ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5858 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kolem mrtvého Michaela Jacksona je pořád rušno

0 Redakce 28.7.2011

Přestože americký Král popu Michael Jackson skonal nečekaně již před více než  dvěma lety, 25. června 2009, kolem jeho osoby se neustále děje spousta pozoruhodných věcí. Některé jsou pozitivní, jiné naopak. Byť tento muž již nemůže aktivně do dění na hudební scéně zasahovat, vlastně se tak neustále děje.

Vlnu emocí nově vyvolalo oznámení jeho rodiny, že se 8. října letošního roku uskuteční ve velšském Cardiffu na Millenium Stadium vzpomínkový koncert. První oficiální a první skutečně velký, vždyť na uvedený stadión se vejde 75 tisíc příznivců. Vstupenky se začnou prodávat 4. srpna.

Vystoupení pozvaných hvězd by mělo být přenášeno do kin na celém světě, a to dokonce v 3D formátu. Jména aktérů koncertu sice nebyla na pondělní tiskové konferenci v Beverly Hills představena, nicméně určitou vizi si s ohledem na stav současné pop scény asi udělá jistě každý sám. Katherine Jackson, zpěvákova matka, například prohlásila, že je nadšena ze všech těch jmen, která účast na akci potvrdila. Ta budou organizátory koncertu oficiálně oznámena 3. srpna v Londýně.

Kdyby byl můj syn naživu, cítil by určitě to, co cítím dnes já. Chci poděkovat všem, kteří pomáhají uchovat živou vzpomínku na něj,“ řekla zpěvákova matka.

Na tiskové konferenci spolu s ní konání koncertu oznamovali ještě Michaelovi sourozenci La Toya, Jackie, Tito a Marlon. S konáním akce naopak nesouhlasí Jermaine a Randy, jiní dva Jacksonovi bratři. Ti se v tomto duchu vyjádřili v médiích a potvrdili, že rodina je momentálně rozdělena na dva názorové tábory, což vytváří velké napětí.

Nemůžeme podporovat akci, která se bude konat v době soudního přelíčení v případě Michaelovy smrtí,“ odhalili hlavní argument Randy a Jermaine.

Jacksonovu smrt podle patologické  zprávy zapříčinilo anestetikum propofol, které užíval proti nespavosti. Jeho osobní lékař Conrad Murray půjde kvůli tomu v září před soud. Je obviněn z profesionální chyby, když anestetika propofol použil jako prostředek ke spaní a předpokládá se, že se soudní proces protáhne až do října.

Protistrana ovšem vytáhla silný společenský argument. Výtěžek z cardiffského koncertu poputuje na konta několika charitativních organizací. „Chtěli jsme připravit něco hodnotného, něco, co by bylo příznačné pro Michaelovu genialitu,“ řekl Chris Hunt, jenž zastupuje společnost Global Live Events, která vzpomínkový koncert pořádá.

Nečekaný rozruch souběžně vyvolalo přiznání členů americké skupiny My Chemical Romance v britském hudebním magazínu Kerrang! Zpěvák Gerard Way řekl, že po smrti Michaela Jacksona v kapele „přibrzdili“ s užíváním drog, protože prý nechtěli dopadnout jako on.

Dostali jsme se do fáze, kdy jsme se báli vystupovat a stýskalo se nám po domově. Jediným prostředkem, jak se z takového stavu dostat, byly drogy, alkohol nebo léky proti depresím. Postupem času jsme toho potřebovali čím dál víc a následně se všechny ty drogy usadily v mém životě a v mé hlavě. Tohle přesně zabilo Jacksona. Musel brát léky na to, aby usnul, a ráno musel dostat jiné léky, aby se probudil. Tak jsme skončit nechtěli,“ řekl Way.

Pozitivní zpráva ale je, že v anketě televizní stanice Disney Channel o nejlepšího tanečníka v historii popu Jackson s přehledem vyhrál. Fanoušci jej ocenili za výkon ve videoklipu k písničce Thriller, který vznikl v roce 1983. Ve stejné anketě skončil i na čtvrtém místě, a to za výkon v klipu k písničce Smooth Criminal.

Michael Jackson během své kariéry prodal více než 750 milionů hudebních nosičů, za něž získal 13 cen Grammy. Jeho album Thriller z roku 1982 je dosud nejprodávanějším všech dob. Má rovněž hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Jaroslav Špulák