ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 23032 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Petr Bende: Člověk zůstává tam, kde má být

0 jsk 28.11.2016

Zpěvák a skladatel Petr Bende vydal po pěti letech nové album s názvem Restart. Za několik dnů, 27. listopadu, zahájí v Miroslavi u Znojma tradiční Vánoční akustik tour.

Proč se vaše nové album jmenuje Restart?

Za pět let od mojí poslední desky se toho hodně změnilo a hodně nového stalo. S kapelou jsme odehráli stovky koncertů a také jsem založil svoji agenturu. Jdu si tedy nezávislou cestou, která mě baví a inspiruje, a můžu si svoje věci plánovat sám. Mám nového producenta a nové hudební vydavatelství. K tomu všemu je tu taky moje rodina a děti. Nové album je vyústěním toho všeho a jakýmsi novým startem. Proto ten Restart v názvu.

Proč vám příprava nové desky trvala pět let?

Nejsem tlačen žádným termínem, nechávám věcem volný průchod a volné pole působnosti. No a deska se pak sama přihlásí. Bylo to tak vždycky – druhé album jsem vydával po roce od toho prvního, další po čtyřech letech. Takže pětileté čekání na tohle album mi ani dlouhé nepřipadalo. Uteklo to jak střela, hodně jsme s kapelou koncertovali, každý rok velké vánoční turné a vydal jsem tři CD a DVD živých koncertů, které jsou pro mě zásadní. A mezitím jsem si připravoval autorské písničky na nové album. Bylo jich čtyřicet, z nich jsem do vrcholné fáze zpracoval pětadvacet. A z nich jsme jich s producentem Daliborem Cidlinským na desku vybrali dvanáct. Tak, aby se hodily tematicky, tempově a aby byly, pokud možno, nové. Například titulní Restart původně na desce ani být neměl. Tuhle píseň jsem složil mezi posledními.

V jedné z písniček vaší nové desky zpíváte: Všechny ty roky se mnou nehly. Je to u vás v reálu za tu dobu a se vším, co jste prožil a dokázal, vůbec možné?
V té písničce chceme říct, že člověk zůstává na místě, kde má být. Jinak toho kolem mě za těch dvacet let bylo samozřejmě hodně, prožil jsem vzestupy a pády. Všechno ale bylo ku prospěchu. Pamatuji si na roky, kdy jsem neměl na novou kytaru ani na struny, ale v té době jsme zase s kapelou hodně zkoušeli, a tak se připravovala a formovala nová etapa naší práce. Má kapela pod názvem Petr Bende Band funguje už od roku 1996.

Pod většinou textů Restartu je podepsán Tomáš Roreček. I on je pro vás jistě důležitým spolupracovníkem.

S Tomášem jsme se potkali v roce 2008. Přišel za mnou po jednom z našich koncertů v pražském Lucerna Music Baru a nabídl mi spolupráci na otextování mé hudby. Dneska jsme výborní kamarádi a myslím si, že je to na našich věcech znát. Spolupracujeme různými způsoby. Buď mi Tomáš pošle texty a já na ně skládám muziku, nebo jeho slova dotvářím, anebo z několika jeho námětů seskládám dohromady text tak, aby dával příběh a pocit, který z toho chci dostat. Přitom spolu sedáváme doslova nad každým řádkem, nad každým slovem. Jsme na sebe hodně napojení.

Pomalu se chystáte na jubilejní dvacáté vánoční turné. Čím bude výjimečné?

Hrozně to letí. Vždycky rád vzpomínám na rok 1996 a můj první koncert v rodné Zbraslavi u Brna. Přišlo tam tehdy náramných třiadvacet platících diváků! Spolu se členy rodin kluků z kapely tam mohla být tak stovka posluchačů. Postupně proběhlo devatenáct ročníků vánočních turné, každé úplně jiné a každé s jinými hosty. Několik let jsme jezdili s kapelou a cimbálkou, nebo jeden rok s velkým Cimbál BIG Bandem. Letos absolvujeme devatenáct akustických koncertů. Moji kapelu doplní netradiční Shadow Quartet v obsazení housle, violoncello, harmonika, kontrabas. Bude to vzdušné, jako nová deska. Netradiční vizuál doplní desetimetrová led stěna a na ní až filmové obrazy. A k tomu zase noví hosté a na střídačku v takřka každém městě jiný pěvecký sbor. Chci propojit dění na pódiu s publikem. A další návrat: naše koncerty zpestří folková legenda a skvělý kamarád Jarda Samson Lenk. Toho jsem poprvé viděl, když jsem začínal na folkové Portě. A mimochodem – příští rok tam budu zase hrát.

(foto: Jaroslav Noska)