ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5105 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Who Killed Marilyn?: Nikdo nic kloudného nevymýšlí

0 Redakce 1.6.2009

Na obalu čerstvého alba Parazit českokrumlovské kapely Who Killed Marilyn? je zelenovlasý týpek s pološíleným výrazem v očích, kterak nahlíží na zásadní knihy různých náboženství. Hledat však ve filozofii tříčlenné metalcoreové party tvrdý postoj proti víře by bylo zbytečné a marné.

V textech jsou naše názory na běžné životní situace. Nestavil bych se k nim ale jako k zásadním, protože třeba na náboženství se v kapele nedíváme ani pozitivně, ani negativně. Žijeme, něco se děje a napíšeme o tom text,“ říká zpěvák a baskytarista Ladislav Mácsay. „Platí ale, že to, co je v textech, je názor kapely.

Předcházející počin Adrenalin vyšel před pěti lety. Vypadalo to jako startovní výstřel k hladké stovce za fanoušky, jenže v květnu následujícího roku odešel kytarista Robert Stropek, záhy i zpěvák Petr Jesenský, oba zakládající členové a tvůrci dosavadního metalcoreového soundu.


Who Killed Marilyn?
Když kapela v roce 2001 vznikala, řešili Mácsay s kytaristou Stropkem název dlouho do noci. Pomohlo nakonec Stropkovo tričko s obrázkem sličné Marilyn Monroe a nápisem „Who Killed Marilyn?“ Teprve posléze si kapela vybudovala vztah k osobnosti americké herečky a zpěvačky.


Přišel kytarista Pavel Grbač a zpěvu jsem se musel narychlo chopit já, protože jsme měli naplánované nějaké koncerty a festivaly,“ vysvětluje Mácsay. „Během dalšího roku jsme usilovně sháněli nového zpěváka, ale buď to byl dobrý zpěvák a nahovno člověk, anebo naopak. Zůstalo to tedy na mně a je to takové, jaké to je. Žádný velký zpěv, spíš pocit.“ Zvuk kapely je díky tomu syrovější a zjednodušeně lze říci, že se od metalcoru přiklonil k rock’n’rollu, aniž by jedna z těch cest převažovala. Odezvy byly pozitivní, fanoušci změnu přijali, přidali se k nim i ti, kteří do té doby neměli s českokrumlovskou trojicí nic společného.

Uvědomujeme si, že hudba, kterou prezentujeme, je z dnešního pohledu už poměrně stará. Jsme vlastně stará škola, ale všeobecně je to v pořádku, protože klasika se vrací. Nemusíš tomu dávat nic nového, hudba je dnes o obyčejných písničkách a normálních textech. Nikdo nic nového a kloudného nevymyslel a asi ani nevymýšlí. Myslím si, že na jihočeské scéně, odkud pocházíme a dobře ji známe, jako my nehraje nikdo,“ konstatuje Mácsay.

Who Killed Marilyn? jsou:

Ladislav Mácsay (bg, voc)
Pavel Grbač (g)
Jiří Solomon (dr)
www.wkm1.cz

JAROSLAV ŠPULÁK