ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14728 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Online přenos jazzového koncertu

0 Redakce 9.3.2009

Většina našich jazzových fanoušků se poprvé setkala s bulharským jazzem v roce 1966. Na Mezinárodním jazzovém festivalu tehdy v Lucerně vystoupili basista Ljubomir Mitrov, bubeník Petar Slavov, flétnista Simeon Šterev a leaderem skupiny Jazz Focus 65 byl pianista Milčo Leviev. 

Plovdivský rodák upozornil na svůj talent v osmnácti letech svou Klavírní sonatinou. Po absolvování studia kompozice a hry na klavír na Státní hudební akademii nastoupil na post dirigenta big bandu Bulharského rozhlasu, pro který napsal několik skladeb (Studia, Blues in 9, Anti-waltz). V letech 1963–1968 působil jako sólista a dirigent v Sofijské a Plovdivské filharmonii a v roce 1965 představil veřejnosti svou jazzovou tvář v nově vzniklém kvartetu Jazz Focus 65. Tato skupina byla po několika koncertech a po vydání debutového alba pozvána na festivaly v Montreux a v Praze, odkud úspěšně vykročila na evropskou scénu. Avšak nedlouho poté, co v roce 1968 natočila LP pro německou firmu MPS, Milčo Leviev z politických důvodů emigroval.


Jubilejní padesátý koncert série Jazz na Hradě se bude přenášet on-line.  Ve středu 18. března od 20.00 hodin můžete buď ve Španělském sále na Pražském hradě nebo u vašich počítačů na adrese www.play.cz sledovat koncert skupiny Milcho Leviev Quintet.

Internetový přenos zajišťuje PLAY.CZ ve spolupráci s 

.


Půdu pro jeho příchod do Spojených států připravil jazzový věrozvěst Hlasu Ameriky Willis Conover, jenž s jeho nahrávkami seznámil Dona Ellise. Trumpetista a kapelník experimentující s nezvyklými metry byl nadšen a v návalu inspirace napsal skladbu Bulgarian Bulge. Když tímto rytmickým mateníkem ve třiatřiceti a šestatřicetidobém taktu trápil na zkoušce svůj orchestr, dostavil se přímo z letadla Milčo Leviev a zahrál novinku s takovou samozřejmostí, jako by šlo o čtyřčtvrťové předznamenání. Svou rytmickou a melodickou originalitou, improvizační pohotovostí a kompoziční invencí nevzbudil pouze obdiv Dona Ellise, ale také dalších velikánů jazzové scény. Mezi jeho partnery se objevili John Klemmer, Art Pepper, Gerald Wilson, Bill Holman, Eddie Jefferson, Mark Murphy, Willie Bobo, Roy Haynes, Billy Cobham, Carmen McRae, Charlie Haden, Joe Farrell, Eddie Harris, James Newton, Dave Holland, Leonard Feather, Paquito D’Rivera, Jiří Mráz, Al Jarreau, Randy Brecker, Herbie Mann, Benny Golson, The Manhattan Transfer a další. Jon Hendricks o něm dokonce prohlásil, že slovanskou asimilací černošského blues vyvolává domněnku, jako by Slované a Afričané chodili kdysi v minulosti ke stejnému hudebnímu napajedlu.

 

Pád železné opony znovu otevřel pianistovi cestu na pódia v Bulharsku, v sousedních balkánských zemích i celé Evropě. K řadě ocenění, která mu udělili v USA a ve Francii, přibyly čestné doktoráty Hudební akademie v Plovdivu a Nové bulharské univerzity v Sofii, nejvyšší státní řád Stará Planina, prezidentský řád atd. Stejně jako oficiálních poct si ale Milčo Leviev váží přízně jazzových posluchačů a úcty, kterou mu projevují účastníci jeho mistrovských kurzů a kolegové jazzmani.
Mezi ně patří zpěvačka Vicky Almazidu. Řekyně narozená v Bulharsku vystudovala zpěv na jazzovém oddělení Bulharské státní hudební akademie. Od roku 1987 žije v Soluni, kde vyučuje na konzervatoři jazzové vokalisty, ale pro pedagogickou práci nezanedbává vlastní pěveckou kariéru. Její interpretační renomé potvrzují jména hudebníků, se kterými sdílela pódia (mj. Airto Moreira, Billy Cobham, Peter Erskine, Theodosii Spassov, Anthony Dončev). Umělecká spolupráce ji při realizaci alba Quiet Love svedla dohromady také s Milčem Levievem. V ukázkách z Jazzové miniopery o 11 dějstvích, jak zní podtitul alba, i v osvědčených standardech se na Pražském hradě vedle tandemu protagonistů představí trumpetista Michail Josifof, basista Veselin Veselinov a také americký trombonista Glenn Ferris, na jehož temperamentní sóla si posluchači pamatují z doby, kdy hrával s Milčem Levievem v orchestru Dona Ellise.

Jubilejní padesátý koncert cyklu Jazz na Hradě nabídne návštěvníkům vyváženou kombinaci ověřených uměleckých hodnot a talentu interpretů, které naše publikum uslyší poprvé.

ALEŠ BENDA (foto:www.milcholeviev.net)

Záznam koncertu