ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7100 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

The Roads: Písničky s obrázky

0 Redakce 29.3.2010

Původně pražská  pětice The Roads je odvážná a podpory hodná. Vznikla v roce 2006 a dva roky poté se přestěhovala do Berlína, aby měla blíž k velkému hudebnímu světu. Loni vydala eponymní debutové album, letos poté, kdy v loňském roce zvítězila ve vyhledávací soutěži RGM Live, si na své konto připsala desku druhou, nazvanou The Witness. 31. března ji pokřtí v pražském Hard Rock Café.

Hráli jsme asi dva roky po Čechách, hlavně v Praze. Už na začátku jsme si ale řekli, že by bylo dobré se někam odstěhovat. Chtěli jsme najít místo, kde bychom se mohli věnovat jenom hudbě. Uvažovali jsme o Americe nebo Japonsku, ale v roce 2008 jsme absolvovali turné s jednou anglickou kapelou, která se přestěhovala z Londýna do Berlína a strašně si to pochvalovala. Hráli jsme tam s ní koncert a líbilo se nám, jak Berlín žije. Pochopili jsme, že je střediskem nejenom hudby, ale evropské, ne-li světové kultury vůbec. Dohodli jsme se, že to tam zkusíme, a po nahrání první desky jsme to udělali. V Berlíně jsme dosud,“ vysvětluje baskytarista Ondřej Winnetou Homola.

Zpěvák Ray Gibson připouští,  že odstěhování se do Berlína nebylo ekonomicky nijak výhodné. V německé metropoli ale kapela získala spoustu užitečných kontaktů, v zemi odehrála řadu koncertů a dlí přímo u tepu současné evropské scény.

Živíme se jenom hudbou, nemáme jiné příjmy. Žijeme ve společném bytě a je to fajn. Snižuje to náklady. Za nájem platíme 650 euro plus něco za pronájem zkušebny. Když to rozdělíš na pět, není to tolik,“ usmívá se Gibson, Angličan, který do české metropole přišel před jedenácti lety s cílem založit kapelu. Podařilo se mu to, usadil se u nás (nyní i v Berlíně) a naučil se výtečně česky.

Berlín má na naši tvorbu vliv. Důležité je už jenom to, že tam žijeme spolu a věci vnímáme společně. Je to inspirativní město, které má obrovskou alternativní a undergroundovou scénu. Myslím, že se v našich nových písničkách jeho atmosféra projevila. Hlavně v těch vážnějších, až temnějších,“ vysvětluje Homola.

Debutová deska The Roads byla poměrně bezstarostná. Skladby vznikaly velmi rychle a spontánně, některé eruptivní nápady by kapela dnes už asi nepoužila. Nové písničky přicházely na svět rovněž spontánně, jsou ale propracovanější a promyšlenější.

O písničkách z první desky jsme občas přemýšleli tak, že jsme se snažili, aby byly populární – tedy aby se hrály v rádiu a lidi je poslouchali. U druhé desky jsme věděli, že dvě tři věci v tomto duchu potřebujeme, ale zbytek odráží náš skutečný pocit. Písničky Wakeful Times nebo Electrica rozhodně nemají formu rádiových singlů,“ říká Gibson.

The Roads, kteří jsou slyšitelně inspirovaní hudbou šedesátých a sedmdesátých let, zbyla řada skladeb, jež se na The Witness z různých důvodů nedostaly. Protože již nyní vznikají nové, nepokrytě hovoří o tom, že do konce letošního roku možná vydají třetí kolekci. Jsou v plné síle, práce jim jde od ruky a navíc si s každým dalším hudebním dnem plní svůj sen.

Některé skladby na desce jsou tak trochu spojené, třeba Wakeful Time, Bells a Electrica jsou si tematicky blízké. Razíme zásadu, že by každý člověk měl dělat to, pro co se narodil a při čem je šťastný. Nám se to daří, i když není jednoduché nebýt si jist, jestli budeš mít příští den na jídlo. To je také tématem našich textů. Jestli si ještě můžu udělat malou reklamu, chtěl bych říct, že maluju a že ke každému textu vznikl minimálně jeden obraz. V červenci je budu vystavovat na Pražském hradě. Kresbičky v bookletu desky jsou také mé,“ prozrazuje ještě Gibson.

Byť The Roads žijí hlavně v Berlíně, na Českou republiku nezanevřeli. V plánu mají věnovat se ji koncertně v klubech a také účastí na některých letních festivalech. Vyhráli tu přece jednu vyhledávací soutěž.
 


Jak vznikl název The Roads?

Když ho Ray Gibson vymýšlel, věděl, že se bude týkat cesty, tedy toho, co má skupina před sebou. Z několika variant vybrat nakonec The Roads.

The Roads:

Ray Gibson – zpěv, kytara, syntezátor
Šimon Jelínek – zpěv, klávesy
Ondřej Skoumal – zpěv, kytara
Štěpán Drábek – zpěv, bicí
Ondřej Winnetou Homola – zpěv, baskytara