán přinesl deset nových písniček, které vznikly ve zkušebně pod dohledem všech našich tradičních záštit Petrem Mukem počínaje a různými dobrými duchy potulujícími se ve vesmíru konče,“ řekl Kučera.

Skupina Oceán existovala ve své první fázi v letech 1985 až 1993. Na tehdejší československé hudební scéně žala jako nejvýraznější novovlnná formace výrazné úspěchy. Jejím poznávacím znamením byl i zpěv Petra Muka. Ten však z kapely v roce 1993 odešel, aby se věnoval svému novému projektu Shalom a později sólové dráze.

Oceán se tedy stáhl ze scény, ale po roce 2000 prý došlo k několika schůzkám muzikantů, jejichž cílem bylo dohodnout comeback. Petr Muk se tomu však bránil. V roce 2010 nečekaně zemřel, a tak se v následujícím roce formace překvapivě vrátila se zpěvačkou Jitkou Charvátovou. Někteří členové Oceánu ji znali z formace Fiction, kde se v předešlých letech sešli.

„Návrat Oceánu domlouval ještě Petr Muk, plánoval spolupráci s Jihočeskou filharmonií, ale nečekaně zemřel,“ uvedl Kučera.

Nové skladby původně vznikaly podle zvuku Oceánu z dob jeho největší slávy. Postupem času ale získávaly moderní tvář a v několika ohledech se s původní hudební filozofií kapely rozcházely. Jsou v nich například akustické nástroje. „Sami jsme byli překvapeni z toho, jak rychle se najednou začalo tvořit. Během chvíle vzniklo asi šest písní, které jsem hned otextoval. Jsem rád, že to šlo tak snadno i kvůli fanouškům, kteří chtěli nový materiál,“ konstatoval Hons.

Album produkoval Armin Effenberger. Oceán ho pokřtí 15. června na koncertu v pražském klubu Roxy, poté v brněnské Flédě a 19. srpna v Bratislavě. Následovat bude podzimní turné.

(foto: Roman Černý)