ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6086 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Europe: Bez The Final Countdown nemůžeme odehrát žádný koncert

0 jsk 14.6.2019

Švédská rocková skupina Europe bude hlavní hvězdou letošního festivalu Benátská!. Jeho již 27. ročník uvede od čtvrtka 25. července do nedělních ranních hodin 28. července na třech scénách více než padesát hudebních formací a dýdžejů. Bubeník kapely Europe, Ian Haugland, odpověděl na otázky týkající se nejenom uvedené akce, ale třeba i nejslavnější skladby kapely.

Europe a Česká republika si mají vzájemně rádi. S Českým národním symfonickým orchestrem jste u nás nahráli část vašeho alba Last Look At Eden a ani koncert na festivalu Benátská! nebude prvním zdejším. Proč to tak je?

Zbožňujeme české fanoušky i hraní v České republice, to je ten důvod. Domnívám se, že čeští posluchači rockové hudbě skutečně rozumí a mají ji rádi. My zase víme, co chtějí. Jenom to nejlepší.

Co vás přimělo k tomu přijmout pozvání festivalu Benátská!?

Naše kapela ráda hraje na letních hudebních festivalech. A když navíc přeje počasí, je to jako udělat si obří zahradní párty, na které nejen potkáte všechny přátele, ale máte šanci poznat i nové. Bonusem k tomu je oslovení a získání nových fanoušků.

Když se řekne České republika, Praha nebo Brno, co vám jako první přijde na mysl?

Škoda, Ivana Trump, Miloš Forman, Jan Hammer, překrásná a majestátní Praha. Tolik nesmírně zajímavých lidí a míst… To je to, co se mi vybaví.

Znáte nějakého českého umělce, ať už hudebníka, výtvarníka či spisovatele?

Bohužel se musím přiznat, že se příliš neorientuji na vaší umělecké scéně. Znám jen Jana Hammera, kterého už jsem poslouchal jako dítě. Doslova miluji jeho hudbu, zvlášť tu, kterou natočil s Jeffem Beckem v sedmdesátých a osmdesátých letech.

Skladba a stejnojmenné album The Final Countdown pro vás znamenaly raketový start a usídlení se na špičce hudebních žebříčků. Stali jste se rockovou ikonou. Jaký příběh stojí za touto písní?

Toužili jsme mít úžasnou pecku, která by zahajovala naši show. Tak si náš zpěvák Joey Tempest půjčil syntezátor od Mika Michaeliho, našel zvuk fanfáry a ten se stal inspirací pro tuto skladbu. Od roku 1986 jsme neodehráli jediný koncert, na kterém by nezazněla. Myslím, že bez The Final Countdown prostě nemůžeme odehrát žádný koncert. A nemyslím si, že už bychom jí měli být unavení. Pokaždé, když zazní první tóny, se dav pod pódiem doslova zblázní. Vznikne úžasná energie, které jde ke kapele od lidí. Nádhera.

Můžete prozradit, na co se můžeme během vašeho koncertu na Benátské! těšit?

Zahrajeme mix našich největších hitů, ale i písní, které rádi hrajeme naživo. Určitě nevynecháme ani sólové pecky a samozřejmě i překvapení bude.

Jak vypadá váš ideální letní plán?

Na cestách s nejlepší kapelou všech dob, s Europe!

A váš nejoblíbenější prázdninový nápoj a jídlo?

České pivo a minerálka, k tomu mexické a asijské jídlo.

Jak trávíte volný čas?

Se ženou rádi chodíme na dlouhé procházky do lesa, objevujeme staré hrady, památky, chodíme do muzeí s historickými sbírkami a sbíráme zajímavé kameny.

Co posloucháte a čtete?

Teď právě jsou to Muse a jejich album Simulation Theology a také Physical Graffiti od klasiků Led Zeppelin. To mě nikdy nebude nudit. Číst jsem zrovna začal Počátek Dana Browna.

Jaké povinnosti nemáte rád?

Nerad dělám věci, které se ode mne čekají jenom proto, že se někdo rozhodl, že bych je udělat měl. Raději udělám něco v pozitivním slova smyslu, když se s tím počítá nejméně.

Jaká byla nejlepší rada, kterou jste kdy dostal.

Vždy věř svým instinktům a dělej věci po svém.