ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17165 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Woody Allen: Brýlatý melancholik

0 Redakce 26.3.2009

Woody Allen oslavil na konci minulého roku své 73. narozeniny. Pohled na něj vyvrací představu, že herec by měl být pohledný a charismatický člověk, který upoutá na první pohled. Podíváme-li se na drobného, brýlatého a nepříliš pohledného mužíka s plachým a jakoby stále nepřítomným pohledem, nejistého a roztěkaného, jen těžko v něm hledáme onen talent, který už po léta přitahuje lidi k filmům, které vytvořil.

Pochází z Brooklynu a jeho pravé jméno je Allan Stewart Königsberg. Byl problematickou postavou již ve škole, kde byl často obětí šikany. Možná to v něm vyvolalo potřebu působit plachým dojmem po celý život. Sám přiznal, že nejvíc svého času strávil až donedávna v ordinacích psychoanalytiků a nikdo neví, do jaké míry je toto tvrzení pravdivé a do jaké míry je to póza, která k němu přitahuje pozornost.

Už velmi mladý začal projevovat sklony k literatuře, filmu a umění. Začínal jako novinář na volné noze, kdy psal komické postřehy pro noviny a televizi a právě to bylo důvodem pro změnu jeho jména, které později proslavil film.

Začal studovat na univerzitě, ale studia nedokončil. Jeho umělecké zaměření je však natolik všestranné, že z něj udělalo jednu z nejvýraznějších osobností současné americké kinematografie. Stal se filmovým režisérem, hercem, scénáristou, ale i spisovatelem, dramatikem, také ovšem hudebníkem – jazzmanem. Je jednou z mála osobností, které uvádějí úspěšné autorské filmy. Je autorem čtyř povídkových knih a také několika úspěšných dramat.

Základem jeho tvorby je komika, kterou založil právě na svém vzhledu a chování. V roce 2005 skončil na třetím místě v programu „The Comedian´s Comedian“, který vysílala britská televize s padesátkou nejlepších komiků světa.

Na jeho kontě najdeme celkem 46 celovečerních filmů, ve kterých většinou nejen hrál, ale napsal k nim scénář a režíroval je. Soustředil se v nich  většinou na komické scény se znaky parodie a často se v nich objevují autobiografické prvky. Jeho filmy se vyznačují také erotickými scénami a zaměřením na komercionalizaci sexu. Často si bere na mušku problémy současného světa a využívá politické satiry.

Jeho film Annie Hallová, který vytvořil ve spolupráci se svou múzou, herečkou Diane Keatonovou, se kterou žil až do poloviny 80. let, získal v roce 1977 čtyři Oscary. Toto filmové dílo je  mnoha jeho diváky i filmovými kritiky označováno za nejlepší.

Stejně tak je bohatý  a dramatický i jeho soukromý život.  Jeho životem prošlo mnoho žen. Snad nejdramatičtější byl rozchod s herečkou Miou Farow, který dlouho přetřásal bulvární tisk a jehož příčinou byla  její adoptivní dcera Soon-Yi, se kterou se později Woody oženil. Přestože  je o 35 let mladší než on, žijí spolu dodnes a vychovávají dvě adoptivní děti.

Sám o sobě tvrdí, že věkem ani nezmoudřel, ani se nepoučil. Trpí mnoha fóbiemi, které podle něj hodně ovlivnily jeho život. Například svou subtilní postavu spojuje s klaustrofóbií, kvůli které se snaží takový zůstat, aby nikde nemohl uváznout a snadno se protáhl úzkými otvory. Nikdy nevleze do žádného výtahu, špatně vidí i slyší a nikdy si nezvykl na používání naslouchadla, ale přesto je schopen vytvořit ročně nejméně jeden film.

Těžiště jeho práce se z Manhattanu přesunulo do Evropy a tvrdí, že pracuje hlavně kvůli penězům. On sám preferuje rodinu, tenis a také svůj oblíbený klarinet.

V poslední době se v jeho filmech hojně vyskytuje herečka Scarlett Johanssonová, ze které udělal opravdovou hollywoodskou hvězdu. Řeči o tom, že je mezi nimi něco víc, než jen pracovní vztah jej nechávají chladným. Novinářům je na tyto dotazy odpovědí jen některý z jeho pověstných sarkasmů.

Převzato ze společenského serveru Best4Man.cz.