ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15219 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Divokej Bill: Každou skladbu jsme čtyřikrát převrátili

0 Redakce 16.6.2017

Měsíc po vydání studiového alba Tsunami se úvalská skupina Divokej Bill pohybuje na koncertním turné po republice. Jedním z vrcholů série bude její vystoupení v pražských Žlutých lázních, kde Divokej Bill albovou novinku slavnostně pokřtí. Stane se tak 27. června. Na otázky odpověděl zpěvák a kytarista Vašek Bláha.

Během uplynulých čtyř let od minulé studiové nahrávky jste vydali i dva koncertní záznamy a best of Platinum Collection. Co jste ještě stihli?

Samozřejmě jsme odjeli spoustu koncertů a průběžně makali na materiálu pro další desku. Ten živák z Úval, který vyšel i jako DVD, byl už její předzvěstí, protože na něm byla i nová skladba Tsunami. A také se nám v kapele mezi tím narodily nějaké děti.

Jak moc plánujete? Prý máte ve zkušebně mapu, na které si zabodáváte špendlíky do míst, kde jste už byli a kde už dlouho ne?

Pořád se snažíme mít tak dvou až tříletou vizi. Kterým směrem pojedeme nejbližší turné, kolik koncertů, kam to směřovat. Kdy turné, kdy festivaly. Nejde už jezdit bezmyšlenkovitě. V určitém čase jsme i sami počet koncertů omezili, a také když někde hrajeme, tak je jasné, že následující koncert nebude blíže, než v určitém okruhu kilometrů. Letos jedeme turné, které má dvacet tři koncertů, a kromě něj cíleně nebudou žádné další kluby ani festivaly. Začali jsme 25. května, skončíme 2. září. Příští rok budou festivaly, a už i tam se snažíme, aby se nám nekryly, abychom nehráli na těch, které jsou blízko od sebe, abychom všude mohli být v hlavních časech. Za to mají jejich pořadatelé od nás určitou exkluzivitu, že v tom regionu půjde o jediné vystoupení. Jsou i kapely, které hrají někde na festivalu a dohodnou si koncert o deset kilometrů vedle o pár dní před ním. Nám to přijde vůči pořadateli nefér a snažíme se to nedělat.

Chystáte se i někam do ciziny?

Na podzim zas pojedeme na Slovensko. Delší dobu jsme tam nebyli, loni se to nějak nepodařilo. Je to fajn, máme tam pořád celkem slušnou pozici, a ty větší kluby vždy zaplníme. Máme tam několik super míst, kde lidé skvěle reagují. Třeba v Trenčíně na nás minule přišlo skoro 700 lidí.

Tsunami je zvukově i aranžérsky propracovanější než jeho předchůdci. Znamená to, že jste se na nahrávání více připravovali?

Spíš je to tím, že jsme tohle album nahrávali snad nejdéle v historii. Každou skladbu jsme tak čtyřikrát převrátili, a myslím, že jsme toho nahráli asi čtyřikrát tolik, než se na desku nakonec dostalo. Skoro se až stydíme říci, jak dlouho to trvalo.

Jak dlouho?

Nakonec jsme ve studiu strávili sedmdesát dní. Někdy jsme si už nemysleli, že by šlo tu písničku více vycizelovat, a Pavel Karlík nám ukázal, že to jde. A naopak se nám i stalo, že už to nakonec bylo moc hezké a hledali jsme, jak to udělat špinavější. Vždycky pro nás bylo nejdůležitější, aby to konkrétní písničce slušelo.

Jak jste vybírali hosty?

S Radkem Křižanovským a Kvartetem Apollon už průběžně spolupracujeme delší dobu, takže jsme je přizvali i tentokrát. Líbí se nám, jak hrají, v pomalejších skladbách jsou jejich plochy hezké a funkční, a navíc patří do okruhu Pavlových stálých spolupracovníků. Což pro nás i v případě dalších hostů, které přizval, byla záruka, že to budou vždy jen muzikantští mistři.

Příští rok budete slavit 20 let. Už chystáte oslavu?

Samozřejmě plánujeme a bavíme se o tom, ale teď má přednost nová deska a turné k ní. Přípravy vypuknou až potom. Takže zatím si to, co chystáme, necháme jako překvapení.

(foto: Marek Žídek)