ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8021 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

United5: Budeme spolu minimálně pět let

0 jsk 17.9.2015

United5 je rok existující česko-slovenský boyband, který na castinzích vybral a postavil britský producent a skladatel Andrew Murray. Před pár dny pětice vydala debutové album The First Step. Kolekce přináší tucet skladeb včetně singlů Can You Hear Me, Longest Summer a Name In The Sand, a také dva bonusy. Autorem písní je Murray, spolupracoval na nich i hudebník John Wheatly a členové United5.

Mário Bendík, Peter Juhás, Marthy Duffek, Matt Bláha a Norbert Brand, tedy United5, se koncem září chystají na turné po Anglii. Čeká je na 40 koncertů v jedenácti městech včetně Londýna, Manchesteru, Bristolu a dalších. Slovenské a české publikum plánují rozezpívat a roztančit poté. Momentálně už točí písně pro druhé album, které vyjde příští rok.

Co všechno se změnilo vaším vstupem do boybandu?

Bendík: Všechno. Celý přístup k našemu životu, protože se teď musíme věnovat hlavně kapele. Naše koníčky, kamarádi a podobné věci museli jít stranou.

Co škola?

Bendík: Já už mám po ní, odmaturoval jsem.
Bláha: Já ještě do školy chodím, ale dohodl jsem si individuální studium.

Písně vám píše o nejméně dvě generace starší Murray. Rozumíte si?

Bendík: Funguje to skvěle. Dostali jsme navíc možnost zpívat Andyho písně podle sebe. Znamená to, že se naučíme celou skladbu a můžeme do ní dát něco vlastního. Stalo se, že se mi třeba nějaká píseň až tak nelíbila. Jakmile jsem do ní ale mohl dát svůj vklad, stejně tak ostatní, můj názor na ni se změnil.
Bláha: Písně, které jsou na prvním albu, byly napsány naslepo, pro náhodné zpěváky. Ty pro druhé album už nám píše Andy na míru a u některých jsme dokonce spoluautoři. Jsou stylově rozmanitější, což nás baví.
Bendík: Andy za námi přiletěl, přivezl nové písně a řekl, že máme možnost dělat si je podle sebe. Nabídl své nápady a my si k nim mohli přidat slova, upravit text nebo melodické linky.

Odmítli jste už nějakou skladbu?

Bendík: I to se stalo.
Bláha: Dostali jsme balíček písniček a vybrali si ty, které se nám líbily. Byla mezi nimi například jedna, kterou jsme si přáli zpívat, ale nevyhovovala nám v prvotní podobě. Andy ji předělal a teď je, podle mě, jedna z našich nejlepších.

Jak vlastně kapelu berete?

Bendík: Beru ji jako projekt, ve kterém strávím minimálně pět, let, což je předmětem naší smlouvy, a potom se uvidí. Jestli to bude klapat, budeme pokračovat, pokud ne, půjdeme si každý svou cestou. Velice se na to těším. Máme za sebou první album, první rok, pracujeme na další desce a pojedeme koncertovat do Anglie.
Bláha: Je to pro nás šance pohnout se ve své kariéře, vyzkoušet si nové věci a podobně. Je a bude to super zkušenost.

Proč zpíváte anglicky?

Bendík: Tím, že máme britského producenta a skladatele, to bylo dáno. Nechtěli jsme se pouštět do češtiny nebo slovenštiny. Do budoucna to ale nevylučujeme, možná nějakou písničku v našich mateřských jazycích nazpíváme.
Bláha: Pro zajímavost, v jedné nové písni, která je taková alternativní a strašně se nám všem líbí, na konci s Máriem zpíváme česky a slovensky. Jsou to jen dvě věty, ale objeví se v ní naše rodné jazyky.

Byla znalost angličtiny podmínkou k tomu, abyste do kapely vůbec mohli jít?

Bláha: Ano, byla to podmínka. Museli jsme umět alespoň hovorovou angličtinu.
Bendík: Neustále na ní samozřejmě pracujeme, Na to, aby byla naše výslovnost správná, dohlíží Andy.
Bláha: Někdy se stane, že nám změní slova v textu, aby byla výslovnost co nejpřesvědčivější.
Bendík: Nedávno nám ale řekl, že už konečně začínáme dobře znít.