ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6258 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Eugene Hütz: Minimálně padesát procent času trávím úplně sám

0 Redakce 10.7.2013

Eugene Hütz je čtyřicetiletý frontman světovými muzikanty tvořené gypsyrockové skupiny Gogol Bordello. Narodil se na Ukrajině a jeho civilní jméno je Jevgenij Alexandrovič Nikolajev-Simonov. Ke své domovině má stále velice vřelý vztah. Snaží se ji například zkulturnit. Momentálně pracuje na otevření prostoru v Kyjevě, do kterého se vejde třináct stovek lidí, a všichni budou moci poslouchat veskrze kvalitní hudbu. Hütz, který se svou kapelou zavítal na letošní Rock for Poeple do Hradce Králové, věří, že se mu ten záměr podaří naplnit.

Na první pohled vypadáš jako společenský člověk. Snášíš samotu?

Jsem společenský, ale ne za každou cenu. O to přece nejde. Minimálně padesát procent času trávím úplně sám. Bavím se rád, ale rozhodně to nezabírá většinu mého času.

A co ji zabírá?

Lapidárně řečeno – život. Vydávám se za dobrodružstvím, píšu, hodně čtu, mám svůj osobní život. A cestuju mezi New Yorkem, brazilským Riem a Kyjevem. Tam mám teď zrovna poměrně dost práce, protože tam vytvářím místo pro hudbu.

Otevíráš klub?

Žádný klub, žádné tuc tuc. Jde o opravdovou hudbu. Mám s tím spoustu práce, jsem toho projektu programový ředitel. Je to prostor pro třináct set lidí. Chtěl bych, aby tam vystupovaly kapely z východní Evropy a Jižní Ameriky a aby se vzájemně inspirovaly. Chtěl bych tím vlastně vytvořit novou scénu.

Proč zrovna z kapel z těchto oblastí?

Protože Balkán, východní Evropa a Jižní Amerika mají nejvíc energetickou hudební tradici na světě. Jen spolu zatím nikdy nespolupracovaly. Je potřeba jim k tomu dát prostor.

Prostor pro hudbu děláš pro lidi na Ukrajině. Co děláš pro sebe?

Slyšeli jste někdy o kung fu? Když jsem vyrůstal na Ukrajině, hlavní pro mě byly hudba a atletika. Několik mých blízkých přátel bylo zažraných například do wu-shu nebo aikida, a také kung fu. Zároveň je hodně bavil punk rock. Na různých společných akcích jsem si užíval atmosféru, kdy oni trénovali a já si psal své písničky. Potom jsme mluvili o taoistické poezii. Víte, sofistikovanější formy bojových umění jsou vždy spojeny například s buddhismem nebo taoismem. Hloupější formy, jako třeba karate nebo taekwondo, tu oporu ve filozofii nemají.

Teď, když jezdíme po světě s Gogol Bordello, poznal jsem ty největší Mistry bojových umění, z nichž mnozí jsou zároveň fanoušky Gogol Bordello. Když říkám fanoušci, tak myslím opravdové fanoušky. Gogol Bordello jsou jejich nejoblíbenější kapela. Nejdříve mě to překvapovalo, ale pak jsem pochopil, že se tím vlastně uzavřel kruh. Proto jsem se ke kung fu nedávno vrátil a stalo se součástí mého života.

Šárka Hellerová