ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14224 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Z archivu Rémy Martina

0 Rémy Martin 4.6.2013

Dnes přináším jedno hudební doporučení. V roce 2007 vydala firma Naxos CD s Corelliho houslovými sonátami. CD nahrál François Fernandez, houslista, pedagog na Conservatoir National v Paříži a v Bruselu a vyhledávaný interpret zejména Bachovy hudby. Fernandez bývá jako jeden z nejuznávanějších hudebníků barokní scény současnosti zván k účasti na prestižních pódiích po celém světě a jako umělecký vedoucí a sólista spolupracoval s těmi nejlepšími barokními orchestry (The Orchestra of the 18th Century, La Chapelle Royale, Melante 81).

V posledních patnácti letech se však věnuje především komorní hudbě. Hraje také na violu, violu da gamba, violu d’amore a violoncello da spalla – nástroj málo známý a dost atypický. Jedná se violoncello, většinou menších rozměrů, které se drží na popruhu zavěšeném na rameni. Dokonce jsem četl, že toto cello měl v oblibě sám Bach.

Na tomto CD pak Fernandez hraje na housle v původním barokním stavu, které zhotovil Andrea Quarneri v roce 1690. Nemohu nezmínit, že booklet uvádí i výšku ladění – 400 Hz, tedy o více než půltón níže, než jsme dnes zvyklí z běžné produkce. Ladění je to ovšem velice zvučné. François Fernandez hraje příjemně, i když trochu „standardně“. Když však slyším pohromadě několik Corelliho sonát, nemohu se zbavit pocitu, že ačkoli se poslouchají velice příjemně, jde o hudbu veskrze průměrnou. Zde můžeme vidět, že příjemnost poslechu není v přímé úměře ke kvalitě. CD se tedy dá brát také jako zážitek jistého paradoxu. Ale přece jen, již jsem ho vyslechl tolikrát, že jej nemohu zatratit.

Domnívám se však, že tuto zásluhu můžeme přičíst hudebníkům, nikoli Corellimu. A tak těm, kteří oceňují výbornou houslovou hru, CD doporučuji. A jak se k němu dostat? Nekupoval jsem jej na internetu, ale v bazaru, kde jsem mimo jiné našel mnoho skvostných nahrávek za zlomkové ceny.

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 19:00, lichý pátek v 10:00 a sudou sobotu ve 12:00 poslouchejte Vybrané tóny Rémy Martina na rádiu Classic.