ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8728 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Sabina Křováková: Když nad sebou vidím nebe, víc se do toho vložím

0 Redakce 25.6.2018

Vyhrála SuperStar v roce 2013, její debutové album se jmenuje Sirkama (2015), loni vyšly její duety s Jakubem Děkanem a Xindlem X a před pár dny vydala svůj nový sólový singl Jako dřív. Sabina Křováková, šestadvacetiletá sympatická zpěvačka z Děčína, mi dala možnost vyptat se jí na život, novou písničku, kariéru a výhledy ohledně budoucnosti.

Je hudební scéna v Praze pro tebe hodně jiná než doma v Děčíně?

Ano, to určitě. V Děčíně máme plno kapel, ale přece jenom v Praze jsou daleko větší možnosti. Stále tam potkávám nové lidi, seznamuji se s dalšími a dalšími muzikanty.

Kolik máš teď kapel?

Mám jen jednu kapelu, ale vždycky jsem měla alespoň dvě. Většinou se pak jedna rozpadla a zbyla mi alespoň druhá. Vždycky jsem dvě stíhala, ale po té soutěži mám jen jednu a té se věnuji naplno. Vystupujeme pod mým jménem, takže je to něco jiného, než když jsem byla jen členem. Všechnu energii dávám do ní. Když tenkrát někdo kapelu opustil, rozpadla se. Teď se vezme nový člen a jede se dál. Přiznám se, že já velmi prožívám, když někdo odchází a obrečím to.

Založila jsi ji a jsi její tahoun?

Založila a věřím, že tahoun jsem. Přesto si myslím si, že jen se nám podařilo vytvořit prostředí kapely a že určitě nejsme Sabina a její doprovodná kapela. Já nás vnímám jako celek. Kluci mají sice i jiné závazky a nějaké své projekty, ale věřím, že je to baví a že si to prostě sedlo. Na desce, koncertech a nových písničkách musím dělat hlavně já, ale kluci mi s tím pomáhají, bez nich bych to nezvládla. Učila jsem se za pochodu, mám okolo sebe skvělé lidi, kamarády, kterým opravdu věřím. Pomáhají mi s kapelou, s koncerty, domlouváním, bez nich by to nešlo. Když se na to zpětně kouknu, docela jsme se posunuli. Baví mě to, ráda to dělám.

Jakým způsobem tvoříš písně?

Skládám s kytarou. Jednoduše složím písničku o pár akordech, kluci z kapely je potom zaranžují, protože oni jsou ti výborní muzikanti. Jsou z konzervatoře, takže jsou dobří a mají pro to cit Písničku jim pošlu v momentě, kdy cítím, že jsem jí dala všechno, co umím, a vím, že už jí víc nemůžu dát. Každý z nich si do toho dá to své a potom se ve zkušebně snažíme, aby se nám to líbilo a aby se to hezky hrálo.

Myslíš si, že ses díky výhře v SuperStar naučila něco sama o sobě?

To je zajímavá otázka. Musím se zamyslet. Určitě naučila, protože soutěž byla psychicky i fyzicky náročná. Zažila jsem plno hezkých a skvělých věcí, ale taky plno zklamání a věcí, které se nepovedly. Naučila jsem se, kde mám svoje dno, kdy ještě vydržím. Přišla jsem na to, že když na to přijde, zvládnu víc a víc vydržím, než jsem si myslela. Naučila jsem se, jaká je ta vnitřní síla, kdy člověk už opravdu nemůže, ale kousne se a jak je to důležité.

Vadí ti někdy nálepka výherkyně SuperStar?

Nikde nechodím a nebiji se do prsou, že jsem výherkyně SuperStar, ale zase nedělám, že to nebylo, protože mi ta soutěž pomohla. Jsem ráda, že mě tenkrát teta přihlásila. Bylo to fajn a díky tomu se teď můžu hudbou živit. Věřím, že našimi koncerty dáváme najevo, že nejsem jen výherkyně soutěže, ale holka, co si vystoupení užívá, ráda skládá a nebojí se hrábnout do kytary.

