ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8180 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

The Slots: Společnost je šílená

0 Redakce 4.8.2009

Pražští The Slots patřili na letošním Sázavafestu k nejpříjemnějším hudebním překvapením. Přestože jim pořadatelé dali v programu nemilovaný předpolední čas a oni vyhrávali prvních patnáct minut pouze pro zvukaře a zapomenuté novináře (než byli diváci vpuštěni do areálu), nabídli pocitovou indie muziku s lehkými kytarovými motivy a melodiemi mnohem výraznějšími, než u kapely bylo v minulých letech zvykem.
To všechno přišlo s novým albem Plastic Culture a změnami v sestavě, které spolek potkaly v posledním roce a půl. Debutové album BabyBox (2006) je minulostí, podle vyjádření na internetových stránkách v něm kapela s odstupem času nenašla „srdíčko a pocity“.

Ze sestavy, která nahrála předešlé album, jsme zůstali jen dva,“ vypráví zpěvák a kytarista Erik Stevenson. „K prvním změnám došlo na konci roku 2007, a to z mnoha důvodů. Loučili jsme se s agenturou 10:15, která nás zastupovala. Slibovala sedmdesát koncertů ročně, ale to se neuskutečnilo. Navrhoval jsem, že budeme dělat třeba jen dvě turné v roce, ale budeme hlavně jezdit mimo Prahu. Někteří v kapele byli proti, chtěli hrát především v Praze v malých klubech. Rozchod byl tedy logickým vyústěním situace, nehledě na to, že jsme se už asi rok dva dost hádali.


The Slots
Před vydáním alba BabyBox se kapela definitivně rozhodla, že původní název Slot And Shade není dobrý. Každý ho prý komolil a špatně se pamatoval. Jelikož jí stejně všichni říkali „Sloti“, snadno se rozhodla pro nové jméno The Slots. Původní název vznikl na střední škole, pojem „štěrbina a stínítko“ vycházel prý z jakéhosi principu fungování televize. Spíš na něm ale byla přitažlivá zvukomalebnost, žádné poselství neměl.


S příchodem nových lidí se změnil sound. Bývalí členové měli rádi instrumentální pasáže, při nichž ukazovali publiku své technické dovednosti. Ti noví na ně tolik nedají, a tak lezou na povrch především melodie. Kapela sází na písničku, technická složka byla potlačena. „Chtěli jsme vytvořit jakousi rodinu, která bude jezdit na koncerty a bude ji to bavit. Myslím, že se to podařilo, ovšem po vydání nové desky jsme museli udělat ještě jednu personální změnu na místě kytaristy. Doufám, že poslední,“ usmívá se Stevenson.

Turné k albu absolvovali na dvě části. První proběhla v lednu, druhá se uskutečnila na jaře. Kus té druhé se odehrál na Slovensku, kde hráli s tamními Lavagance. „Když jsme přijeli do klubu Kofola v Krnově, přišlo dvanáct platících lidí. Pravda, Krnov je malé městečko a nejsme tam dost známí, ale i tak to byla drahá party: dopláceli jsme si cestu. Jinak se ale takovým situacím snažíme předcházet,“ směje se zpěvák.

V textech se nyní Stevenson zaměřil na společnost, na její stav a přemítání o jejím dalším směřování. Souvisí s tím i obal kolekce, na kterém jsou dvě dívky – partnerky. „Společnost je šílená a všechno se rychle vyvíjí. My hodnotíme dopad této skutečnosti na naše životy a snažíme se přijít na to, jestli se lidi vzájemně sežerou, nebo ne. O lásce jsou na desce maximálně dvě písničky,“ uzavírá Stevenson.

The Slots jsou
Erik Stevenson – zpěv, kytara
Gerry – kytara
Machy – kytara
Belda – baskytara
Pája – bicí

JAROSLAV ŠPULÁK