ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30215 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Mistake: Každý koncert je pro nás zážitek

0 jsk 1.7.2014

Letošní osmnáctý ročník vyhledávací soutěže Broumovská kytara vyhrála zlínská skupina Mistake. Festivalu se zúčastnila podruhé. Loni neuspěla, ale letos si to vynahradila a stala se navíc nejoblíbenější kapelou u diváků

„Mistake vznikli klasicky, na základce na školní besídce v roce 2005. V tehdejší sestavě jsem byl z té dnešní jenom já. Hráli jsme coververze, například skladby od Nirvany, ovšem když jsme se později sešli v současné sestavě, začali jsme psát vlastní,“ uvozuje představování kapely zpěvák a kytarista Marek Švanda.

Aktivní období počítají až od roku 2009, kdy do sestavy přišel baskytarista Petr Huser. Repertoár tehdy měli v angličtině. I oni totiž od svých začátků snili o tom, že jednou budou světově známou kapelou, která se bude pohybovat na dlouhých turné a pohltí ji davy fanoušků. První své album tedy natočili s anglickými texty. Kolekce Among The Shadows vyšla v dubnu 2012.

„K té desce se už ale v podstatě nehlásíme,“ říká Švanda. „Předtím, než jsme začali psát české texty, jsme za svou hudební minulostí udělali hodně tlustou čáru. Řekli jsme si, že musíme jít jinou cestou. Stylově i textově.“

Švanda tvrdí, že psát české texty, jimiž nové písně opatřují, je pro něj jako autora mnohem těžší, než psát anglické. Český text někdy napíše za pár hodin, jindy mu trvá třeba čtyři měsíce. Anglické měl prý napsané v podstatě hned.

Druhé album Malby vyšlo poslední lednový den letošního roku. Všechny písničky na něm jsou opatřeny texty v češtině a stylově se kapela posunula do oblasti pop rocku. Její písně jsou nápadité a melodicky vyzrálé.

„Chtěl bych svými texty něco říct, ale netvrdím, že je to tak u každé písničky. Záleží na tom, v jakém jsem rozpoložení a jaké téma mě inspiruje. Není to tak, že přijdu domů, sednu si a píšu třeba o záchraně zvířat,“ vysvětluje Švanda.

Za nejosobnější považuje text k písničce Nahá. Velmi osobní je pro něj i písnička Dorian Gray. Důvod jejího vzniku si prý ale nechá pro sebe.

„Každý koncert, na kterém se nám podaří strhnout diváky tak, že do toho jdou s námi, je pro nás obrovský zážitek. Jsme také hrdí na to, že jsme už hráli na Colours of Ostrava nebo Rock for People, tedy festivalech, na nichž jsme vždycky chtěli vystupovat. Skvělé byly i křty obou našich desek, které jsme měli doma ve Zlíně,“ zamýšlí se Švanda.

Mistake jsou aktuálně v dobré formě, o čemž svědčí nejenom vítězství v uvedené hudební soutěži. Koncertní harmonogram mají slušně naplněný a tvoří už i nové skladby. Přes prázdniny hodlají natočit videoklip k písničce Najdi svůj tón. „Je to taková emotivní věc,“ uzavírá Švanda.

Jak vznikl název Mistake?

Jediný původní člen Marek Švanda tvrdí, že to bylo slovo, které je v kapele prostě napadlo a zdálo se jim dobré a zvukomalebné. Možná to prý má cosi společného s pořekadlem, že chybovat je lidské. Žádný příběh za tím ale není.

Mistake jsou:
Marek Švanda – zpěv, kytara
Petr Huser – baskytara, zpěv
David Šenkeřík – bicí

Mistake – Nahá:

Mistake – Půlnoční:

Tagy: ,