ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5300 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

The Cornflakes: Neztrácíme se, hledáme svůj zvuk

0 Redakce 21.2.2010

Říkají si Lupínci, jsou z Frýdku-Místku a okolí, zpěvák Marek Nesit bude letos maturovat a další dva to čeká příští rok. Skupina The Cornflakes vydala na konci loňského roku své debutové album Emotion From The Socket. 14. listopadu ho pokřtila v domácím klubu Stoun, jednom z nejstarších u nás, a své příznivce tak nesporně potěšila. Nejenom příjemnými písničkami se zvukem, který zejména v první polovině desky napovídá, že se pětice pořádně rozhlíží po světové scéně. Její palnou zbraní jsou také elán, dravost a v dobrém smyslu slova ambice. To, co k bigbítu patří.

Chuť založit kapelu jsem měl už dlouho. S klávesákem Tomášem jsme dali dohromady skupinu Veta, jenomže jsme narazili na nejednotný pohled na hudební styl. Dali jsme se tedy potom do kupy s kytaristou Miraiem a dalšími a The Cornflakes byli na světě. Náš hudební styl se v téhle kapele vyvíjel. Měli jsme nápady a s nimi jsme pracovali,“ vypráví zpěvák Marek Nesit. Dodává na vysvětlenou, že Mirai Navrátil se narodil v Japonsku, odkud pochází jeho maminka. Po dvou letech tam se přestěhovali do rodiště jeho otce – České republiky.

Ve Frýdku-Místku byla hudební  scéna vždy aktivní. Již v devadesátých letech odtud pocházely důležité klubové party Prouza nebo The Raivens. Podle Nesita je v severomoravském městě scéna stále velmi plodná. Důkazem je místní festival Sweetsen Fest, který představuje tamní scénu v celé její síle a šíři. Loni na něm poprvé hráli i The Cornflakes.

Na našem albu je jedenáct písniček. Vznikly za rok a něco, tedy dobu, po kterou jsme před natáčením desky existovali. Všechny jsou v angličtině, ale na našem křtu zazněla už první česká. Dosud jsme psali texty v angličtině, protože do našeho stylu, který obsahuje prvky rocku, popu, funku nebo alternativní hudby, se více hodí. Posluchač ale hned všemu nerozumí, a tak jsme se rozhodli psát v češtině a chceme u toho zůstat. Skladby, které vznikly v angličtině, už ale necháme tak,“ vysvětluje Nesit.

Na první desce je například balada Collateral, kterou složil pro svou babičku, jež tenkrát zemřela. Nechybí příběhy o láskách, radostech i starostech, prostě o všem, co se v hlavách mladých lidí odehrává.

Zpěvák nemá pocit, že se kapela ve všech vlivech, které na ní doléhají, stylově ztrácí. Je přesvědčen o tom, že je na začátku, hledá se a jistě dospěje k soundu, podle kterého ji bude možné snadno poznat.

Lidé se nás neustále ptají, jak bychom pojmenovali náš styl. Zaškatulkovat ho je ale těžké. Ovlivňují nás kapely jako Red Hot Chili Peppers nebo Linkin Park, které jsou stylově úplně jiné. Z českých kapel si rád poslechnu třeba Kryštof, a to je zase něco jiného. Vlivů je hodně, jmenoval bych je dlouho,“ říká Nesit. K plánům pak dodává: „Pokusíme se teď objet Českou republiku, zkusíme se dostat na nějaké festivaly, zkrátka chtěli bychom na sebe víc upozornit.

JAROSLAV ŠPULÁK

 


The Cornflakes

Když skupina vznikala a hledala jméno, bubeník Honza Adamus prý plácl – The Cornflakes. Nikdo to nebral moc vážně. Jenomže když nepřišel lepší nápad, rozhodli se používat ten, který jim zpočátku příliš nevoněl.  

Marek Nesit  – zpěv

Mirai Navrátil – sólová  kytara, zpěv

Tomáš Přeček – kytara, klávesy

Martin Dudek – baskytara

Honza Adamus – bicí