ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5531 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Michal Prokop: Město ER byl můj první souboj se zpívanou češtinou

0 jsk 5.8.2016

Album Město ER se pětačtyřicet let po svém vydání dočká další reedice.  Artrocková kolekce z roku 1972 vyjde na CD s výpravným digipackem a také jako vinylové album v otevíracím obalu. Michal Prokop a Framus Five je navíc 13. srpna, v den zpěvákových sedmdesátých narozenin, přehrají společně s Karlovarským symfonickým orchestrem historicky poprvé naživo.

Stane se tak na festivalu Krásný ztráty – Live 70, který proběhne 12. až 13. srpna v Amfiteátru v Lokti nad Ohří a na němž bude CD i LP poprvé v prodeji.

Těšíte se na to?

Je to pro mě důstojné ohlédnutí se za hudbou konce šedesátých let, což byly moje začátky. Město ER je mé druhé album, ale první s původní českou muzikou, první setkání s poezií žijícího básníka Josefa Kainara v české rockové hudbě vůbec, první souboj se zpívanou češtinou, určitá pečeť doby. A je to také vzpomínka na období, kdy končila relativní svoboda šedesátých let a nastupovala postupně normalizace, která už právě stihla nepustit původní grafický návrh obalu desky. Takže teprve teď mohou posluchači získat desku v té podobě, v jaké měla být už tehdy.

Bylo a je složité koncertní provedení připravit?

Bylo to náročné. Od nedohledané původní partitury a rekonstruované partitury nové, přes volbu orchestru a dirigenta až k vlastní hudební podobě. Byl to také souboj s vokálním partem a hudebním cítěním a stylem doby, kdy mi bylo třiadvacet, a hraní s kapelou, jejíž někteří současní hráči se v době vzniku nahrávky teprve narodili. A stojíme se symfonickým tělesem za zády, se kterým jsem nikdy na jevišti nestál. Je toho docela dost na jednoho staršího chlapce od estrády.

Berete to jako výzvu?

Je to výzva. Taková vzpomínka na dětství, jak říká Luboš Andršt, jediný můj současný spoluhráč, který to se mnou tenkrát nahrával. A já mám ještě pořád výzvy rád.

(foto: Martin Kubica)