ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11159 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Osud Chopinova srdce

0 Rémy Martin 25.11.2014

Jedna věc mě na polsko-francouzském hudebním géniovi nenechává zcela „klidným“. A sice ta zvláštní rozpolcenost související s jeho úmrtím. Nevím, kolik z vás ví, že Chopinovo srdce bylo po jeho smrti vyňato z hudebníkova těla a převezeno z Paříže do Varšavi, konkrétně do místního kostela sv. Kříže. Zde dlí již 165 let, a světe div se, v hermeticky uzavřené skleněné nádobě naplněné koňakem.

Jak k této, řekněme nestandardní, záležitosti došlo? Těžce nemocný Chopin (ochromený tuberkolózou nebo cystickou fibrózou) toužil po návratu do vlasti, ale jakmile zjistil, že to nebude možné, požádal sestru Ludwigu, aby jeho srdce odevzdala jeho oblíbenému varšavskému chrámu.

Ta tak sice učinila, kněží z kostela sv. Kříže ovšem tento „dar“ vidět nechtěli. Vadil jim totiž skladatelův bouřlivý románek s francouzskou spisovatelkou George Sandovou, a tak srdce odložili do jedné ze zapomenutých hrobek plné starého harampádí. Tam čekalo uložené v hermeticky uzavřené nádobě takřka 30 let, dokud jej v roce 1880 neuložili do jednoho z chrámových pilířů.

Zde je uloženo dodnes a jelikož ani jedna ze dvou žijících skladatelových příbuzných nedala souhlas s testy DNA, není zatím možné nádobu se srdcem otevřít a potvrdit, jaké nemoci podlehl. To budou vědci moci zjistit až v roce 2064, na kdy je naplánován další výzkum Chopinova srdce.

Letos v dubnu ovšem došlo pod vedením vědců a za účasti politiků i varšavského arcibiskupa prozkoumání srdce uloženého v koňaku přímo v místě jeho uložení, tj. v kostele sv. Kříže. Jediným závěrem tohoto ohledání je vyjádření ze strany výzkumné skupiny, že skladatelovo srdce je poměrně velké, neporušené a už takřka bílé barvy.

Mistře, dovolte mi, připít na Vaši věčnou slávu a velikost sklenkou prémiového koňaku.

Milí fanoušci, napište mi na můj blog či facebook, co si o této nestandardní věci myslíte. Domníváte se, že se někdy dozvíme příčinu Chopinovy smrti z jeho v koňaku uloženém srdci? A jeli byste na něj podívat do Varšavy?

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 18:00 si vychutnejte pořad Vybrané tóny Rémy Martina na Rádiu Classic Praha.