ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 19569 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Bratři Orffové: Na cestě k minimalistické produkci

0 jsk 3.4.2014

Severomoravským Bratrům Orffovým se b současnosti mimořádně daří. V únoru se stali držiteli prestižní ceny Apollo, kterou dostali od českých hudebních kritiků, a o měsíc později obdrželi od Akademie populární hudby nominaci na Skupinu roku v Cenách Anděl. To vše za vysoce ceněné loňské album Šero, na němž představují možná až moc rozvážnou a poklidnou hudbu.

Kytarista Lukáč Nopvotný k němu říká: „Album je postavené na kontrastu mezi fantazií a realitou. Písně, které zachycují fantazii a jsou lyričtější, jako Sbor pomsty duchů, Pak otevřte všechna okna, Jakoby svět a vlastně i Trávy, jsou staré věci. A ty, které se zabývají tíhou reality, jsou novější. Celých osm let, co jsme postupně sbírali písně na album, jsme hledali téma, jaké deska bude mít. To se nám vylouplo teprve někdy před dvěma lety.“

Aktuálně přicházejí s novým videoklipem v režii Jiřího „Jeery“ Šiftaře, který je dnes patrně vůbec nejsledovanějším českým fotografem na síti Instagram. Písnička se jmenuje Vymazán.

S Šiftařem se kytarista Bratrů Orffů Lukáš Novotný zná od počátku devadesátých let z regionální scény krnovsko-opavských kapel. Dnes Šiftař žije v Londýně a je jedním z nejčastějších a nejdůležitějších přispěvovatelů na Instagramu.

„Skladba Vymazán je základem celého alba. Od chvíle, kdy Ivan přinesl základ písničky z období, které nepatřilo mezi jeho nejšťastnější. Přes postupné produkční usazování při nočních jamováních ve zkušebně až po živou verzi, která na našich koncertech sklízí asi největší ohlasy. A mám radost, že Jeerovo video je takovou lo-fi pocitovou a srdeční záležitostí, která nám navíc umožnila být zase po letech v tvůrčím kontaktu“ říká kytarista kapely Lukáš Novotný.

Krátké záběry pocházejí převážně z londýnských finančních distriktů, stanic pod i nadzemky, ale i z University Arts London nebo vodního kanálu Regents Canal. Všechny byly pořízené na mobilní telefon a natočeny z ruky, bez použití přídavných zařízení, a pro většinu z nich bylo klíčové světlo a momentální složení davu. Například se ukázalo, že ve finanční čtvrti Canary Wharf se o víkendu pohybují úplně jiní a jinak oblečení lidé, než v týdnu.

orffove-foto-richard-hodonicky

„Klip vznikal cestou do a z práce, ale udělal jsem si kvůli němu i několik zajížděk na jiné trasy. Podílel jsem se na něm já, iPhone a tři appky. Po postupném zvážení několika možných technik se ukázalo, že ideální technikou pro tento klip je takzvaný slow-motion. Testovací záběry si sedly s pomalým, nabalovaným ostinatem hlavního motivu a obrazy plné skla, oceli, betonu a proudících bezejmenných davů rezonovaly s textem o odcizení,“ říká Šiftař. „Věci, co dělám pro Instagram, bývají jasné, barevné a příjemné pro oko. Už bylo ale potřeba zkusit si pro změnu něco temného. Těžko bych si představil lepší inspiraci pro něco vizuálního,“ dodává.

Hovoří se o tom, že budoucnost Bratrů Orffových je nejasná. Odpověď hledají i oni sami. „Rádi bychom odehráli ještě koncerty do prázdnin a některé i na podzim. Samozřejmě bychom rádi splnili slib a připravili koncert na nějakém zajímavém místě mimo civilizaci. Jen jsme trošku pozměnili koncept a z původně jednorázové záležitosti se stává dvoudenní happening, který plánujeme na zatím utajeném místě v osoblažském výběžku. Co bude dál, uvidíme. Serža Vantóše, jeho poetika a příběh, je dle mého u konce. Sám za sebe bych se v budoucnosti rád vydal spíše cestou více minimalistické a elektronické produkce,“ doplňuje Lukáš Novotný.

Album Šero vyšlo u Quazi Delict Records zvukový rukopis Matouše Godíka, jakožto osmého člena kapely, nahrávce dodalo nezaměnitelný charakter. Jako hosté se na desku zapsali Kittchen a zpěvačka Magdaléna Šalamounová ze skupiny Photolab. Prvním videoklipem vztahujícím se k druhému albu byl obrazový remix ke skladbě Tunel, o které se v zimě postaral další kamarád kapely, Luboš Mikula aka Bullerbyne.

Bratři Orffové – Tunel:

Bratři Orffové – Vymazán: