ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5596 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jak dostat klasiku do uší

0 Rémy Martin 12.7.2013

Všichni, kdo máme rádi klasickou hudbu, se dříve nebo později dostaneme k otázce, jaký typ sluchátek se pro její poslech nejlépe hodí. Samozřejmě, že nelze srovnávat jakoukoliv reprodukovanou hudbu s živým akustickým zvukem na koncertě. Na druhou stranu, v mnoha ohledech může reprodukce nabídnout to, co živý záznam ne. Patřím mezi ty, kdo rádi poslouchají hudbu za chůze. Bohužel, pokud se jedná právě o klasickou akustickou hudbu, je nutné najít kompromis. Je třeba mít maximální možnou izolaci od okolí, zároveň také nezkreslený zvuk. Toto se jeví jako velký problém.

V zásadě lze sluchátka rozdělit na uzavřená a otevřená. Uzavřenost či otevřenost konstrukce totiž velmi ovlivňuje vlastnosti zvuku. Většina sluchátek, která jsou v prodeji, patří do první skupiny. Mají dobrou izolaci od okolí, nicméně jejich uzavřená konstrukce vyvolává i u velmi drahých modelů sklon ke „kelímkovému efektu“. Zvuk je uzavřen v měničích a to se podepíše na akustice. To pro pro klasiku ideální moc není. Daleko vhodnější jsou sluchátka s konstrukcí otevřenou. Ta jsou mnohem propustnější, takže jsme více rušeni a možná i trochu rušíme, ale zvuk je čistší a přirozenější.

A jedno malé tajemství. Reproduktor se konstrukčně řadí mezi elektromotory. A jako každý elektromotor, potřebuje i reproduktor ve vašich sluchátkách tzv. zahoření. Nechte sluchátka nonstop hrát po několik dnů. K zahoření je potřeba většinou okolo sta hodin provozu v poslechové hlasitosti. Teprve po této době lze sluchátka plně ocenit. Vlastně se divím, proč alespoň drahé modely již nejsou takto připraveny, protože jen tak budoucí uživatel nekupuje zajíce v pytli.

A jaký je tedy můj recept pro výběr sluchátek ideálních pro poslech třeba Brahmse? Dát si práci (a nejspíš i trochu připlatit) a sehnat sluchátka s otevřenou konstrukcí. A před používáním je nechat pěkně „zahořet“.

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 19:00, lichý pátek v 10:00 a sudou sobotu ve 12:00 poslouchejte Vybrané tóny Rémy Martina na rádiu Classic.