ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9678 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Braniborské koncerty v dokonalém německém balení

0 Rémy Martin 22.5.2014

Šest koncertů pro různé nástrojové skupiny J. S. Bacha, které známe pod názvem Braniborské, patří k nejznámějším skladbám vrcholného baroka. Překoná je snad jen Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho. O to zajímavější je, že ležely více než 100 let v braniboském archivu, aniž by o ně někdo projevil zájem. Bach koncerty věnoval a poslal markraběti Christianu Ludwigovi (i s věnováním). Ten ale neměl dost hudebníků na provedení. Noty zůstaly v knihovně a poté byly zkrátka prodány.

Dnes každopádně patří ke klasickým hitům a na letošní ročník festivalu Pražské jaro je přijel zahrát vynikající německý soubor specializující se na tzv. poučenou interpretaci staré hudby, Freiburský barokní orchestr.

Německé ansámbly, na rozdíl od těch francouzských nebo italských, hrají Bacha hodně tvrdě, s neuvěřitelnou kázní, přesností, jako ostřejší rock – a dokonale. Přesně tak zněl Bach 18. května v pražském Rudolfinu. Ansámbl provedl čtyři ze šesti koncertů zcela brilantně a k tomu přidal první orchestrální suitu C dur. Tempa byla velmi rychlá, ale zcela pod kontrolou technicky skvěle disponovaných hráčů, kteří byli navíc dokonale sehraní a hráli s velkou radostí.

O to víc může mrzet, že Dvořákova síň Rudolfina není na komorní hudbu stavěná a mnoho z brilantních pasáží se alespoň pro posluchače sedících nahoře ztrácelo. Nic to ale nemění na skvělém zážitku z precizně a nadšeně provedených Bachových hitů.

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 19:00 si vychutnejte pořad Vybrané tóny Rémy Martina na rádiu Classic.