ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6978 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřel guru garážového punku Sky Sunlight Saxon

0 Redakce 27.6.2009

Smrt zcela nečekaně opět utočí. Tentokrát si 25. června za oběť vybrala vizionářského hudebníka, kmotra punku, psychedelického bojovníka, spirituálního hledače a nespoutané rock´n´rollové zvíře Sky „Sunlight“ Saxona.

Na garážovém rocku není nic špatného. Ježíš se narodil v chlévě. A to bylo tenkrát něco jako garáž.“ – Sky Saxon

Sky se vlastním jménem jmenoval Richard Marsh. Narodil se v mormonské baště Salt Lake City v Utahu, ale přesné datum narození není známo. Údajně jsou ve hře data 1937, 1945 nebo 1946. Rok 1945 je ten pravý. Na začátku 60. let začne zpívat doo-vop pod jménem Little Richie Marsh. V osmnácti se přesouvá do Los Angeles, vymyslí si enigmatický pseudonym Sky Saxon, pokouší štěstí s R´N´B a hraje v místních garážových partách jako Soul Rockers nebo The Electra Fires. Přes inzerát se v roce 1965 seznámí s kytaristou Jonem Savagem, klávesákem Daryl Hooperem a bubeníkem Rickem Andridgem. Po pár divokých koncertech vznikají The Seeds.
Brutální, ultraminimalistické zfuzzované dvojakordové rify, barbarský beat a klávesové orgie, které budou později inspirovat The Doors. Do toho repetitivní, přímé texty o drogách a sexu podané surovým charismatem Saxona. Opravdoví primitivivové, moderní barbaři s dlouhými vlasy, špičatým límcem a beatlesáckými botami. Velmi rychle natočí v roce 1966 dvě naprosto vizionářská alba: The Seeds a A Web Of Sound. Právem jsou tyto nuggety považovány za první punková alba. Od nekompromisního nářezu Pushin´Too Hard, srdceryvný ploužák Can't Seem To Make You Mine (převzatý Alexem Chiltonem, Johnny Thundersem, Garbage nebo Ramones) po exaktický Mr.Farmer, kde Sky a chlapci pociťují bratrskou soudružnost s malopěstiteli.

The Seeds jsou senzace na Sunset Stripu („Riot on Sunset Strip“!) a pod vedením megalomanského manažéra se berou sakra vážně. Legendární rockový kritik Lester Bangs považuje Saxona za „amerického Micka Jaggera“, ale to chlapcům nestačí. Sky bezostyšně tvrdí, že se ho Rolling Stones bojí a odmítají s ním hrát. Vzhledem k tomu, že s novou psychedelickou scénou se The Seeds vidí jako psych-out trubaduři a hrdě se nazývají „flower people.“ Jejich tisková zpráva jde ještě dál: „Doba kamene (Stone) je pryč. Je třeba zasít semínka (Seeds), aby mohl vykvést Flower Power!“ Nic menšího. Ne každého punková hudba Seeds oslovuje a kritika je má nejednou za „deviantní zfetované blbečky.“ Známý excentrický producent Kim Fowley si nebere servítky: „Je to hovado. Kdybyste zkřížili osla s Mickem Jaggerem máte Saxona.“

Deska z roku 1967 nazvaná Future jde dále do podivné tříakordové psychedelie a je zpětně kouzelná svou odzbrojující naivitou, exotickými instrumenty a drogovým oparem. Kapela se objeví vedle Jacka Nicolsona ve filmu Psych-Out béčkového krále Rogera Cormana a vydávají řádně brutální (i když falešný) živák Raw & Alive: The Seeds in Concert at Merlin's Music Box. Nicméně původní Seeds se během „léta lásky“ rozpadají. Odchází bubeník a kytarista Savage dokonce nastoupil k Los Angeles Police Department. Sky se nezdává a zajímá se o blues. Pořádá Muddyho Waterse jestli by pro ně neměl nějaké písně. „Ne,“ bylo odpovědí od starého bluesmana, který alespoň napíše poznámky na desku. Seeds se přejmenují na Sky Saxon Blues Band a v roce 1968 vydají podivné bluesové album A Full Spoon of Seedy Blues, které i když není ničím geniální má své silné momenty. Úspěch se, ale nekoná a kapela živoří. Je tu pár singlů co zní trochu jako Steppenwolf, ale kapela se rozpadá.

Sky někdy kolem roku 1969 vstoupil do sekty Ya Ho Wha – Source Family, neboli kolektiv Hollywoodských freaků vzývající kosmické síly, lásku, vegetariánství a extrémně neposlouchatelnou psycho hudbu, kterou Sky, který si vysloužil v rámci sekty přízvisko „Sunlight“ tvořil v rámci kapel jako Source, The Savage Sons of Yahowha, Yodship, Fire Water Air nebo Spirit of 76. Poté, co v roce 1974 zemřel jeho spirituální vůdce Otec Yod, Sky Saxon se přestěhoval na Havaj a stal se guruem sám. Sky Sunlight Saxon osvětluje: „Mír, láska a dobrota pozdvihuje mysl a tím osvobozuje duši. Zapamatujte si sílu „Já jsem“. A vždy jí používejte pozitivně a bude to pro vás fungovat. Já jsem zdravý. Já jsem úspěšný. Já jsem láska. Já jsem Ya Ho Wha.“

Neo-psychedelický revivial 80. let ho opět postavil na nohy. Hrál s kytaristou Marsem Bonfirem (skladatel hitu Born to Be Wild) a s různými členy z Iron Butterfly nebo Fraternity of Man. Založil kapelu Firewall s kterou natočil slušné album A Groovy Thing v roce 1986. Saxon dále nahrává a koncertuje, ale velký comeback nastane v roce 2004, kdy vydá pod jménem The Seeds Red Planet. Je to nadmíru povedený nářez. Zfuzzované kytary, repetitivní klávesy a Sky svolávající kosmický happening. Vliv The Seeds je neoddiskutovatelný a velmi úspěšně koncertují po celém světě. Koncerty jsou plné sexuální energie, radostného nářezu a osvobozující psychedelie. Sky nepřestával tvořit. V roce 2008 vydal album King Of Garage Rock, kde přebírá své oblíbené hity ze 60. let. Jeho poslední album Back To The Garden je solidní rock´n´rollové album s vyzrálým Sky Saxonem a abstraktně mystickými texty. Do poslední chvíle koncertoval v rámci California '66 Revue až do osudného dne, kdy byl převezen do nemocnice v Austinu, Texasu. Sky Sunlight Saxon nám bude chybět, ale nepřestane inspirovat.

No, myslím, že můžete jít na odpočinek, když zemřete. Já, ale na smrt nevěřím, takže nejspíš půjdu na odpočinek, až opustím své tělo. Ale plánuji, že budu dál skládat a koncertovat v nebi.“ – Sky Sunlight Saxon, březen 2009

TOM KOMÁREK