ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10754 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

PLAY.CZ má aplikaci pro poslech rádií v iPhone

0 Redakce 16.3.2009

Nepochybně významným přínosem vývojového snažení společnosti PLAY.CZ, dominantního poskytovatele streamingových řešení pro FM i internetová rádia v ČR, je vydání vlastní aplikace pro oblíbený telefon iPhone.

V pátek 13. března 2009 byla aplikace vypublikována v iTunes ke stažení zdarma a hned následující den byla nejoblíbenější mezi neplacenými aplikacemi. V hodnocení uživatelů iTunes navíc aplikace PLAY.CZ získala maximální počet bodů.

Aplikace nabízí možnost poslechu desítek českých rádií, mezi nimiž lze najít největší FM stanice i menší internetová rádia. V seznamu s rádii se uživatel orientuje velmi snadno díky logu svého oblíbeného rádia, může však navíc vyhledávat podle názvu, stylu či hodnocení (hvězdiček), které jednotlivým stanicím přiřkli posluchači.
Po volbě rádia se aplikace přepne do přehrávače, kde kromě základních ovládacích funkcí běží i informace o rádiu a právě hrané skladbě. „Rádi bychom, aby se právě hraná skladba zobrazovala u všech rádií. Ačkoli to náš systém umožňuje, ne všichni provozovatelé rádií nám potřebná data zasílají,“ vysvětluje drobné omezení Petr Sládeček, projektový manažer PLAY.CZ. Pro usnadnění spouštění rádia připravili vývojáři PLAY.CZ paměť pro šest rádií, které fungují podobně, jako tlačítka na autorádiu – stačí tlačítko zmáčknout na pár vteřin a pro příště může posluchač volit oblíbené rádio napřímo bez hledání.

Mezi nadšenými komentáři uživatelů přímo v iTunes se objevilo i několik výhrad zejména k tomu, proč aplikace neběží v multitaskingovém režimu (tedy proč se po přechodu do hlavní nabídky ukončí). „Samozřejmě jsme od začátku mysleli na to, aby rádio hrálo podobně, jako když si pustíte iPod aplikaci. Bohužel nás limitují licenční podmínky společnosti Apple, která toto u aplikací třetích stran zatím neumožňuje,“ dodává Sládeček.

Bohaté nabídky rádií v aplikaci PLAY.CZ využijí všichni majitele telefonů iPhone s připojením k internetu. Typ připojení (tedy WiFi, 3G, EDGE nebo GPRS) nemá na dostupnost služby vliv, nutno však podotknout, že u připojení přes GPRS se online vysílání může přerušovat z důvodu nedostatečné přenosové kapacity této technologie. To nicméně platí i pro poslech na běžném počítači, celkovou funkcionalitu aplikace a její hodnotu pro majitele iPhonů to však nijak nesnižuje.

Jako určitou přidanou hodnotu lze naopak vnímat zařazení webového prohlížeče přímo do aplikace. Ten umožňuje procházet si stránky PLAY.CZ, pročítat hudební a společenský magazín a dostat se tak nad rámec jiných běžných aplikací k vnějšímu obsahu. „S chystanými novinkami na samotném webu PLAY.CZ máme za to, že prohlížeč v našem softwaru nabídne uživatelům iPhonu další informačně hodnotný a zábavný obsah,“ říkají zástupci PLAY.CZ a dodávají: „Je to první praktický krok k integraci streamingových služeb do mobilních zařízení. Jde o trend a my, jak je ostatně u PLAY.CZ zvykem, jsme opět o krok napřed a můžeme prozradit, že už pracujeme na dalších podobně zásadních projektech.

Systémové požadavky aplikace PLAY.CZ: iPhone 3G, firmware verze 2.2 a vyšší

Více informací na iphone.play.cz

Časté otázky k aplikaci a související diskuse