ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7688 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nebe: Kritizovali jsme Slavíka a teď na něj máme nominaci

0 Petr Hašek 22.11.2012

Loni si jich všiml Richard Krajčo ze skupiny Kryštof a nabídl jim, že s nimi připraví první album. Stal se spoluproducentem, a když deska Legosvět letos na jaře vyšla, nebylo možné přehlédnout, jak moc se písničky havířovské skupiny Nebe podobají skladbám jiné původně havířovské kapely Kryštof.

Mnoho fanoušků jim to má za zlé, ale Nebe nic nezastírá a tvrdí, že si je toho vědomo a bere to jako krok k nacházení vlastního zvuku.

V létě se představilo na několika významných festivalech a v říjnu vyrazilo na první velké turné – coby host kapely UDG. V pondělí dostalo nominaci na Objev roku v anketě Český slavík. O zisk trofeje bude usilovat v diváckém hlasování, jež skončí v sobotu. Soupeři mu jsou Koblížci a zpěvačka a herečka Bára Poláková.

„Šokovalo nás to. Vždycky jsme si říkali, jaké by to bylo, kdybychom nominaci na Slavíka či Anděla měli. Byla to ale spíš legrace, takové hecování. Nevěřili jsme, že by se něco takového mohlo stát,“ přiznává zpěvák a kytarista Petr Harazin.

Nebe je na scéně od roku 2005 a Harazin se netají tím, že to byly písničky kapely Kryštof, které v podstatě za vznikem formace stály. Kvůli nim prý před lety začal hrát na kytaru, skládat a založil kapelu. Se spoluhráči si pak každý rok o prázdninách jezdili vydělávat peníze na hudební vybavení do Skotska.

„Byli jsme tam pětkrát, vždycky přes letní prázdniny. Letos jsme tam poprvé nejeli, protože jsme hráli na festivalech. Jezdili jsme tam na rodinnou farmu, kde jsme sbírali maliny. Pokaždé na měsíc a půl, někdy i více,“ vysvětluje Harazin.

Když v roce 2011 vydali demosnímek Legosvět, poslali ho Richardu Krajčovi. Jemu se líbil a směle navrhl, aby do toho s jeho přispěním šli naplno, s cílem vydat debutové album a prosadit se ve větší míře než do té doby. Stalo se.

„Spousta mých prvních textů a písní vznikala poté, kdy jsem se jako teenager rozešel s holkou a podobně. Šlo to docela snadno. Letos se kapela rozjela a já dlouho žádný text nepsal. Vrátil jsem se k nim až nyní, protože jsme začali pracovat na nové desce, kterou bychom rádi vydali příští rok. Říká se, že většina dobrých textů vzniká, když je člověk v depresi anebo smutný. Já jsem v současné době velmi šťastný a jsem rád, že mi jdou psát i tak. Myslím si, že podstatnější než problémy v životě textaře je jeho slovní zásoba. Podle mě je pro psaní textů například důležité čtení knížek, které tu zásobu prohlubuje,“ tvrdí Harazin.

Kromě toho, že si jeho kapela letos užívala první festivalovou sezónu, byl osloven, aby pomohl s texty na nové desky kapely Kryštof. S radostí to přijal. „Když Kryštof chystal album Inzerát, oslovil mě Richard s tím, jestli bych mu nemohl pomoci. Řekl, že po tolika deskách se cítí trochu vypsaný a potřeboval by nějaký nový impuls. Byla to pro mě samozřejmě obrovská čest. Máme podobný styl psaní, já na jeho textech vyrostl. V nějakém rozhovoru řekl, že jsem pro něho byl takříkajíc nezávislé ucho. Myslím, že to tak bylo,“ řekl Harazin.

Za důležitou písničku na albu Legosvět považuje V manéži. „Původně jsme si mysleli, že by z ní mohl být rádiový hit. Pracovně se dokonce jmenovala Rádiová. Je o tom, že spolu jako kapela fungujeme už řadu let a máme pocit, že jsme tak trochu nedocenění. Kritizovali jsme v ní i Českého slavíka, a paradoxně jsme teď v té anketě nominováni na objev roku. Víme ale, že nám to může pomoci, názor jsme změnili.“

V únoru 2013 je čekají tři koncerty s Kryštof a Jarkem Nohavicou. V mezičase se budou chystat na realizaci druhé desky, s níž mají smělé plány.

„Chtěli bychom, aby byla hlavně o nás. Chceme jít nahrávat a mít devadesát procent věcí připravených. Rádi si poslechneme názor producenta, ale především by měla vycházet z našich představ. Znamená to současně, že už bychom nechtěli, aby nám lidé říkali, že jsme podobní nějaké jiné kapele. Naším cílem je, aby lidi snadno poznali, že hraje Nebe,“ tvrdí Harazin.


Jak vznikl název?
Na začátku měli anglický název, který si prý málokterý fanoušek zapamatoval. Potom se přejmenovali na Caledonia. Byla to pocta Skotsku, kam si jezdili vydělávat na hudební vybavení. V roce 2011 vymýšleli nový název. Měli prý asi dvacet variant a po konzultacích s přáteli vyhrálo Nebe.


Nebe jsou:
Petr Harazin – zpěv, kytara
Štěpán Petrů – kytara
Tomáš Sedláček – baskytara
Tomáš Tkačík – saxofon
Jakub Krakowczyk – bicí