ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27669 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Soundtrack na léto III

0 Redakce 28.8.2009

Prázdniny roku 2009 nám dávají definitivní sbohem a loučení s létem nebývá snadné. Chceme vám to ulehčit a oproti předchozím dílům soundtracku se nyní podíváme na odvrácenou stranu končící sezóny. Řeč bude o drogách, „lambádě“ a bikinách. Pusťte si některý z vybraných songů a možná se začnete těšit na Ježíška. Ačkoli vánoční soundtrack má také svá úskalí. 1. Mungo Jerry – In the Summertime
Tahle píseň má své prazvláštní kvality, podobně utahaný a líný zvuk je ke slyšení jen u málokterých letních songů. Navzdory nesporné originalitě je pro mě ale synonymem vlezlosti, za kterou mohou i rádia, která jí neomylně každé léto nasadí. Zná ji každý, málokdo si však vzpomene na interpreta. Mungo Jerry byla britská skupina v čele s Rayem Dorsetem – zpěvákem a kytaristou s mohutnými licousy. Pojmenovali se podle básně T. S. Eliota a v sedmdesátých letech hráli hudbu ovlivněnou folkem a blues. Jejich dřevní zvuk vycházel z tradice takzvaných „jug bands“, afroamerických skupin hrajících na bendža, kytary, housle a netradiční perkusivní nástroje (třeba lžíce). Chytlavá skladba In the Summertime vyšla v květnu roku 1970 a byla jejich prvním singlem. Stala se okamžitě hitem ve všech zemích, kde vyšla – v Británii se dostala během prvních dvou týdnů na první místo, v USA se mnoho týdnů držela v Top Ten. Kapela vydala v 70. letech několik alb, svůj první hit ale nikdy nepřekonala. Docházelo k častým personálním změnám a hity nepřicházely. Ray Dorset se v osmdesátých letech vydal na sólovou dráhu, nepodařilo se mu ale upoutat větší pozornost.



2. Queens of the Stone Age – Feel Good Hit of the Summer

Queens of the Stone Age, králové novodobého alternativního hard rocku, vydali v roce 2000 své druhé album. Na poslední chvíli dostalo název R podle amerického systému značení filmů (R dostávají snímky obsahující násilí, sexuální scény, drogovou tematiku a další „znepokojivý obsah“). Název alba je výstižný, stačí se zaměřit na další letní „hit“ v našem žebříčku. Píseň Feel Good Hit of the Summer se kvůli své tématice málem nedostala na album. Vydavatelství se nezdál text složený kompletně z názvů různých typů drog. Zpěvák Josh Homme vyjmenovává jednu za druhou způsobem, který se zrovna nejeví jako varování před omamnými látkami. Obal singlu nemohl vypadat jinak: název skladby sestavený z tablet různých velikostí a barev. V podobě singlu tak píseň vyšla jen v Evropě a Austrálii, doma ve Státech to „královnám z doby kamenné“ nedovolili. Není se ani tak čemu divit, když máte v refrénu jediné slovo – cocaine.



3. Kaoma – Lambada
   
Lambada, to je brazilský tanec, který dosáhl největší slávy v druhé polovině osmdesátých let. Tancuje se s pokrčenýma nohama a kroky směřují vždy do stran, nikdy dopředu a dozadu. Důležité jsou otočky, při nichž se krátká sukně tanečnice náležitě zvedne a ukáže víc, než se sluší a patří. Celosvětově však tanec proslavila v Paříži sídlící skupina Kaoma se stejnojmenným hitem, který vyšel v roce 1989 na albu World Beat. Té melodii se tenkrát nešlo vyhnout. Živě si vzpomínám, jak se spolužačky o přestávkách snažily napodobovat taneční kroky a kostrbatě napodobovaly portugalský text. Singlu se v roce 89 prodalo na 5 milionů kusů a kapela se vydala na globální koncertní šňůru. Ukázalo se, že text Lambady tvoří neautorizovaný překlad písně od bolivijských Los Kjarakas. Těm se podařilo zvítězit v soudním sporu, který následoval.



4. Soul Asylum – Summer of Drugs

Autorkou Summer of Drugs je původně folk rocková zpěvačka Victoria Williams. Narodila se v roce 1959 a byla příliš mladá na to, aby se mohla stát součástí hnutí hippies. O tom je vlastně text její písně. Victoria se seznámila s hudebníkem a budoucím manželem Petem Casem, s nímž v osmdesátých letech založila formaci The Incredibly Strung Out Band. V roce 1992 to dotáhla až na post předskokanky Neila Younga, během koncertů však začala pociťovat ztuhlost v rukou. Doktoři jí následně diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Účty za lékařskou péči se hromadily, přičemž Victoria neměla jako mnoho dalších muzikantů zdravotní pojištění. Její manažer však dostal spásný nápad a v roce 1993 vyšlo dobročinné album Sweet Relief: A Benefit for Victoria Williams. Předělávkami Victoriiných písní přispěli umělci jako Lou Reed nebo Pearl Jam a Summer of Drugs v podání Soul Asylum se stala prvním singlem. Paradoxně teprve teď se Victoria stala opravdu slavnou a lékařské výdaje se podařilo bez problémů pokrýt. Zpěvačka dokonce založila nadaci Sweet Relief Fund, která pomáhá muzikantům se zdravotními problémy.



5. Brian Hyland – Itsy Bitsy Teenie Weenie Yellow Polka Dot Bikiny

A na závěr mi dovolte trochu hardcoru. Nemám teď na mysli ostře nabroušené kytary, nýbrž hudbu na nejvyšší možné úrovni vlezlosti. Přihlouplou melodii a idiotský text, po kterém vám naskočí vyrážka a nesleze až do příštího léta. Tóny, které patří ke každému správnému Oktoberfestu, harmonie, z nichž Eva s Vaškem čerpají inspiraci. Autorem písně je idol dívčích srdcí a představitel amerického „žvýkačkového“ popu padesátých a šedesátých let Brian Hyland. Jeho verze je ještě poměrně snesitelná oproti nesčetným předělávkám, ve kterých dostala například taneční kabátek. My vám nabízíme jednu obzvlášť vypečenou  variaci. Už ať je to léto za námi…

MARTIN VEJVODA