ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7351 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Eliška Cílková: ZÓNA

0 Rémy Martin 17.5.2014

Když Eliška Cílková poprvé navštívila v roce 2010 Černobylskou jadernou elektrárnu a Pripjať, přilehlé „město duchů“, netušila, že se dva roky poté do „zóny“ opět vrátí, aby natáčela zvuky opuštěných pripjaťských klavírů. Pečlivé přípravy zahrnovaly především lokalizování použitelných nástrojů, ale stranou nezůstaly ani bezpečnostní opatření proti radiaci a vyřízení potřebných propustek do střeženého areálu. Postupně se zformoval tříčlenný umělecký tým, který měl přivézt ze stále zamořené oblasti dosud neviděné a především neslyšené materiály.

Eliška Cílková, která momentálně dokončuje magisterské studium kompozice na pražské Hudební akademii, má k tematice radioaktivity blízko, neboť její předchozí zaměření patřilo fytotechnice. Mikrobiologické procesy inspirují mladou skladatelku v její vlastní hudební tvorbě a rozpad radioaktivních jader pro ni není pouze abstraktní představou, ale často i kompozičním principem. Spolu s hudebním skladatelem Janem Ryantem Dřízalem a fotografem Filipem Naumem již na podzim loňského roku představila svůj projekt Sounds of Chernobyl Zone pražským návštěvníkům a multimediální výstava putovala okamžitě do Bratislavy. Projekt zvítězil i ve výběrovém řízení Akademie múzických umění v Praze a k vidění je nyní v galerii GAMU na Malostranském náměstí.

Zóna Elišky Cílkové je mimořádná expozice, která nabízí nový pohled na černobylskou havárii a její následky. Vyznění není negativní, ani zde není přítomná touha po senzaci. Mladí umělci přinesli svůj pohled na černobylskou zónu v duchu site specific – neboli umění, které je životně spjato s místem vzniku. I když je v prostorově malé galerii exponátů poskrovnu, tichý a soustředěný poslech dokáže zanechat silný dojem a přenést návštěvníka třeba do světa Tarkovského Stalkera, anebo ještě dál.

Rozsáhlejší reportáž a fotogalerii z výstavy naleznete zde.

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 19:00 si vychutnejte pořad Vybrané tóny Rémy Martina na rádiu Classic.