ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6030 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Scissorhands: Možná nic zásadního, možná pár koncertů

0 Redakce 3.3.2010

Plzeňští Scissorhands byli ještě před dvěma lety jednou z nejzajímavější kapel české nezávislé scény. Jejich potenciál se zdál být schopen přeskočit mantinely pomyslné nezávislosti a při troše dobré vůle atakovat přesvědčení fanoušků prestižních hudebních festivalů i dobrých klubových nocí. Po dvou letech existence ale tahle parta před oněmi dvěma lety skončila. Možná zbytečně brzy. Říká se, že kvůli tomu, že frontman Tuzex nastoupil do sestavy rozjetých Sunshine.

Jak to tak vypadá, poslední dobou zjišťuju, že si čím dál víc lidi myslí, že kapela Scissorhands se rozpadla kvůli Sunshine. To je úplná blbost. Rozpadli jsme se mnohem dřív, než přišel Kay s tím, jestli bych nechtěl zkusit hrát na basu v Sunshine. Takže Scissorhands skončili z úplně jiných důvodů. Ale skončili v dobrým. Pořád se vídáme. Kluci mají svoje kapely a projekty, stejně jako já,“ vysvětluje Tuzex.

Scissorhands šli k ledu, ale vzpomínky zůstaly. Právě proto se Tuzex rozhodl iniciovat natočení alba, které existenci formace připomnělo. Nazval ho Super Tuzex Bros., tedy úplně stejně jako formaci, kterou momentálně vede vedle domovských Sunshine. Album je pak především dárkem fanouškům, kteří na Scissorhands nezapomněli a nepřestali jim fandit. Je to trochu paradoxní situace. Na světě je album „dávno mrtvé party“. A dobré album.

Co vydání alba znamená? Těžko říct. Možná nic zásadního a možná pár koncertů. Zatím nikdo netuší, co bude dál. Když jsem začal hrát v Sunshine, Scissorhands pro mě byli uzavřenou kapitolou. Takže věci, co jsou na desce, jsou věci, který jsem napsal i tři roky dozadu. Několik jich je na demu. Jinak jsem je všechny hrál s klukama na našich koncertech. Úplná novinka tam asi není žádna, ale v podstatě ty songy znějí jinak, než byli lidi zvyklí,“ říká Tuzex.

Z písniček je znát řada zahraničních vzorů. Tuzex se tím nijak netají a vysvětluje, jak to u něho s hudebními vlivy je.

Jsem ovlivněnej spoustou stylů a kapel. Od doby, co mě začala zajímat hudba, jsem si prošel skoro vším. Od elektroniky a industriálu přes black, death metal až dneska třeba k vážný hudbě. Je toho moc, co poslouchám. Nikdy jsem nechtěl, aby ta kapela zněla jako něco. Podle mě je to vždycky kříženec několika různejch věcí. Ne úmyslně, ale prostě proto, že se to nedá dost dobře uhlídat. Některý věci se mi zaryly pod kůži tak, že to je prostě slyšet. S tím už nic nenadělám,“ tvrdí.

Jak už bylo řečeno, jedním z Tuzexových projektů je formace Super Tuzex Bros. Její ambice jsou ale ve hvězdách, stejně jako ambice dalších projektů, ke kterým se aktivní kytarista (v Sunshine baskytarista) hlásí.

Ambice projektu Super Tuzex Bros. Jsou prozatím trochu omezený, protože se chci v tuhle chvíli věnovat co nejvíc Sunshine. Ale jak to půjde, chci začít dělat na EP a třeba i koncertovat živě. V hlavě mám vymyšlenou spoustu věcí a nápadů kolem Super Tuzex Bros., a songů připravených taky nemám málo. Tak snad na to bude dost času. Chtěl bych, aby se na tom podíleli moji přátelé, kteří jsou v něčem dobří. Proto i ten název. No, uvidíme… A další projekty? Na Bandzone.cz jich mám poměrně dost. Některým se snažím trochu věnovat a jiný pomalu zanikají. Jedinej projekt, kterýmu se ale opravdu věnuju, je Super Tuzex Bros. Pár lidem se povedlo vystopovat třeba mojí první kapelu, kde zpívám česky a všechno je tam trošku jinak. A občas se tam objeví i něco novýho. Ale chlubit se tím nebudu. Kdo hledá, najde,“ uzavírá s úsměvem Tuzex.
 


Scissorhands

Tuzex vždycky miloval filmy Tima Burtona a k srdci mu přirostl zejména Střihoruký Edward. Když pak vymýšlel název pro kapelu, přišlo mu to jako skvělý nápad. Věděl navíc, že si na něm spousta lidí vyláme jazyk, což byla další pobídka.  
 
Tuzex – zpěv, kytara

Vadim – bicí

Austin – baskytara


JAROSLAV ŠPULÁK