ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 25101 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

40 nejhorších skupin rocku (díl I.)

5 Redakce 25.7.2008

Francouzský spisovatel a hudební publicista Nicolas Ungemuth rozpoutal nevídaně brutální bouři nevole od potrefených hudebníků a vlnu iracionálního vyhrožování od fanatických fanoušků, když publikoval na stránkách největšího francouzského hudebního časopisu Rock et Folk svůj subjektivní seznam 40 nejhorších skupin Rocku. Ungemuth, muž vybraného vkusu, ostrého pera, kyselinového humoru, nehledí na politickou korektnost a nesnaží se uspokojovat finanční autority maskováním PR zpráv za články. Nicolas k naší velké radosti svolil, že se s vámi můžeme o ten dynamizující, vysoce hořlavý a nebezpečný text podělili. Přečíst, meditovat a pochopit!

Pink Floyd
Namyšlenost je zcela jistě jedna z nejnesnesitelnější vlastností v rock´n´rollu. V tomto ranku do toho Pink Floyd, hned jak byli osvobozeni od zešíleného Syda Baretta (hned po prvním albu), šli opravdu ve velkém. Pod dohledem megalomanského Rogera Waterse (a i bez něj) nahráli sérii nudných, pompézních a měšťáckých alb určených k tomu, aby si kupující v kšeftu mohl otestovat nové hi-fi věže před tím, než do nich investují horentní sumu. Časem se tohoto úkolu pilně ujali Dire Straits.

V nejhorším případě, až si budete vybírat nová sluchátka, si poslechněte Dark Side Of The Moon (1973)

Queen
Absolutní ošklivost zkoncentrovaná do jediné skupiny – Queen. S kníratou operní zpěvačkou, kytaristou v galoších, imbecilními skladbami, výpůjčkami z takzvané klasické hudby a to celé opepřené glam rockovou okázalostí ve stylu lyrického metalu… Vše je zde jen hloupost a trapnost. Od ohavných kousků (We Will Rock You) přes přecukrované a úchylně vyzpívané skladby (k popukání Bohemian Rhapsody). Nic z blbě kýčovité diskografie, která se jeví jako opravdu zle znepokojující, nestojí o bližší ohledávání.

Chcete –li vystrašit ženu, poslechněte si v nejhorším případě A Night At Opera (1975)

U2
V době, která přeci je byla bohatá na dobré tzv. new wave skupiny (Cure, Echo & The Bunnymen, Banshees, New Order) se tito lidé jali velmi jednoduše zatomizovat čerstvě pohřbený punk. Škaredé kytary plné ubrečeného echa, odporně lyrický zpěv a naivní geopolitické a náboženské texty. Toto vše a víc dělá z U2 jednu z nejhorších rockových kapel na světě. Se svým koňským ohonem a romantizujícími pózami, byl Bono naprosto vysilující. Nemluvě o jeho dobročinných ctižádostech a moralizování z obrazovky MTV.V nejhorším případě si kvůli Brianu Enovi poslechněte Achtung Baby (1991)

Genesis
Tato slizká skupina v sobě měla dvě nejnesnesitelnější a nejodpornější osobnosti tzv. rockové hudby. Phil Collins a Peter Gabriel na stejné lodi! To se musí vidět. Přes vydávání svých nekonečných a neposlouchatelných desek se těmto dvou šaškům podařilo zpopularizovat ošklivou stranu prog rocku (co se týče té krásné mrkněte na King Crimson a Van Der Graf Generator) a bezostyšně rozjížděli svojí čím dál tím odpornější estetiku. Gabriel poté rychle opustil noční můru, aby zachránil svět a zpopularizoval pakistánskou hudbu (kterou cestou značně zmdlel) zatímco ten plešatý tlusťoch se jal recyklovat to nejhorší z rádiového FM Rocku, pro který mu 80. léta s úsměvem otevřela náruč.

V nejhorším případě, před tím než umřete, si poslechněte The Lamb Lies Down On Broadway (1974)

Judas Priest

Kdo říkal, že je metal žumpa rock´n´rollu? Všichni kdo, kdy slyšeli nebo alespoň jednou viděli nepředstavitelné Judas Priest, hrdiny Axla Rosa a jemu podobných blbečků. Gay metal, japonské motorky kamuflované na Harleye, přilby z III. říše a kytarová sóla k pozvracení. Judas Priest je opravdu něco. Rob Halford s koulema přivřenými ve dveřích, vyl až do bolestivých vysokých tónů a hystericky pořvával, že obdobně jako Bobby Fuller před ním, „Poruší zákon“. Viditelně ne zákon přitažlivosti, protože si nejednou rozmlátil hubu, když na pódiu mizerně řídil svůj chopper …

V nejhorším případě, pokuď berete prášky proti bolesti, si poslechněte British Steel (1980)

Police
Byli staří a super muzikanti (dobrý bubeník, intelektuální kytarista, korektní basák) a popořadě předstírali, že hrají: punk, reggae, new wave, rock a po té new age na svých albech s obzvláště směšnými názvy. Sázející hity jako opravdoví stakhanovisti tantiemů, Police (už jen to jméno!) zprudili hodně lidí (ty co je nekupovali). Jejich alba měli odpuzující zápach padělku. To, že je Rock?

V nejhorším případě, pokud pracujete v místním komisařství, si poslechněte Outlandos d´Amour

Kiss
Banda sexuálních maniaků v kostýmech volů, co si ujeli na komisech určených mladším 5 let. Nepochopili na New York Dolls. Kiss jsou prasácká kapela nekompetentních muzikantů, praktikující hampejznický hard rock pro děti. Jeden vyplazoval svůj chameleónský jazyk a slintal krev a druhý se dokázal celý zapálit. Ohromný program!

V nejhorším si poslechněte, když jste pořád panic, Kiss (1974)

Pearl Jam
Existuje něco strastiplnějšího než ohavné zvuky vydávané Eddie Vedderem v jeho buranské skupině přísahající na krátké kalhoty? Zcela určitě. Ale přeci jenom, to plačtivé bručení a nudně zkreslené kytary jim odepřely jakoukoliv grungeovou kredibilitu. Kterou jim, pravda, již několikrát značně pošpinil svými jizlivými deklaracemi ještě živý Kurt Cobain. A to tihle tipci stále vydávají 20 živáků za rok…

V nejhorším případě si kvůli hlasu poslechněte Mirror Ball s Neil Youngem (1995)

Duran Duran
Tím, že smíchali mizerný funk, špetku Roxy Music, kousínek Davida Bowieho v období Young Americans a ohákli se jako anglické ženy v domácnosti, vyhráli Duran Duran finanční jackpot 80. let. Jejich klipy (Rio se musí alespoň jednou za život vidět) byly stejně imbecilní jako jejich desky, což z nich nakonec dělá velmi koherentní skupinu.

V nejhorším si při fénování vlasů poslechněte Rio (1982)

Scorpions
Ach, der deutsches metal, grosse catastrophe!
Scorpions měli vše, aby byli k smíchu…Super vtipný přízvuk, vikingské vousy, jedinečnou image postavenou na přiléhavých kalhotách stavících na odiv své mužství a extra ošklivého zpěváka. S jejich konečným ploužákem Still Loving You nejspíš dodali pár nápadů Metallice pro strašidelnou baladu Nothing Else Matters a začali se oblékat jako němečtí metloši. To není až tak špatné, že…

V nejhorším případě si při konzumaci buřtů poslechněte Virgin Killers (1976)

NICOLAS UNGEMUTH (přeložil TOM KOMÁREK)

Knihy Nicolase Ungemutha

Druhý díl článku.
Třetí díl článku.