ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15603 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Montage: Kombinace dvou protipólů

0 Redakce 24.5.2010

Montage je dvojčlenný  projekt, který spojuje poněkud odlišné hudební světa. Potkali se v něm skladatel, programátor a hudebník Thom Herian, rodák ze severočeských Teplic, a zpěvačka Klára Vytisková, dnes známá především ze skupiny Toxique.
Dohromady se dali už v roce 2007, tedy v době, kdy ještě o síle Toxique nikdo nevěděl. Herian přijel do Prahy a sháněl nějakou charismatickou zpěvačku. Není divu, že dostal kontakt na Vytiskovou, která se spoluprací souhlasila.

Klára je dost tvrdohlavá. Je popařka a hodně si za tím jde. Myslím si dokonce, že mé hudební cítění není tak docela její parketa. Proto jsou Montage kombinací dvou protipólů. Ona si dělá pěvecké linky, hudební podklady skládám já. Texty píše ona. Na našem albu máme dokonce dvě skladby, které hrají i Toxique. Jsou to autorské věci Kláry,“ řílá Herian

Když na sebe svým debutem rázně upozornili Toxique, Vytisková se přimkla k nim. Měla k tomu dost prostoru, neboť Montage příliš nehráli, spíše tvořili „ve zkušebně“. Herian ale sehnal manažerku, která se o kapelu začala starat. Především díky její aktivitě vyšlo nedávno debutové album King Or Queen a přišly i koncerty.

Teď to máme termínově dost složité. Našli jsme ale pár okének, do kterých se naše koncerty vešly. Víme, že Toxique budou mít velké turné na podzim a my tím pádem v podstatě vůbec nebudeme hrát,“ konstatuje Herian.

Texty píše ve valné  míře Vytisková. Témata čerpá přímo z hudby. Herian přinese nápad, který si ona poslechne a vzešlá nálada v ní podnítí textový příběh. Někdy téma dodá sám autor hudby, to když na něho jeho kompozice promluví řečí jasnou a nezpochybnitelnou. Ve slovech téhle kapely ale nehledejme žádnou hloubku. Anglické texty jsou součástí celku, o síle kompozic rozhoduje jejich kompletní nálada.

Montage je taková experimentální hračka. Mám řadu jiných projektů a Klára také. Nemyslím si ale, že by tahle kapela měla zajít na úbytě kvůli naší vytíženosti. Montage stojí hlavně na mně. Když se Klára rozhodne, že bude dál pokračovat jen s Toxique a Montage se už nebude chtít věnovat, budu shánět jinou zpěvačku. Bude to samozřejmě vzhledem k jejímu charismatu a kvalitám složité. Navíc bych chtěl do kapely přibrat baskytaristu. Bylo by to pro zvuk i koncertní podobu lepší. Koneckonců, na koncertech se už někdo ozval, že by živý baskytarista mohl projektu hodně pomoci a oživit ho,“ rozvažuje Herian.

V Montage nemá Herian jediný svůj hudební projekt. Jeho jméno je spojeno i se S.O.I.L., SEGUNDO, Drama Jacqua, Feng Jung Song & Trio PUO, Sato-San To, WNP, Vrtulí 1 nebo Sketou Fotr.

Herian všechny své další projekty považuje ve srovnání s Montage za experimentální: „Kloubím v nich různé lámané beaty, jsou bohaté na zvuk, jsou v nich také prvky etna nebo vážné hudby. To všechno jsou oblasti, které mě zajímají. Z vážné hudby je mým oblíbencem Stravinskij. Neberu si jenom části již napsaných klasických skladeb, ale využívám i harmonické postupy, instrumentaci nebo různé samply, se kterými pak pracuju. Pokud jde třeba o etno, nejvíc mě bere hudba z Asie. Se zpěvačkou Feng Jung Song, s níž jsem také pracoval, jsme navštívili Čínu. Setkal jsem se díky tomu s tamní kulturou a musím říct, že to mají úplně jinak. Mají zvláštní vkus, jejich hudba vychází z čínské opery a když si poslechnete jejich pop, je to zvláštní směsice. Osobně dávám přednost tradiční čínské hudbě, folklóru. Pochopit ho je ale na delší dobu. To by člověk potřeboval v Číně nějakou dobu žít.

Křest debutového alba Montage, King Or Queen, proběhne 25. května v pražském klubu Cross.
 


Montage

Herian vymýšlel jméno pro svůj projekt tak, že se vydal na výlet do lesa a tam chtěl na nějaké pěkné přijít. Když vyšel k silnici, jelo proti němu auto s nápisem „Montáž žaluzií“. Slovo „montáž“ ho zaujalo, viděl v něm filozofii tvorby nové kapely a název byl na světě.


Montage jsou:

Klára Vytisková – zpěv

Thom Herian – hudba
 

JAROSLAV ŠPULÁK