ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15467 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Romancov u Šlerky: Ukrajina má být sama sebou, ne členem EU

0 Lucia Daňková 21.2.2014

Po několika dnech se v pátek ráno situace v ukrajinském Kyjevě uklidnila. Zpravodajské servery informují o dohodě, kterou uzavře prezident Janukovyč s opozicí. Potvrzena byla i informace o předčasných volbách, které by měly proběhnout v prosinci. Janukovyč ohlásil návrat ke znění ústavy z roku 2004, tedy s omezením prezidentských pravomocí, rovněž hodlá vytvořit koaliční vládu národního porozumění.

Napětí na Ukrajině však nepovoluje a podpis dohody se komplikuje. Demonstranti v Kyjevě totiž požadují okamžitou rezignaci Janukovyče , vypsání předčasných voleb a propuštění Tymošenkové. Toto jsou zprávy z pátečního odpoledne, ať už bude vývoj dalších událostí na Ukrajině jakýkoliv, zůstane v hledáčku českých médii i nadále. Konec konců už několik dní díky médiím či sociálním sítím sledujeme vše takřka on-line.

Jeff J Mitchell/Getty Images/ISIFA

Jeff J Mitchell/Getty Images/ISIFA

Dnešní mimořádný díl Na přetřes, kterého hostem je politický geograf Michael Romancov, přináší pohled na události v této zemi v širších souvislostech a hned v úvodu odpovídá snad na nejzásadnější otázku: “ Mělo by nás dění na Ukrajině zajímat a proč vlastně?” Podle Romancova je důvodů několik, kromě jiného nám připomene jak je u nás dobře, a jak špatně může fungovat demokracie v post-sovětském prostoru.

Na přetřes – 21. 2. 2014 s Michaelem Romancovem by Josef Šlerka on Mixcloud

Ukrajina má 45 milionů obyvatel, chudá země s klesající porodností je ale pro současnou ekonomiku důležitá – v čem tedy spočívá její strategická důležitost, a proč se o ní tolik zajímá EU, když ji vlastně nechce, a proč ji naopak Rusko neustále staví před rozhodnutí buď anebo?

Michael Romancov hledá odpovědi v širším kontextu i v historii Ukrajiny, před rozpadem Sovětského svazu i po něm. Popisuje její důležitou obrannou roli v průběhu 2. světové války a touhu jejich obyvatel oprostit “nadvlády” Ruska. Nakonec nabízí i kritický pohled na současnou migrační politiku Evropy a vyhrocený i urputný přístup Ruska.

Foto: ISIFA