Jsi nějak žánrově vyhraněná?

Hrajeme pop rock. Mám docela uječený hlas, takže i popově laděné písničky mají rockový nádech. Vždycky jsem poslouchala tvrdší hudbu a v pubertě jsem se díky ní dobře ventilovala. Teď se od toho trochu odkláníme, protože člověk se vyvíjí. Nějak se klidním a cítím hudbu více popově.

Jaké pro tebe bylo zpívat popovou píseň Věčně nevěrná, duet s Xindlem X?

V první řadě obdivuji Xindla X jako geniálního textaře a muzikanta. Jeho písničky jsou skvělé. Mám ho ráda i jako člověka. Když tahle spolupráce začínala a on mě oslovil na tento projekt, měla jsem z toho obrovskou radost. Úplně jsem šílela štěstím, že můžu zpívat jeho písničku, takže jsem neváhala. Písničky, co s kapelou hrajeme, jsem psala já. Byla pro mě příjemná změna zpívat song od jiného autora, tím spíš, že to je Xindl X.

Máš radši koncerty uvnitř, nebo venku?

Asi venku, i když všichni říkají, že je to lepší uvnitř v klubech. Já mám ráda open airy. Mají takovou uvolněnou atmosféru. Kluby mají samozřejmě také něco do sebe. Když ale zpívám venku, tak se ráda dívám nejen na lidi, ale také na nebe. Koncert pak dostane jiný rozměr.

Cítila ses vždycky být zpěvačkou?

Vždycky jsem chtěla zpívat. Když mi bylo osm, máma mě dala do sboru a bavilo mě to, ale vadily mi tam ostatní holky. Chtěla jsem být sólová zpěvačka. Nikde jsem o tom moc nemluvila, ale vnitřně jsem cítila, že tohle chci opravdu dělat. Nic jiného. A kdybych se hudbou neměla živit, určitě bych ji měla alespoň jako koníček. Ani se mi nikdy nestalo to, že bych se zamilovala a kašlala na muziku.

O čem je tvá nová písnička?

Nová písnička se jmenuje Jako dřív. Hudbu napsal Lukáš Bundil a již zmiňovaný text Xindl X. Je to song s krásným textem, klukům se povedla. Natáčeli jsme k ní videoklip, který nám dal docela zabrat. Točili jsme ho v Praze na Karlově náměstí v kině MAT, které je velmi příjemné a byli k nám opravdu vstřícní. Hlavní roli si se mnou střihnul můj letitý kamarád Honza Wippler, takže byla pohodová a uvolnění atmosféra. Celkově to byl nejnáročnější klip, jaký jsme dělali. Jsem zvědavá, jak se bude líbit.

Je ti ta písnička blízká?

Když jsem ji poprvé uslyšela, naskočila mi husí kůže a věděla jsem, že tuhle písničku chci natočit a hrát.

Je o lásce. Zpíváš takové texty ráda?

Láska je vděčné téma. Na Xindlovi X se mi líbí, že může psát o čemkoli a je to skvělé. Mé texty jsou většinou o nějakém klukovi. Pořád se ale učím. Smutné písničky se mi píšou lépe, ale snažím se psát i o veselých věcech, abych lidem předávala radost a měli z poslouchání naší hudby hezké pocity.

Pečuješ o svůj hlas?

Jsem zastánce názoru, že čím víc se člověk o hlasivky bojí, tím je náchylnější. Nepřeháním to s péči, jiní zpěváci mi říkají, že nemůžou pivo, kávu, teplé, studené, nemůžou oříšky… Já mám od svojí učitelky povoleno všechno. Vždycky jsem chodila na hodiny zpěvu, teď chodím k Hance Peckové. Je to také hodně o hlavě. Když si člověk v hlavě uloží, že je odolný, tak odolný je.

Máš nějakou vizi?

Mým cílem je, aby lidé co nejvíce chodili na naše koncerty a zpívali si naše písničky, aby je to bavilo a celé to fungovalo.

Sabina Křováková – Jako dřív

Kristýna Pechová