ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7560 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Soundtrack na léto I

0 Redakce 15.7.2009

Pod pojmem letní song je snadné si představit komerční rychlokvašky zacílené na prázdninové období a plážová letoviska. Většinou jde o sezónní záležitosti, o to intezivněji se však na nás valí ze všech koutů a snadno zapamatovatelné popěvky se sadisticky vrývají pod kůži. Existuje ale hrstka skladeb, kterým se nenásilně daří vystihnout letní atmosféru a ještě se stát nehynoucími klasikami. Tento výčet si klade za cíl stát se repelentem proti dotěrným melodiím, které se na nás během léta pravděpodobně sesypou.

1. DJ Jazzy Jeff & the Fresh Prince – Summertime
Ještě než si začal Will Smith vydělávat v Hollywoodu, byl to „jen“ nekonfliktní rapper, který uměl psát vtipné texty. Pod přezdívkou Fresh Prince představoval alternativu pro ty, které bavil hip hop, ale netoužili po kriminálních nebo sociálních tématech. Za zády měl skvělého producenta Jazzy Jeffa, který si s Willem zahrál i v u nás dobře známém sitcomu. Dali spolu dohromady pět desek a na čtvrté Homebase (1991) se objevil jejich největší hit Summertime. Will se tentokrát nesnaží být vtipný a místo toho zachycuje atmosféru letní Filadelfie, ve které vyrůstal. Jeffova posluchačsky vstřícná produkce (sample pochází z písně Summer Madness od Kool & The Gang) pak úspěšně zachycuje letní pohodu a hned tak se neoposlouchá.

2. Quincy Jones – Summer In the City
Pod touhle skladbou si nejspíš mnozí představí hit od The Lovin´ Spoonful, případně zestárlého Joe Cockera gestikulujícího v ulicích New Yorku. Tahle verze však pochází od jazzmana Quincyho Jonese a je z doby, kdy měl ještě daleko k osudovému setkání s Michaelem Jacksonem. Na desce You´ve Got It Bad Girl z roku 1973 se pustil do vlastních skladeb i coververzí a jednou z nejznámějších je právě ta letní. Od původní verze by byla bez závěrečného popěvku málem k nerozeznání. Stala se novým originálem, o čemž svědčí i fakt, že je vděčným zdrojem samplů (za všechny zmiňme rappery the Pharcyde a jejich track Passin´ Me By).

3. Koop – Summer Sun
Málokomu se v moderní hudbě podařilo být takhle retro a zároveň znít současně a originálně. Album Waltz For Koop z roku 2001 od švédských androgynů Magnuse Zingmarka a Oscara Simonssona se díky téhle zázračné kombinaci už stihlo stát klasikou, která spolehlivě zajistí hudební doprovod k letnímu období. Díky krátké stopáži odkazující na jazzová alba ze staré školy tu nic nepřebývá a při výběru vokalistů formátu Terryho Calliera nesáhli vedle. Objevem byla především tehdy patnáctiletá Yukimi Nagano. Švédská zpěvačka s japonskými kořeny proslunila už tak dokonalou jazzovou „standartu“ Summer Sun.

4. Isley Brothers – Summer Breeze
Americké soulové legendy Isley Brothers se daly dohromady už koncem padesátých let. Během své dluhé kariéry trvající téměř půl století prošli bratři Ronald, Rudolph, O´Kelly a Vernon mnoha hudebními přerody. Jeden z nejdůležitějších představuje album 3 + 3 z roku 1973. V kapele už nepůsobí Vernon a zbylí sourozenci k sobě přibírají další trojici muzikantů – kytaristu, klávesáka a basáka. Nový zvuk fúzující soul a rock byl na světě a s ním i mnohovrstevná skladba Summer Breeze. Původně jde o píseň od pop rockových Seals & Crofts, verze od Isley Brothers se ale také zapsala do hudební historie.

5. Astrud Gilberto – So Nice (Summer Samba)
Nedovedu si představit lepší soundtrack k létu, než brazilskou bossa novu. Hlas krásné Astrud Gilberto patří k tomu nejlepšímu, co tahle klidná vlna přinesla. Skladba So Nice se objevila v roce 1966 na albu A Certain Smile, A Certain Sadness a hlas zpěvačky se tu skvěle snoubí s bublajícími klávesami Waltera Wanderleyho. Dvě minuty jí stačí k tomu, aby navodila atmosféru zavánějící nevinností, která může existovat snad jen ve vysněném hudebním nebo filmovém světě.

MARTIN VEJVODA