ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11026 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Poutníci vzpomínají na svou zlatou éru

0 jsk 3.4.2017

Třicet let od vydání takřka kultovního debutového alba brněnské bluegrassové skupiny Poutníci vychází kompilace s příznačným názvem Poutníci – Zlatá éra 1983–1991. Označení sezon 1983–1991 za „zlatou éru“ rozhodně nesnižuje předchozí či následující působení kapely, ale vystihuje mimořádnou porci úspěšných písniček z té doby, z nichž mnohé rezonují v širokém povědomí dodnes. Ať už jde o písničky Panenka, Pojďme se napít, Až uslyším hvízdání.

Zpěvák a banjista Robert Křesťan sestavil 2CD Poutníci – Zlatá éra 1983–1991 jako kombinaci prvních dvou kompletních alb a solidního počtu bonusů. Alba Poutníci (1987) a Chromí koně (1990) do celkového počtu téměř padesátky skladeb doplňují ukázky z anglicky zpívaných elpíček, závěrečného koncertního „sbohem“, ale také na singlech, výběrech a kazetách roztroušených zajímavostí. Mnohé z toho není už dlouho dostupné, leccos se v CD formátu objeví poprvé. Vše je samozřejmě nově remasterováno.

Robert Křesťan u příležitosti vydání dvojalba zavzpomínal: „Má cesta s Poutníky trvala dlouhých dvanáct let. Už si nepamatuju, z jakých důvodů jsme s Lubošem Malinou a Jiřím Plockem tehdy odcházeli. Vzpomínám si ale, že po ohlášení našich úmyslů jsme ještě natočili album The Days of Auld Lang Syne – a po nedávném poslechu téhle nahrávky jsem se znovu přesvědčil, jak nám to spolu dobře hrálo.“

Další bývalý člen Poutníků, banjista Luboš Malina k tomu dodává: „Poutníci jsou pro mě důležití především proto, že jsem se v nich setkal s Robertem Křesťanem, díky kterému jsem začal o věcech přemýšlet jinak. Záhy jsem si uvědomil, že s ním chci tvořit a hrát, dokud jen to bude možné. A tento pocit mi vydržel už třiatřicet let.“

Trampské, folkové a country zkušenosti se u skupiny Poutníci ve správnou chvíli potkaly s netradičním instrumentářem, propojujícím kytary, banja a mandolíny se saxofony a velebné americké lidovky s rockovými předlohami typu Heavy Horses od britských Jethro Tull. S výsledným moderním bluegrassem udělali Poutníci díru do českého světa, včetně pozoruhodného ohlasu v USA, kde jejich dvě alba (Wayfaring Strangers, Chromí koně) získaly cenu od SPBGMA (Společnost pro zachování a rozvoj amerického bluegrassu) Bluegrass Music Awards za nejlepší neamerické album roku.

Tagy: