ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14747 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

20 let stylově

0 Rémy Martin 23.9.2014

Výjimečnost PKF – Prague Philharmonia je už 20 let spojována s jejím inovátorským a jedinečným přístupem k hudbě. Vydává se po cestách, které propojují na první pohled zdánlivě neslučitelné prvky do dosud neobjeveného celku. Atraktivitu souboru v mých očích zdůrazňuje fakt, že jeho koncerty jsou v nejlepším slova smyslu jiné než představení ostatních jemu podobných.
Svou jubilejní sezónu otevře PKF – Prague Philharmonia třemi koncerty v týdnu od neděle 28. září do neděle 5. října. Těší mě, že zmiňovaná chuť dělat věci jinak orchestr ani po dvaceti letech neopustila, stačí se podívat na program prvního koncertu. Zazní na něm skladby tří velikánů, kteří se také rozhodli jít proti proudu a ve své době za to často sklízeli posměch. Takový Ravel, mladík s plnovousem a natočeným knírem neuznávající žádné autority, způsobil pěkný skandál na Pařížské konzervatoři. Joaqín Rodrigo přenesl španělskou kytaru z ulice na koncertní pódium a Mahler jen těžko hledal pochopení pro své symfonie, ve kterých kombinoval hospodské melodie s nejjemnějšími lyrickými tóny. Právě přesvědčení jít si skálopevně za svým dělá z lidí mistry.
Ovšem přesvědčení nestačí, člověk musí své odvážné myšlenky umět předvést. Dokonalost provedení a řemeslný um jsou dalšími nezbytnými součástmi velkého díla. Já osobně nemám přílišnou slabost pro operetu, nebo vůbec pro takzvanou lehkou hudbu, ale cením si těch, kteří ji uměli dobře napsat. A že nebylo moc takových jako Johann Strauss syn a Emmerich Kálmán. Nebo takový Brahms, který svými Uherskými tanci dokazuje, že skvěle se dá napsat nejen symfonie, ale také hudba zábavnějšího rázu.
Když se spojí odvaha a vizionářství s dokonale zvládnutou technikou, vznikne něco, co mi bere dech, něco, co romantikové začali vnímat jako jedinečné dílo lidského génia. Pro romantiky se stal vzorem Beethoven a především jeho slavná Devátá, která uchvacovala stejně Brahmse jako Wagnera a která uchvacuje posluchače dodnes.
Spojení odvahy a preciznosti, to je pro mě PKF – Prague Philharmonia. Zárukou takové kvality je nejen samotný orchestr, ale také skvělí sólisté. V průběhu Galatýdne zazáří například úchvatná britská sopranistka Kate Royal.
V prvních třech koncertech jubilejní sezóny se představí všichni tři šéfdirigenti v dosavadní historii PKF – Prague Philharmonia, tedy současný šéf Jakub Hrůša, jeho předchůdce Kaspar Zehnder a nakonec zakladatel orchestru, čestný umělecký ředitel PKF – Prague Philharmonia a šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek.

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 19:00 si vychutnejte pořad Vybrané tóny Rémy Martina na Rádiu Classic FM.